Dua'nin Gücü

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Dua'nin Gücü


Dua'nin Gücü

Dua'nin Gücü
hayatımızda belli zamanlarda karşımıza çıkması ile gerçek bir kavram olduğunu hepimiz biliriz. Dua insanların aciz olduğunu Rabbine bildirmesi anlamına gelir. Gücünün her şeyi yetmeyeceğini bilen kul Rabbinden sıkıntısı ile ilgili veya dileği ile ilgili yakarışta bulunur. Rabbimiz her istediğimizi bize vermeyebilir. Bu duanın kabul olmadığı anlamına gelmemelidir. Bazen duanın vakti gelmediği için Rabbimiz duamızı o an için istediğimiz şekilde cevaplamayabilir.

Duanın gücü her istediğimizin olması anlamında kullanılmamaktadır. Dua bizi bizden daha iyi bilen birisinin olduğunu bilerek istediğimizin olmaması durumunda bile bir hayır olduğunu bilerek daha mutlu yaşamamızın kaynağı anlamında kullanılmaktadır. Ulaşabildiğimiz veya ulaşamadığımız tüm isteklerimiz Cenabı Allah’ın kontrolü altında olmaktadır.Duam Kabul Olmuyor Ne Yapmalıyım?

Cenabı Allah kendisine el açarak isteklerini dile getiren herkese cevap vereceğinin garantisini veriyor. Peki, istediklerim neden olmuyor? Şeklinde birçok kişinin kafasına takılan soru bulunmaktadır. Rabbimiz bizim duamıza olumlu yanıt vermemesi cevap vermediği anlamına gelmemektedir. Olumsuz olarak verilen cevap da taahhüdün yerine getirildiğini gösterir. Bunu bir örnek ile açıklamak gerekirse bir doktordan hastalığımız için her istediğimiz ilacı almamız mümkün değildir. Bazı isteklerimizin bize zarar vereceğini bilen doktor istememize rağmen ilacı bize vermeyi ret eder. Bu örnekte olduğu gibi Cenabı Allah (C.C) istediğimiz her şeye cevap verilir. Bu cevap olumlu veya olumsuz olabilir.

Bazı dualar vaktini beklemekte ve bazı dualar ise imtihan sırrı gereği kabul edilmemektedir. Her şeyin hayırlısını onun bildiğinden emin olarak duanın gücünü kullanmaya devam etmek gerekmektedir. Bir gün isteğimizin bizim için hayırlı olmadığını anladığımız muhakkak olmaktadır. Aynı zamanda imtihan içerisinde de bulunduğumuzun farkına muhakkak varmamız gerekir. Kesinlikle isyan etmemek ve hiçbir zaman Allah’tan umut kesilmemesi icap etmektedir.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/duanin-gucu.263/
 
17 Şub 2015
5
5

Dua, bir sipariş listesi değildir. -Hâşâ- "ben şunu şunu istiyorum, sen de vermek zorundasın" gibi bir anlayış söz konusu olamaz. Dua kulluk görevlerimizden biridir ve insan emredildiği için dua etmelidir. Duanın ne şekilde kabul edileceğini Allah bilir. Dualar Müslümanların üzerine gelecek belaları önler, ahirette derecelerinin yükselmesine sebep olur. "Dua ettim fakat bir türlü kabul olmadı." diyip duadan vazgeçmemeli, mutlaka dua etmeye devam etmelidir. Sabır ve dua tüm Müslümanların iki büyük silahıdır.
 
Son düzenleme:
17 May 2013
15
11

Sizin duanız olmasaydı rabbin size ne diye değer versin ki. Öyleyse her daim Rabbimize dua etmeliyiz. Namaz ve sabır rabbinden iste. Rahat zamanında rabbine yalvaran kişi zor zamanda ettiği duanın karşılığını elbet görecektir. Dua her daim kişinin en büyük silahı olmalıdır.
 
18 Şub 2017
37
29

BİZLERİ yoktan var eden, kendisinden başka kulluk edilecek ilah olmayan şanı yüce Rabbimiz es-Samed’dir. Yani herkes ve her şey ona muhtaç, o hiç kimseye ve hiçbir şeye muhtaç değildir. O, Aziz olandır; bizse aciziz. Dua, aciz olanın Aziz olandan istemesidir. Onun hiçbir şeye ihtiyacı yoktur. Allah “Duanız olmasa Allah size ne diye değer versin?” (Furkan, 77) buyurarak, duanın Allah’a değil, insana değer kattığını hatırlatmaktadır.
 
19 Eyl 2019
31
21

Ne kaya olun, ne de tuz, sadece engin bir su olun yeter.
Kaya olursanız tuz sizi eritir. Tuz olursanız kayayı eritmekle zaman harcarsınız. Fakat engin bir su olursanız, ruhunu huzura erdirirsiniz!

Mutluluk, ruhun bedenle uyum içinde dansıdır.
Mutsuzluk, kaya ile tuzun kavgasıdır.
Tercih sizindir.
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Allahım! Yuvalarımıza, aile ocağımıza mutluluk, huzur ve saadetler ihsan eyle! AMİN HAYIRLI CUMALAR
 
Üst