Depresyonda Olduğumu Nasıl Anlarım?

Angelica

Editör
17 Eyl 2015
39
24

depresyonda-oldugumu-nasil-anlarim.jpg
Depresyonda da Olduğumu Nasıl Anlarım?Depresyonda da Olduğumu Nasıl Anlarım? Son dönemde hayatınızda hem kendi faaliyetleriniz den hem de çevrenizdekilerle ilişkilerinizden keyif alamıyor ve hiçbir türlü kendinizi mutlu hissedemiyorsanız, hayata karşı anlamlı duygularınızı kaybettiğinizi düşünüyorsanız depresyon evresinde olabilirsiniz . Depresyonda da Olduğumu Nasıl Anlarım? konumuzu sizler için hazırladık ve detaylı bir makale hazırladık Depresyonda da Olduğumu Nasıl Anlarım? Konumuza başlıyoruz bu konu sonunda umuyoruz depresyondan kurtulmuş olursunuz.  • Nedensiz yere mutluluk duygusundan uzaklaşmak ve hiçbir şeyden memnun olmamak
  • Hem fiziksel hem de ruhsal yorgunluklar yaşamak
  • Ufak sıkıntılara gereğinden fazla öfkelenmek ve gerginlik halinde olmak
  • Konsanstrasyon ve odak problemi yaşamak
  • Sürekli yalnız kalma isteği ve plan programlara katılmamak
  • Uyku problemleri yaşamak

Depresyonda da Olduğumu Nasıl Anlarım başlıca depresyon evreleri belirtilerindendir. Ancak korkulacak bir durum yok. Depresyon evreleri oldukça yaygın meydana gelen ve doğru adımlarla atlatılan dönemlerdendir. Atlatılması mümkün olsa da bireyin yaşam kalitesini büyük ölçüde etkilemektedir. Kendinize olan güveninizi ve hayata karşı tutum ve davranışlarınızı etkileyebilmekle birlikte, mutsuz bir ruh halini de günlük yaşamınızın hakimi haline getirebilir. İlk etapta farkındalık gösterilmediği sürece, atlatma evresini de olabildiğince uzatmış oluruz. Bu nedenle üzerine düşülmesi ve gerekenlerin gecikmeden yapılması gerekmektedir.


depresyonu-nasil-yenebilirim.jpg


Depresyondan Kurtulmanın 5 Yolu

Depresyonu Nasıl Yenebilirim?


Depresyonda da Olduğumu Nasıl Anlarım Nasıl Yenebilirim ? Depresif bir ruh hali içerisinde hayatınızı seyrediyorsanız, her şeyden önce kendinizi yalnız kalma isteğinden uzaklaştırmanız gerekir. Yalnızlık, depresyonu yüksek oranda tetikler. Bu nedenle sosyalleşmek, ailenizle ve sevdikleriniz ile vakit geçirmek, ruh halinizi yükseltmenize katkı sağlayacaktır.


1. Kendinize zaman tanıyarak, yorulmadan ve dinlenerek faaliyetlerinizi gerçekleştirirseniz, kendinizi kapatmaktan vazgeçmeye başlayacaksınızdır. Bu sayede bir şeylerle meşgul olmak, ruh halinizin düşmesini de engelleyecektir.

2. Olumlu düşünceleri hayatınıza empoze etmeye çalışmak, hem pozitif bir insan olmanızı hem de hayata karşı umutla bakmanızı sağlayacaktır. Zihninizde kötü düşüncelere yer vermediğiniz her gün daha mutlu bir birey olacağınızı fark etmemeniz içten bile değil.

3. Ailenizle ve yakın çevrenizle bu durumu paylaşmanız, onların desteğini de arkanıza almanızı ve kısa sürede ruh halinizi düzeltmenizi beraberinde getirecektir. Ancak çevrenizle bu durumu paylaşmadığınız her an, onların da sizlerden uzaklaşmasını tetikleyecektir. Bunun nedeni ise ortada bir sorunun var olduğunu bilmemelerinden kaynaklı olarak kendilerinde suçluluk duygusu hissetmeye başlayacak olmalarıdır.

4. Edindiğiniz başarıları, eğlendiğiniz vakitleri ve çevrenizdekilerle yakın ilişkilerinizi kendinize hatırlatırsanız, gerçek kimliğinize geri dönmeniz daha kolay olacaktır. Bu sayede hem yalnız kalmaktan uzaklaşmak hem de modunuzu yükseltmek için adımlarda bulunmuş olacaksınız.

5. Fiziksel anlamda ise kendinizi yazmaya yönlendirebilirsiniz. Size özel bir defter edinerek hayattan beklentilerinizi, neden mutsuz olduğunuzu, bu mutsuzluğu ve depresyonu nelerin tetiklediğiniz yazarsanız, farkındalık yaratmanız ve kendi kendinize çözüm bulmanız daha kolay olacaktır. Aynı zamanda kendinize bile söylemediğiniz ve üstünü örttüğünüz şeylerin de bir zaman sonra yazıya döküleceğini ve her geçen gün rahatlayacağınıza da şahit olabilirsiniz.

6. Mutlu olmayı ve bu ruh halinden gerçekten kurtulmak istediğinize kendinizi inandırırsanız, bir adım daha yol kat etmiş olursunuz. Hayatınızdaki güzelliklerin farkına varmaya çalışmak, kendinizi mutlu hissedeceğiniz yeni şeyler denemek, en hızlı sonuç veren terapiniz olacaktır. Unutmamalısınız ki bu dönemler zamanla hayatınızdan çıkacaktır. Aldığınız sorumlulukları yerine getirdiğiniz ve hissettiğiniz duygular, elde ettiğiniz başarılar, yaşadığınız ilişkilerin hayatınıza kattığı renkler ve tecrübeler, sizi siz yapan unsurlardır. Onlarla yaşamayı öğrenerek her yeni gün daha umutla uyanmak, depresyona karşı alacağınız en sert gard olacaktır. Sizler, her yeni güne mutlu uyanmayı hak edecek kadar değerli ve her sorumluluğun üstesinden gelecek kadar cesaretlisiniz. Depresyon, sizler için sadece kısa süreli bir engeldir. Üzerinden geçmeyi ve onu yenmeyi başaracağınız konusunda tereddüt yaşamayın. Hayatınızın kontrolünü elinizde tuttuğunuz her an, engeller kendi kendilerine ortadan kalmaya hazırlanacaklardır. Sizin için ise yaşamaya değer bir hayat kalitesi kalacaktır.depresyonda-oldugumu-nasil-anlarim-1.jpg


 
Üst