Dua Etmenin Güzel Yanı

Editör

Editör
13 Eyl 2019
85
59

dua-etmenin-guzel-yani.jpg


Dua Etmenin Güzel Yanı

İslam aleminde çok önemli bir yere sahip olan ve Müslümanların kalkanı olarak tabir edilen dua sevgisi tüm insanların en büyük silahıdır. Dua, yakarış, Allah’a yalvarmak, çağırmak, yarım istemek, Allah’tan dilekte bulunmak ve O’na yakarmaktır.

Dua Etmenin Önemi
Dua sevgisi
her Müslümanda bulunan ve her mutlu olunduğunda, her sevinçte, her üzüntüde, başımız sıkıştığında ya da istediğimiz her şeyin olması durumunda Allah’a olan konuşmalardır. Dualar Yaradan’la aramızda olan en güzel bağdır. Her insan dua ettikten sonra gönlünde bir ferahlık hisseder ve mutlu olur. Duasında istediklerinin yerine gelmesi için ümit eder ve her zaman bu ümit daha fazla artar.
Aynı zamanda dua insanlara bir şifa ve manevi bakımdan ruhi bunalımlara karşı koruyucu bir sağlık tedbiri olarak tanımlanabilir. Bundan dolayıdır ki dua etmeyen ve dua etmesini bilmeyen bir toplum manevi olarak ruhi bir çöküntü içinde olmaktadır. Yüce Rabbimiz şöyle buyurmuştur; ‘’ Bana dua edin, size cevap vereyim ve duanızı kabul edeyim.’’ demiştir. Öyleyse her zaman ve her başımız darda iken en doğru şekilde Allah’a yakarışolan dualarımızı esirgemeyelim. Böylece manevi ferahlığa erişerek çok daha mutlu olabiliriz. Dua etmek için bir nedene ihtiyaç yoktur.
Rabbimiz ‘’ Her zaman ve her şeyi isteyin. ‘’ diye buyurmuş olup her zaman dua etmek için bir sebep bulunabilir. Hatta her namazın her rekatında okunan Fatiha Suresi içinde yer alan ‘’ Sadece sana ibadet eder ve sadece senden yardım dileriz. ‘’ kelimeleri en güzel dualardır. Allah insanlara şahdamarından daha yakındır ve Yüce Allah’ın insanlara olan rahmeti bir annenin evladına olan sevgisinden daha fazladır.
Dua eden kişi kesinlikle duasını çok içten ve gönülden etmesi gerekir. Böylece çok daha fazla sarf ettiği çabaları en doğru şekilde Allah’a ulaşarak en yakın zaman içinde kabul olacaktır. Şüphesiz Allah dua edenlerin duasını geri çevirmez ve insanların kalplerinden geçenleri, ihtiyaçlarını bilir. Dua etmenin insanlara faydası saymakla bitmez ve ilk olarak ruhun temizlenmesi rahatlaması demektir.

KAYNAK: https://www.sevgiforum.com/konular/dua-etmenin-guzel-yani.45/
 
15 Haz 2020
9
4

Dua, yerlerin ve göklerin nurudur. Dua etmenin faziletleri saymakla bitmez. Müminin silahı duadır. Dinimizin temel direklerinden birisi duadır. Allâhü teâlâ, dua edenleri sever. Dua, gelen belalardan kurtarır, gelmeyen belaları da önler. Dua ettiği halde duası dünyada kabul olmayanlara kıyâmet günü çok sevap verilecektir. Dua, şartlarına uygun yapılırsa muhakkak kabul olur.
 
Üst