Dinin Gençler Üzerindeki Etkisi

Editör

Editör
13 Eyl 2019
85
59

dinin-gencler-uzerindeki-etkisi.jpg


Dinin Gençler Üzerindeki Etkisi

İnsan bedeni ihtiyaçlarını gidererek varlığını sürdürür. Ancak bedeni ihtiyaçlar giderilmesi insanı mutlu kılmaz. Çünkü insan madde ve mananın birleşimi sonucu ortaya çıkmış varlıktır. Yani insanın bir yani maddi unsurlar taşımakta diğer bir yanı ise manevi, ruhsal unsurlar içermektedir. İnsanın mutlu olması maddi ve manevi ögelerinin tatmini ile mümkündür. Gençlik ise bu ögelerin en yüksek seviyede tatminine ihtiyaç duyulan zaman dilimidir.

Gençlik Nedir?

Genç toplumun daima değişen, dinamik bölümüdür. Yani gençlik fiziksel bir boyut olduğu gibi aynı zamanda sosyal bir olgudur. Gençlik genellikle 12-25 arası yaşları ifade eder.

Din Gençler Üzerinde Etkin Bir Değer midir?

Genç yaşamış olduğu çevreyi daha fazla sorgulayan, soru soran, cevap arayan kişidir. Gençler hayatlarını anlamlandırma kaygısını daha fazla taşırlar. Bu nedenle insanlık tarihinde gerçekleşmiş büyük olayların, fetihlerin gerisinde genç yaşta insanların olduğu görülür. Din hayatı anlamlandırmaya çalışan, sorular soran gence cevap verdiği ölçüde onun üzerinde etkindir.

Ama sorular yanıtsız kalırsa, dinin ortaya koymuş olduğu cevaplar yetersiz olursa, hayatı tanımlama biçimi genci tatmin etmez ise o dini değerin genç üzerinde hiçbir etkisöz konusu değildir. Bundan dolayı da genç dini kültürel bir öge olarak kabul eder ve yaratıcı onun için etkinliğini yitirmiş bir varlık haline gelir. Ancak bunun tersi bir durum söz konusu olursa o takdirde din, genci tamamen şekillendiren bir değer haline gelir.

Dinin Gençler Üzerindeki Pozitif veya Negatif Etkileri

Dini değerler ister ilahi kaynaklı olsun isterse felsefi kökenli olsun sonuçta ahlaki olgunlaşmayı, erdemi, toplumsal uzlaşmayı ve bireyde iç huzuru hedefleyen düsturlardır. Bu nedenle kişisel çıkarlardan, maddi menfaatlerden, öznel yorumlardan uzak din anlayış gençlerin cevap verebildiği gibi onların üzerinde pozitif etki bırakacaktır. Fakat söz konusu özelliklerde yoksun bir dini anlayış bir kısım gençler tarafından reddedilecektir. Bu da ahlaki değerlere ilgisiz, çıkarcı bir gencin yetişmesine sebep olacaktır.

İslamı sağlam kaynaklardan öğrenmemek !
Ayet ve hadisler ışığında hayata yön vermemek !
Peygamberimizin Sen onun kalbini mi yardın? sözüne hedef olan üsameyi düşünün.
Toplumla çatışan, toplumun kültüründen uzak, gencler yetişmesine müsaade etmeyelim.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/dinin-gencler-uzerindeki-etkisi.178/
 
17 Şub 2015
5
5

Dinine bağlı gençler hem kendilerine hem de vatanlarına faydalı olur. Ağzı dualı gençler, hele bir de anne-babasına hizmette kusur etmiyor, onların dualarını da alıyorsa, başarıdan başarıya koşarlar. Eğitim ve kariyer hayatlarındaki zorlukları birer birer aşarlar. Gençlerin dine yönelmesi için onlarla özel olarak ilgilenmek, kafalarındaki sorulara tatmin edici yanıtlar vermek gerekir. Fakat bunu yaparken, -deyim yerindeyse- işi sulandırmamak, kendi keyfine göre fetva vermemek gerekir. Kısaca dinimizde ne bildirildiyse onu söylemeli, bir şey ekleyip çıkarmamalıdır. Örneğin bir genç bize "günde 5 defa değil de 2 defaa namaz kılsam olur mu? Okuldan dolayı kılamıyorum." diye sorduğu zaman; "olur canım, önemli olan kılmak. Kaç vakit kıldığının önemi yok" diye cevap vermek dini yıkmaya çalışmak demektir. Ya da bir genç kız; "ben başörtü takmak istemiyorum, istediğim gibi giyinmek, makyaj yapmak istiyorum, tesettür beni güzel göstermiyor" dediği zaman "olsun sen kapanma günah olmaz" demek dinin hükmünü inkar etmektir. Yani gençleri dine yönlendirmeye çalışırken, onların işine gelsin diye uydurma fetvalar vermemek de çok önemlidir.
 
17 May 2013
15
11

İslamın ilk neferleri de gençler değiller miydi. Musab Bin umeyirler ra, Enes Bina Malikler ra, Hz Ali kv gibi. Öyleyse bir milelltinde en büyük yatırım yapılacağı kişilerde gençler olmalıdırlar. Gençliği olmayan veya yetiştirilemeyen her toplum yok olmaya mahkumdur.
 
12 Haz 2020
31
20

ülkemizde gençlerin iman ve amel (dini yaşama) bakımından göze çarpacak ve Müslümanca yaşamayı amaç edinen insanımızı üzecek boyutta dinde uzaklaştıkları, ikame olarak da deizmi, ateizmi, boşluğu, hatta intiharı seçtikleri tespiti yapılıyor. Ne kadar gencin, gençliğin yüzde kaçının bu noktaya geldiği hususunda bilgimiz yok. Umarım bu tespit, gençlerimizin çoğunu değil, azını içine alıyordur; ancak rakam ve oran ne olursa olsun vakıa üzücüdür ve üzerinde önemle durmayı hak etmektedir.

Allah hidayete eriştirsin.
 
21 Haz 2020
20
2

Gençken ibadet etmenin kıymeti çok büyüktür. Kendi akranları başka şeylerle meşgulken, tüm dünyalık isteklerini kontrol altına alarak ibadete yönelmek, okulu ve işi bahane edip dini vazifelerini aksatmamak; takdir edilecek bir davranıştır. İnsanın "şimdi gencim, keyfime bakayım, yaşlanınca ibadete başlarım" diye düşünmesi çok yanlıştır. Yarına çıkacağımızın bile garantisi yoktur. İnsan yaşlansa bile, güçten kuvvetten düşeceği için lâyıkıyla ibadet edemez. Gençlik, ilim öğrenmek ve ibadet etmek için en kârlı zaman dilimidir. Gençlik arzularını bir kenara bırakıp, dinimize uyan gençlere ne mutlu! Yabancı kadınlara bakmayan delikanlılar, yabancı erkeklerle flört etmeyen ve tesettüre riayet eden genç kızlar bunlardandır.
 
Üst