Din İle Gençlerin Yüceltilmesi

Editör

Editör
13 Eyl 2019
85
59


Din İle Gençlerin Yüceltilmesi


Din İle Gençlerin Yüceltilmesi

Din varoluşu itibarıyla keşfedilebilen, sorgulanabilen bir sistem değildir. Dinlerin büyük çoğunluğunda teslimiyet söz konusu olup bir bütün olarak kabulleniş vardır. İnsanoğlu doğduğu andan itibaren belli zihinsel aşamalardan geçer ve bu aşamalardan biri, gençlerin ergenlik aşamasıdır.

Dini Bilgilere Gençlerin Bakış Açısı

Ergenlik dönemi genel itibarıyla öğrenmeden çok o zamana kadar öğrenilen bilgilerin sorgulanması ve süzgeçten geçirilmesiyle geçen bir süreçtir. Hangi din olursa olsun, mensupları dini bilgileri olduğu gibi kabul eder ve kabul ettiği gibi aktarır. Bu nedenle ergenler ezberletilmiş bilgileri reddetme eğilimine sahiptir.

Çocuklukta sorgulamadan öğrenilen veya sorgulansa da cevap bulanamayan bilgiler, ergenlikte ruhen ve pratikte mantıklı bir yere oturtulamadığından bu dönemde reddedilebilir. Diğer yandan gençlik dönemleri kendini kanıtlama adına yoğun bir çaba sarf edilen bir dönem olduğu için dışarıdan gelen bilgiler başkalarının başarısını ifade edeceği düşüncesiyle reddedilip, keşfedilen bilgiler daha cazip hale gelebilir.

Çocukluk Dönemi ve Ergenlik Dönemi Kıyası

Çocukluk döneminde ebeveynlere duyulan hayranlık nedeniyle oluşan taklit etme davranışının yerini anlaşılmayı beklen davranış modeli alır. Özellikle jenerasyon farkı ve genç beyinlerdeki hormon değişikliği nedeniyle onlarla iletişim kurmada zorluk çeken aile büyükleri, gençler tarafından cahil ve geri kalmış olarak değerlendirilebilir. Yetişkinlerin bilgi ve becerilerini gözlerinde değersizleştiren gençler, onlar vasıtasıyla edindikleri gelenekleri reddedebilir.

Anlayış

Diğer yandan; birçok dini öğreti, erdemliliği ve istek-arzuları disipline etmeyi, baskılamayı tavsiye ettiğinden, ergenlik döneminde ilkel beyin tarafından yönetilen gençler, din ve ahlak kurallarını reddedebilir. Böyle dönemler insanoğlunun diğer birçok dönemi gibi geçicidir. Tıpkı çocukluk döneminde olduğu gibi evlatlarımız birazda olsun anlayışı hak eder. Yargılamak, yön vermek adına baskılamak ters tepebileceğinden gençlere alan açmak ve anlayışlı olmak gerekir.

Bir bardak suyun yere döküldüğü zaman izleyeceği yolu tahmin etmek birçok yetişkin için olağan bir iş olabilir. Çünkü binlerce defa bu olayı deneyimledik. Ancak bu bir bebek için yer çekimini anlama, sıvıların hareket prensibini öğrenme yoludur. Ve tecrübeyle sabitleşir.

Bizlerin dini öğretilere saygı duyması, özümsemesi olağan bir durumdur ve deneme yanılma yöntemiyle dinimizin bizler için iyi şeyler istediğini deneyimledik. Ancak ergenler için bu bir serüven ve kendilerinin deneyimlemesi ne ve ailelerinin anlayış ve desteklerine ihtiyaçları var.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/din-ile-genclerin-yuceltilmesi.293/
 
Üst