Çocukluk Dönemindeki Anıların Hayatımızdaki Etkisi


ÇOCUKLUK DÖNEMİNDEKİ ANILARIN HAYATIMIZDAKİ ETKİSİ


ÇOCUKLUK DÖNEMİNDEKİ ANILARIN HAYATIMIZDAKİ ETKİSİ


Hayatınızın yönünü belirleyen en önemli unsurlardan birinin, çocukluk döneminde yaşadığınız anılar olduğunu biliyor muydunuz? Yapılan araştırmalar da bunun doğruluğunu kanıtlar niteliğindedir. Çocukluk döneminde edindiğiniz tüm olumlu ya da olumsuz tecrübeler, ilerleyen yaşlarda hayatınızdaki amacınıza hizmet etmek üzere, hafızanızda bir yerlerde saklı tutulur. Hiç şüphesiz ki hepimiz çocukluğumuza dair hemen hemen her şeyi, sanki dün olmuşçasına çok net bir şekilde hatırlarız, çünkü çocukların, şayet bu durumu engelleyebilecek bir sağlık problemi mevcut değil ise, görsel hafızaları çok kuvvetlidir. Yaşadıkları, duydukları ve gördükleri çok net olarak hafızaya alınır ve hayatları boyunca anımsamaları sağlanmış olur.

ÇOCUKLUK DÖNEMİ NEDEN ÖNEMLİDİR?


ÇOCUKLUK DÖNEMİ NEDEN ÖNEMLİDİR?


İleriki yaşlarda hayatınızı ve düşünce yapınızı şekillendirecek kadar önemli olan çocukluk yılları, her çocuk için farklı gelişmektedir elbette. Burada bahsetmek istenilen, ailelerin maddi olanaklarına dayalı olarak edinilen anılardan ziyade, bir çocuğun ebeveynleri tarafından duygusal olarak beslenmesidir. Maddi olanaklar dâhilinde çok fazla imkâna sahip olan bir çocuğun duygusal anlamda eksik kalabilmesi gibi, maddi olanağı olmayan bir ailede yetişen bir çocuğun mutlu ve tatminkâr bir yaşama sahip olması olağan bir durumdur. Bu nedenle çocukluk döneminde sahip olduğunuz eşyalardan, hediyelerden ziyade, yaşadığınız anılardır, ileriki hayatınızda sizi ve düşüncelerinizi yönlendirecek olan.

Günümüz koşullarında çocukların hayatları maalesef daha çok maddi olanaklara dayalı gelişmekte. Teknoloji dünyasının içerisinde bulunmanın getirdiği dezavantaj ile çocukluk yılları bilgisayar, tablet ya da telefon oyunlarından ibaret olmakta. Bu durum çocukların hem sosyal ve duygusal gelişimlerini hem de gelecekteki hayatlarını olumsuz yönde etkilemekte. Bu yüzden ailelerin çocukları ile vakit geçirmeleri ve onlara çocukluklarını yaşayabilecekleri ortam sağlamaları, özellikle günümüz koşullarında çok daha önemlidir.

ÇOCUKLUK YILLARI HAYATIMIZI NASIL ETKİLER?


ÇOCUKLUK YILLARI HAYATIMIZI NASIL ETKİLER?


Hayatınızda edindiğiniz tüm tecrübeler size yeri gelir cesaret, yeri gelir korku bırakır. Benliğinizde oluşturduğunuz korku, öfke, kin, utanç,cesaret, özgüven, mutluluk gibi tüm duygular aslında size çocukluğunuzdan kalan bir mirastır. Çocukluk yıllarını sokakta arkadaşlıklar kurarak, ailesi ile sohbet ederek, resim çizerek, top oynayarak, uçurtma uçurarak geçiren çocuklar ilerleyen hayatlarında da sosyal ve duygusal zekâsı gelişmiş bireyler olur ve bu da onlara hayatlarında başarı ve mutluluk sağlar. Maddi olanaklar içerisinde piyano ve keman kursu alıp, zamanının çoğunu ebeveynlerinin belirlediği koşullar dâhilinde geçiren ve ancak bu şekilde takdir gören, arkadaşlarını bile ebeveynleri seçen çocukların ilerleyen hayatlarındaki başarı oranı ise son derece düşüktür. İster çocuk olun, isterseniz yetişkin bir birey, zekâ tek başına hayatta mutlu ve başarılı olmak için yeterli değildir. Duygusal açısından hissettiğiniz her eksiklik sizi hayatınız boyunca takip eder ve mutsuz olmanıza sebep olur.

Mutsuzluğunuzu gidermek için bir uzmana veya danışmana başvurduğunuzda bile, tedavi süreci öncelikli olarak çocukluk döneminizden başlar. Siz iyi bir çocukluk dönemi geçirdiyseniz, kendinizi şanslı hissedin, hayatınız boyunca güçlü ve başarılı olacaksınızdır, fakat olumsuz tecrübelerin daha çok yer aldığı bir çocukluk dönemine sahip iseniz, üstesinden gelmesi zor olduğu durumlarda destek almanızda yarar olacaktır. Daha önemlisi, bir çocuğunuz var ise ve hayatta başarılı ve mutlu olmasını istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey ona çocukluk yıllarını doya doya yaşaması için kontrollü fırsatlar yaratmanız olacaktır.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/cocukluk-donemindeki-anilarin-hayatimizdaki-etkisi.407/
 
13 Eyl 2019
106
24

Çocuklar pahalı oyuncaklara değil onlarla birlikte oynayan, mutlu olan anne babalara ihtiyaç duyarlar.
 
14 Haz 2020
70
49

Çocukluk döneminde yaşanılan her şey bilinçaltına işler. Çocukların ruhunda kötü izler bırakmamak gerekir. Onlar ekilmemiş bir toprağa benzer. Ne ekilirse o yetişecektir. Çocukları küçüklükten itibaren dinimizin emirlerini yapmaya alıştırmalıdır. Teknoloji çağında olmamız hasebiyle çocukların aileleriyle geçirdiği vakit oldukça azalmıştır. Bu durum onların ileride karşılaşacağı çeşitli sorunlara zemin hazırlamaktadır. İnsan çocukken dünyayı tanımaya başlar. Bu süreçte ebeveynler çocuklarına rehberlik etmelidir.
 
Üst