Dikkat Dağınıklığı Nasıl Yok Edilir ?

Zeynep

Editör
4 Eyl 2016
163
74

Dikkat Dağınıklığı Nasıl Yok Edilir ?


Dikkat Dağınıklığı Nasıl Yok Edilir ?

Dikkat Dağınıklığı Nasıl Ortadan Kaldırılır ? İle ilgili yeni bir konu ile sevgiforum.com okuyucularımız ile buluşuyoruz.

Odaklanma yeteneğiniz, başarınızda veya başarısızlığınızda önemli bir faktördür. İşleri en iyi şekilde halletmek çok önemlidir ve işlerin yapılmasında odaklanmak esastır, çünkü en iyi işiniz ve en yenilikçi fikirleriniz, zamanınızı derin, odaklanmış işler yapmaya harcadığınızda ortaya çıkar. Bu nedenle, işinizi büyütmek istiyorsanız günlük dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmak önemlidir.

Gününüzün sorumluluğunu üstlenmeye hazır mısınız? Dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmanın ve odaklanmaya devam etmenin dört yolunu inceleyelim.

1. Bildirimleri Kapat Odaklanmanın en bariz yolu bildirimleri kapatmaktır. E-posta ve sosyal medya bildirimlerinin yalnızca on saniye sürdükleri için dikkat dağıtmadığını düşünebilirsiniz. Ancak araştırmalar, telefondaki dikkat dağıtıcı unsurların dikkatinizi birkaç saniyeliğine rahatsız ediyor gibi görünse de düşünce sürecinizi çok daha uzun süre bozduğunu gösteriyor. Ve işinize devam etmeyi zorlaştırıyor. Sabahları e-postanızı kontrol edin, sosyal medyadaki varlığınız üzerinde çalışın ve günün ilerleyen saatlerinde başka bir iş yapmak için zaman ayırın. Tüm gün boyunca telefonunuzdan uzak durun ve bildirimleri kapatın.

2. Günlük Rutin Yapın Bir rutine sahip olmak, odaklanmanızı geliştirmenin harika bir yoludur. Bir rutin oluşturmak işleri otomatik olarak yapmanıza yardımcı olacaktır, çünkü artık ne yapmanız gerektiğini ve ne zaman yapmanız gerektiğini düşünerek zaman kaybetmeyeceksiniz. İster kıyafetinizi planlayın ister kritik görevler için zaman yaratın veya yemeklerinizi hazırlayın, bir rutin oluşturun ve ona bağlı kalın. Bir rutine sahip olmak, dikkat dağıtıcı şeyler için zaman kaybetmekten kaçınmanıza yardımcı olacak ve mümkün olduğunu düşündüğünüzden daha fazlasını yapabileceksiniz.

3. Daha Zorlu Çalışmalara Başlayın Odaklanmakta sorun mu yaşıyorsun? Kronik olarak dikkatiniz dağılmış mı? Bu muhtemelen çalışmanızın tam anlamıyla ilgi çekici olmaması nedeniyle oluyor. Bütün gün çok çalıştığınızı hissediyorsunuz, ancak zihniniz can sıkıntısıyla savaşıyor ve zamanı daha ilginç şeylerle doldurmak istiyor. Karmaşık projeler daha fazla dikkatimizi ve çalışma belleğimizi gerektirir. Bu, en yakın uyarıcı dikkat dağınıklığına gitmek için daha az zihinsel kapasitemiz olduğu anlamına gelir. Ve yeteneklerimiz tamamen zorlanırsa, tam bir odaklanma durumuna gireriz. Becerilerimiz görevlerimizin taleplerini aştığında kolayca sıkılırız.

4. Çoklu Görevi Durdurun Pek çok insan çoklu görevde harika olduklarını düşünüyor, ancak çoğumuz birden çok işi hiç yapamıyoruz. En azından düşündüğümüz kadar etkili değil. Araştırmalar, çoklu görevin üretkenliği düşürdüğünü, hataları artırdığını ve yaratıcı düşünmeyi yavaşlattığını gösteriyor. Aynı anda birçok şey üzerinde çalışırken çabamız kusursuz görünebilir, ancak bu doğru değil. Bu nedenle, çoklu görevi durdurun ve tek görevi başlatın. Her seferinde tek bir şeye odaklanarak daha hızlı, verimli ve doğru bir şekilde daha fazlasını yaparsınız. Her şeyi kendiniz yapıyorsanız, bunun işletmenizin büyümesinde sınırlayıcı bir faktör olduğunu çabucak göreceksiniz. Sistemleri yerleştirmek işleri hızlandırır ve dış kaynak almayı kolaylaştırarak büyümeyi kolaylaştırır ve yeni fikirlere odaklanmak için size daha fazla zaman kazandırır.


Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/dikkat-daginikligi-nasil-yok-edilir.382/
 
Üst