Çocuklara Kuran Nasıl Sevdirilir?

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
605
662

cocuklara-kuran-nasil-sevdirilir.jpg


Çocuklara Kuran Nasıl Sevdirilir?

İslamiyet’te özellikle çocuklar da Kur’an sevgisi önemli konulardan biridir. Bu nedenle erken dönemlerde çocukların kuranı sevmesini sağlamanız gerekir.

İlk olarak çocuklara kuran nasıl sevdirilir? Sorusunun cevabının alınması gerekir. Erken dönemde çocukların kuranı öğrenme ve kurana karşı olan sevgisinin artması önemlidir. Bu durum üzerinde ailenin önemli bir etkisi bulunmaktadır.

Çocuklarınıza erken dönemlerde kuran sevgisini hissettirmeniz gerekir. Bunun için özellikle en büyük etken aile olduğundan aile içerisinde Kur’an okunması ya da İslamiyet’in gerektirdiklerinin doğru şekilde uygulanması çocuklara örnek teşkil etmektedir. Çocuklar her zaman ilk eğitimlerini elde almaktadır. Bu durum aynı zamanda İslamiyet açısından da oldukça önemli bir yere sahiptir.

Kuran Çocuklara Ne Zaman Öğretilmelidir?

Çocukların Kur’an öğrenebilmesi için erken dönemde eğitim almaları önemlidir. Özellikle belli bir yaşta eğitim almaları çocukların daha kolay şekilde öğrenmesini sağlamaktadır. Bunun için Kur’an kurslarında ya da camilerde verilecek olan eğitimler tercih edilebilir. Çocukları dinini öğrenmesi ve İslamiyet’in gerekliliklerini yerine getirebilmesi için erken yaşta Kuran eğitimi almaları özellikle daha sonrasında oluşacak olan sorunların önlenmesini sağlar.

Kuran öğrenecek olan çocukların üç yaş ve üzeri olması gerekir. Daha iyi kavramaları için doğru yaş seçiminin yapılması önemlidir. Bu nedenle aileler bu konuda yapacakları araştırmalar dahilinde özellikle doğru yaş seçimini gerçekleştirerek istedikleri gibi çocuğun daha kolay şekilde kuran öğrenmesini sağlayabilirler.

Kuran Sevgisi Nedir?

Kuran insanların doğru ve yanlışı ayırt etmesi için ihtiyaç duyabilecekleri bilgileri içermektedir. Aynı zamanda İslamiyet’in gerekliliklerini doğru şekilde öğrenmenizi sağlamaktadır. Kuran öğrenmek isteyenler için özellikle doğru yaşın belirlenmesi önemlidir. Çocuklarda belirlenen yaşlarda eğitim alınması gerekir. Eğitimin doğru şekilde alınması oldukça önemlidir.

Müslümanlar için Kur’an sevgisi nedir? Özellikle merak edilen konular arasında yer almaktadır. Kur’an’a karşı insanların içinde olan gerçek sevgiyi ifade etmektedir. İslamiyet için Kur’an önemlidir. Bu nedenle kalben sevgi duyulması gerekir. Allah sevgisi ve peygamber sevgisinden sonra Kur’an sevgisinin de çocuklara öğretilmesi gerekir. Bu sayede çocukların kurana karşı olan sevgisi kalpten bir şekilde gelişebilir.

 
26 Tem 2019
92
45

Küçük yaşlarda Kur'an eğitimi çok önemlidir.
Sevgili anne baba ve değerli büyükler ! Sakın ha geciktirmeyin ihmal etmeyin.
Çocuklarımızı bu çağda telefon tablet bilgisayar teknoloji canavarlarına kurban vermeyelim.


Ölçü sizde olsun sürekli takip edin sosyal medya denilen ortamda saatlerce vakit harcayan bir toplum büyüdüğünde kendisine ailesine ülkesine ne verebilir düşünün?
 
11 Haz 2020
71
89

Her anne-baba, çocuğuna namaz kılmasını öğrettiği, oruç tutmaya alıştırdığı gibi; Kur'an-ı Kerim okumasını da öğretmelidir. Bunun için çocuğu erken yaşta Kur'an kursuna vermek önemlidir. Kur'an kursu öğreticilerinin de çocuklara sevgi ve şefkatle yaklaşması, onlara yüce kitabımızın nasıl okunacağını öğretirken sabırlı olması, yaramazlıklarına kızmadan, anlamadıkları zaman bağırıp çağırmadan tatlı dille öğretmesi lazımdır. Eğer bunun tersini yaparlarsa, çocuğun kurstan soğumasına ve Kur'an eğitimini bırakmasına yol açabilirler. Üstelik çocukların gördüğü kötü muamele onların ruhunda kalıcı bir iz bırakır, bilinçaltına yerleşir. Kur'an-ı Kerim öğreten hoca, çocuğu azarlarsa, hatta daha ileri gidip ona tokat atarsa bu durum çocuğun psikolojisini bozar. Bir insanın Kur'an öğrenme hevesini kırmak veballi bir iştir. O yüzden kurs öğreticileri bu konuda hassas davranmalıdır. Çocuğa erken yaşta Kur'an-ı Kerim öğretilmezse, okula başladıktan sonra öğrenmeye vakit bulamaz. O nedenle anne-babalar, "ağaç yaşken eğilir" atasözünü kendilerine rehber almalı, bu konuda ihmalkâr olmamalıdır.
 
12 Haz 2020
31
20

Çocukların ilk eğitimi ailede başlar,çocuk anne babasında gördüğünü ilk etap olarak taklit eder,iyi alışkanlıklar,kötü alışkanlıklar gibi.Bu şekilde bizlerin değer verdiği her şeyi çocuklarımıza aşılayabiliriz.
 
12 Haz 2020
38
18

Çocuğunun Kur'an okumasını isteyen anne-baba, kendisi evde Kur'an dinlemeli ve okumalıdır. Anne-babasının Kur'an okumaya gösterdiği ilgi çocuğun dikkatini çekecek, onu da heveslendirecektir.
 
21 Haz 2020
17
8

Gençken ezber yapmak, taşa yazı yazmaya, yaşlanınca ezber yapmak suya yazı yazmaya benzer demişlerdir. Çocukların erken yaşta Kur'an-ı Kerim'i ezberlemesi, hâfız olması ne kadar faziletli bir şeydir!
 
Üst