DÖVME YAPTIRMAK GÜNAH MI?

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

dovme-yaptirmak-gunahmi.jpg


DÖVME YAPTIRMAK GÜNAH MI?
Dövme yaptırmak günümüzde en fazla tartışılan konular arasındadır. Dini meselelerde özellikle hükmü belli olan meselelerde farklı bilgi arayışları kişinin o günahı işlemeye açık kapı aramasından kaynaklanmaktadır. Dövme meselesi de bunun gibidir. Esasen birçok insan dövme yaptırmanın günah, haram olduğunu mutlaka duymuştur. Ancak yine de yaptırabilir miyim, bu konuda açık bir kapı var mı diye arayışlara gitmektedir.
Dövme ikiye ayrılmaktadır. Birincisi kalıcı dövme ikincisi ise geçici dövmedir. Kalıcı dövme yaptırmak peygamberimizin lanetini üzerine almaktır ve dinen yasaklandığı için bunu yaptırmak günahtır. Hele de bu lanet ve günahı bildiği halde yaptırmak adeta bunlara itibar etmemek, bunları hazmedememek anlamlarını ifade eder ki, bu hataya düşen birinin çok tevbe etmesi ve tevbesinin kabulü için büyük gayret göstermesi gerekmektedir.
İkinci dövme ise geçici dövmedir. Bunun için lanet ve günah vardır demek doğrudan doğru olmaz. Ancak kalıcı dövmeye benzemesi ve ona olan meraktan geldiği için bunun da Allah’ın razı olmayacağı açıktır. Ayrıca kalıcı dövmeler özel gayretle çıkarılmaya çalışılsa bile 20 – 30 gün gibi bir sürede ancak çıkarılabilmektedir. Kalıcı dövmeler deri üzerine yapıldığından kesinlikle abdeste ve gusle manidir. Kalıcı dövmelerde abdest ve gusül olur ancak geçici dövmelerde kesinlikle olmaz. Yani geçici dövme yaptırmış bir kişinin gusül yapması lazım gelirse o dövmeden vücudunda iğne ucu kadar yer kalmayıncaya kadar alacağı gusüller geçersiz olacak, namaz kılamayacak ve Allah’ın huzuruna çıkmaya hak kazanamayacaktır. Gerek kalıcı ve gerek geçici dövmelerdeki bu mahzurları göz önüne alan inançlı bir kişinin asla İslami olmayan bu tür hareketlere meyl etmesi mümkün olmayacaktır. Bu nedenle her ne sebeple olursa olsun dövme yaptırmaktan mutlaka uzak durmamız gerekmektedir.

Önceden bilmeyerek kalıcı dövme yaptıranlar bol bol tövbe etmelidir. Kalben pişmanlık duyan bir daha o günaha dönmemeye söz veren gözyaşı ile tövbe edeni inşallah yüce Allah bağışlayacaktır. Allah'ın nuru tüm günahlardan çok çok daha büyüktür.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/dovme-yaptirmak-gunah-mi.30/
 
26 Tem 2019
92
45

Dövme yi sevmiyorum yaptıran arkadaşlar imkan varsa sildirsinler silinme imkanı yoksa tövbe etsinler.

Görünüm olarak dövme gerçekte hoş bir izlenim vermiyor.
 
12 Haz 2020
31
20

Son zamanlarda dövme ve gusül konusunda çokça araştırma yaptım ve düşündüm. Yeni nesil hocalar, abdest geçerlidir; bu abdest almamaya bahane olamaz gibi görüşler öne sunmaktadır. Belki bu, o hatayı yapan genci, kişiyi kazanmak ve tamamen kaybetmektense; kalbine aşılamaya çalışmaktır. Dövme yapılan yer, su alır. Çünkü su almasaydı, bedendeki o kısım çürürdü. Bilmeden yaptıranlar, tövbe edip kalben pişman olmalıdır. Abdest almanıza, Allah ile buluşmanıza mani değildir bu. Allah affedicidir, nefisle mücadelenizi görür, kalbinizi bilir.
 
13 Haz 2020
5
4

Dövme yaptırmak câiz değildir ve kesin olarak yasaklanmıştır. Dövmenin gusül abdestine engel olmaması, dövme yapmanın câiz olduğu anlamına gelmez. Dövme yaptıranların, yukarıdaki arkadaşımızın da dediği gibi, mümkünse sildirmesi gerekir. Sildiremiyorsa da tam bir nedamet (pişmanlık) içerisinde tevbe-istiğfar etmelidir. Bir de kadınların dövmesini göstermesinin günahı var mıdır? diye sorulmaktadır. Zaten kadınların el ve yüz hariç diğer yerlerini yabancılara (na-mahremlere) göstermesi caiz değildir. Tesettür farz olduğu için bu konuda hassas olmak gerekir. Yani dövme olmasa bile bir kadının kolunu, bacağını, sırtını vs. kendisine nikah düşmeyen erkeklere göstermesi kesin olarak yasaktır.
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

“Günahlarından samimi olarak tövbe eden kişi, hiç günah işlememiş gibidir.”

(İbn-i Mâce," Zühd", 30)
 
11 Haz 2020
71
89

Bazıları, 'Kur'an-ı Kerim'in mealinde dövme yaptırmanın günah olduğu yazmıyor' demekte ve bunda dînen bir mahzur olmadığını düşünmektedir. Hadis-i şerifleri yoksayan bu mealci tayfaya göre mealde yazmayan hiçbir şey günah değildir. (!) Dövme yapmanın günah olduğu hadis-i şeriflerle bildirilmiştir. Fakat deri altından yapılır ve bu yüzden dövme abdeste engel olmaz. Yani dövmesi olan bir insana; 'sen namaz kılamazsın, gusül abdestin bile olmaz' demek doğru değildir.
 
22 Eyl 2020
11
3

Bedene iğneler daldırılıp, açılan deliklere boyalı maddeler konularak yapılan hırpalama, daha önceki çağlardan beri yapılan bir cahiliye âdeti olup, sıhhat açısından hasarlı olduğu gibi, dinen de menedilmiştir. Nitekim dikkat toplamak, daha hoş görünmek emeliyle, yaratılıştan verilmiş olan özellik ve biçimlerin değiştirilmesi İslam dininde, fıtratı bozma kabul edilerek menedilmiştir .
 
Üst