Diksiyon Eğitimi Ne Kadar Sürer?


Diksiyon Eğitimi Ne Kadar SürerDiksiyon Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Konuşmak hayatımızda en sık yaptığımız eylemlerin başında gelmektedir. Pek çok kez bazı insanların etkisi altına girdiğimizi, bizi kolay ikna edebildiklerini fark etmişizdir. Peki, bu insanlar bunu nasıl başarıyorlar? Nasıl birçok insanı böylesine etki altına alabiliyorlar? Aslında cevabı zor değil. Hayatımızda en sık kullandığımız eylemlerin başında gelen konuşma sanatını kullanarak insanlar üzerinde ciddi etkiler bırakabiliyorlar.


Konuşma sanatı nedir?

Sanat, ortaya kayda değer güzel eserler koymaktır. Peki, iletişimde en sık kullandığımız, karşımızdakine derdimizi anlatabildiğimiz bu eylemi de güzel bir biçimde ortaya sunarsak sanat icra etmiş olmaz mıyız? Bu durumda ortaya konuşma sanatı dediğimiz kavram çıkar.

Konuşma sanatını etkin bir biçimde kullanmak isteyen, kişisel gelişim anlamında ortaya iyi bir şey koymak isteyen adayların öncelikle eğitim almaları gerekmektedir.


Peki, güzel konuşabilmek niçin bu kadar önemli?

İnsanlarla iletişimi iyi olan kişilerin her anlamda kendilerini iyi ifade edebildiklerini, karşısındaki insana kendilerini dinlettirdiklerini, sözlerine ne kadar önem verildiğine şahit olmuşuzdur. Çevresinde böylesine önemsenen kişilerin aile ilişkilerinde, iş hayatlarında, ikili ilişkilerde iyi bir konumda bulunduğunu söylemek yanlış olmaz. Bir de tam tersi durumu düşünün; kendinizi ifade edemediğiniz, iletişimde sürekli yanlış anlaşıldığınız, sizi anlamakta güçlük çeken insanların size gereken değeri vermede de güçlük çektiğini söylemek zor olmasa gerek. İşte tüm bu sebepler neticesinde iyi konuşabilmek her zaman bir adım önde ilerlemek anlamına gelir.

Daha iyi konuşabilmek için neler yapılabilir


Daha iyi konuşabilmek için neler yapılabilir?

Konuşmanızı sanat haline getirebilmeniz için eğitim almanız şarttır. Eğitim almak için başvurmanız gereken branş ise diksiyon eğitimidir. Alanında iyi yetişmiş eğitimciler ile birlikte pek çok konuşma kusurlarınızı ortadan kaldırabilir, insanları daha rahat etki altına alabilirsiniz. Aynı şekilde iş hayatınızda da başarı sizi takip edecektir. Örneğin sunum yaparken kullandığınız akıcı dil sizi dinleyen kişilerin alkışlarına nail olmanızı sağlayacaktır. Bu anlamda eğitim veren birçok kurum bulunmaktadır. Hem eğitimcinin hem de sizin çabalarınızla bugün bulunduğunuz konumdan çok daha iyi bir yere gelmeniz kaçınılmaz olacaktır. Eğitimin yanı sıra iyi bir okur olmak da kelime dağarcığınızı genişletmek açısından iyi bir yol olabilir.

Konuşma diksiyon eğitim


Diksiyon eğitiminde verilen bazı hususlar
1.) Ses: Bu eğitimlerin başında ses gelir desek yanlış olmaz. Kendinden emin, tonlamada sıkıntı çekmeyen, tok bir ses her zaman ilgi çekicidir.

2.) Kelime: Harflerin çıkışı, günlük hayatta kullanılan dil ve yazma dilindeki farklılıklar bu eğitimde yer alır. Örneğin konuşurken "geleceğim" derseniz kulak tırmalar aynı şekilde yazı dilinde de "gelicem" yazmak yazım yanlışına yol açar.

3.) Anlatım: Özellikle sunum yapan, topluluğa hitap eden kişilerin iyi bir anlatıma sahip olması gerekir. Diksiyon derslerinde bu eğitim de kapsamlı olarak verilmektedir.


Diksiyon eğitimi ne kadar sürer?
Bazı kurumlarda farklılık gösterse de çoğu kurumda 64 saat sürmektedir.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/diksiyon-egitimi-ne-kadar-surer.330/
 
14 Haz 2020
70
49

Diksiyon eğitimi, fonetik (ses) eğitiminin üzerine bina edilmelidir. İlk aşama, fonetik çalışmalarıdır. Ses (fonem) eğitimi temeldir. Diksiyon ise, ses üzerinde söz eğitimidir. Ses-söz birliğini ve bütünlüğünü kurar. Sesi yapılandırır, sese anlam kazandırır ve bu anlamlarla bildirici, belirtici, yaptırıcı, temellendirici cümleler kurar. Bu, kısaca haber, bilim, eylem ve felsefe dillerinin kuruluşu demektir.


Diksiyon, bu dilleri amaçlarına uygun bir biçimde doğru ve güzel olarak kullanmak demektir. O halde diksiyonun temel şartı fonetiktir.
ikinci aşama, kelimelerin söylenişi, üçüncü aşama ise, kelimelerin kelime grupları içinde, cümleler halinde doğru olarak söylenmesidir. Bunun için de doğru dil bilgisine ihtiyaç vardır. Konuşmacı, konuştuğu dilini iyi bilecektir. Bilmek de yetmez, sevecektir. Yahya Kemal'in söylediği gibi Türkçe'yi anne sütü gibi ağzında hissedecektir.

Diksiyon sanatı, ses eğitiminde başarıya ulaşılmış olan kelimelerin bilgi ve duygu yüklerinin iyi anlaşılması ve ru değerlerin cümle içinde ölçülü olarak dağıtılması ile başlar. Diksiyon sanatında söz bir beste değeri kazanır. Önemli olan, kepmelerin doğal ve geliştirilmiş seslerinin, cümlenin rahat akışı içinde vurgulamalara, ritmik dalgalanışa, duygu ve bilgi yüklerine, üslûp özelliklerine uygun olarak, akustik bir derinlik içinde duru ve dinamik olarak dinleyiciye perde perde ulaştırılmasıdır. Diksiyonda harfler ve heceler müzikteki notalar gibidir. Konuşmanın tümü, ses ve söz birliği olan yekpare bir eser haline geldiği zaman diksiyonda amaç gerçekleşir.
 
Üst