Çocukla Nasıl Vakit Geçirdiğiniz Önemli

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Çocuğunuz ile kaliteli zaman geçirin


Çocukla Nasıl Vakit Geçirdiğiniz Önemli
Çocuğunuzla aranızdaki iletişimi kuvvetlendirmek ve duygusal bir bağ kurmak istiyorsanız kaliteli zaman geçirmeniz oldukça önemlidir.

Çocuklarla vakit geçirmek kadar kaliteli vakit geçirmek te son derece önemlidir. Önemli olan çocuğunuzla çok vakit geçirmeniz değil, dolu dolu ve kaliteli zaman geçirmektir. Özellikle çalışan anne ve babaların zamanları kısıtlı olduğundan dolayı çocuklarla olan zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmeli gerekir.Çocuğunuzla Kaliteli Zaman Geçirin

Çocuğunuzla birbirinize ayırdığınız vakti doğru bir şekilde değerlendirmeye çalışmalısınız. Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmek için yapmanız gerekenler;

 • Çocuğunuzdan gününü nasıl geçirdiğini anlatmasını isteyin.
 • Yakın arkadaşlarını sorun.
 • Siz de iş yerinizde veya arkadaş ortamınızda ne yaptığınızı çocuğunuza anlatabilirsiniz.
 • Çocuğunuzun size soruları varsa sabırla cevap vermelisiniz.
 • Eğer çocuğunuzda istiyorsa ve müsaitse akşam yemeğini birlikte hazırlayabilirsiniz.
 • Ev işlerinizde çocuğunuza da sorumluluk vermeli ve bu işleri daha eğlenceli hale getirmelisiniz.
 • Balkonunuz veya bahçeniz varsa birlikte dışarıyı seyredebilir günlük olaylardan konuşabilirsiniz.
 • Çocuğunuzun odasını birlikte toplarken sohbet etmeye devam edebilirsiniz.
 • Çocuğunuzla birlikte masallar ve hikayeler kurgulayın.
 • Karalama defterlerine birlikte çizimler yapın.
 • Birlikte çiçek sulayın, kurabiye yapın, film izleyin.
 • Çocuğunuza zaman zaman çocukluk anılarını anlatın.

Çocuğunuzla Zaman Geçirmenin Önemi


Çocuğunuzla Zaman Geçirmenin Önemi


Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmeye sizin ihtiyacınız olduğu kadar onun da ihtiyacı vardır. Bundan dolayı çocuklar ruhsal ihtiyaçlarını karşılamak için hayatındaki en önemli varlıklar olan ebeveynleriyle iletişim halinde olmak ister. Anne ve babanın, sevgisi, ilgisi ve desteği çocuk için büyük önem taşır.

Sürekli Çocuğuyla Olan Anne Daha mı Kaliteli Zaman Geçirir?


Bazı anneler ev hanımı olmalarıyla birlikte evde her an çocuğuyla birliktedir fakat çocuğuyla ilişkisinde duygusal bir bağ kuramamıştır. Bazı annelerde süper anne sendromu içinde olup her şeyi yapabileceklerini düşünürler. Bu anneler hem sürekli çalışır hem çocuklarıyla ilgilenir hem de ev işleriyle ilgilenirler. Burada önemli olan annenin çocuğuyla arasındaki duygusal bağ ve anneni rehberliğidir. Anne çocuğuna koşulsuz sevgi ve şefkat göstermelidir. Çocuğunuzla ne kadar zaman geçirdiğiniz elbette önemlidir. Ama bu zaman dilimi içinde ne yaptığınız, neler paylaştığınız daha önemlidir.

Çocukla Nasıl Vakit Geçirdiğiniz Önemli


Peypamber Efendimiz (S.A.V.)’İn Çocuk Sevgisi | Sevgiforum
Çocuklarınızın Yeteneklerini Destekleyin! | Sevgiforum
Çocuklarınızın Yeteneklerini Destekleyin! | Sevgiforum

Çocukluk Dönemindeki Anıların Hayatımızdaki Etkisi | Sevgiforum
Çocukların Zihinsel Gelişimi İçin Tavsiyeler | Sevgiforum
İyi Bir Evlat Olmanın Yolları | Sevgiforum
Anne Baba Aile Sevgisi | Sevgiforum
 
14 Haz 2020
70
49

Yine bu forumun kalitesini yansıtan bir paylaşım daha; emeği geçenlere teşekkürler. Çocukla kaliteli zaman geçirmek adına sıraladığınız öneriler de çok tatlı. :) :)Ancak bu etkinlikler içinde, çocuğa dini bilgiler öğretmeyi de ihmal etmemelidir. Tabii ki bu devirde öyle 3 yaşındayken hâfız olanlar, 15 yaşında vaaz vermeye başlayanlar kalmamıştır. İslâm âlimlerinin çocukluklarında bile herkes için güzel örnekler vardır.7 yaşına gelen çocuğa namaz kılmayı öğretmek, onu abdeste ve namaza -özellikle sabah namazına kalkmaya- alıştırmak gerekir. Yoksa büyüyünce yapmakta zorlanır, hatta hiç yapmayabilir.Kız çocuklarını da tesettür kavramına alıştırmak gerekir. Çocukluğunda ve ergenlik döneminde benimsenen giyim tarzını bırakmak kolay olmaz. Tabii ki bunun anlamı 6 yaşındaki çocuğunuza ferace giydirin demek değildir.Ara sıra oyun oynamak maksatlı takacağınız renkli ve süslü eşarplar vb. onların ilgisini çekecektir.Aslında çocuğa örnek olmanın en iyi yolu anlatmak ve zorla yaptırmak değil yaşamaktır. Çocuğun neleri yapmasını istiyorsak onları kendi hayatımızda tatbik etmemiz gerekir.Çocuklar duydukları şeyleri değil gördükleri şeyleri örnek alırlar.

Çocuğa hiç değilse yatmadan önce 1 sayfa (ehl-i sünnet âlimlerinin yazmış olduğu, doğru tercüme edilmiş) bir kitap okumalıdır.Yani burada 5 yaşındaki çocuğunuza Redd'ül-Muhtar adlı fıkıh kitabını okumanız kastedilmemektedir.Zaten bırakın 5 yaşı, bu devirde 75 yaşındaki insanların çoğu bile onu anlayacak düzeyde değildir.Avamın (halk tabakasının) fıkıh veya hadis kitabı okuyarak hüküm çıkarmaya çalışması yanlıştır.Ama onlara menkıbeler, hikmetli dînî hikâyeler okunabilir. Bunlar çocuğun ilgisini çekecek ve İslâm'a, İslâm büyüklerine karşı sevgisini artıracaktır.Peygamber Efendimizin ve Eshâb-ı Kirâm'ın hayatlarını anlatan güzel kitaplar da okumalıdır.Mektubat Tercümesi'nden de okumak iyi olur. Onu yetişkinler bile anlamadan okursa faydalı olacağı bildirilir. Zaten oradaki ince bilgiler herkes tarafından anlaşılmaz, bizim gibi insanlar onu anlamak ve yorumlamak için değil sadece bereketlenmek için okur.

Bir İslâm âliminin yazdığı bir kitabı okumak onun kalbindeki nurlardan bizim de hissedar olmamızı sağlar denilmiştir. Kalpten kalbe yol vardır. Bu mânevi durum buna inananlar tarafından hissedilir. Tam tersine bozuk bir insanın bozuk kitabını okumak kalbi karartır.

Dolayısıyla çocuk o kitapları anlamasa bile arka planda kesinlikle işe yarayacaktır.

Sizlere Hakikat Kitabevi yayınlarından ççıkan Mektubat Tercümesi'ni tavsiye ederim. (Hakikat Yayınevi değil, karıştırmamalıdır.)Youtube'dan Şiirlerle Menkıbeler'i açarak çocuğunuza dinletmenizi öneririm.Yine 12 ciltlik Evliyâlar Ansiklopedisi ve 17 citlik İslâm Âlimleri Ansiklopedileri vardır. Çocuklara bunlardan okurken kendimizin de çok şey öğreneceği muhakkaktır.Altıparmak Peygamberler Tarihi kitabı da alınabilir.Tabii ki çocuğa Kur'ân-ı Kerîm okumayı öğretmek, yahut iyi bir kursa göndermek de önemlidir. Evde Kur'ân-ı Kerîm okunmalıdır.Bu, çocuklu olsun veya olmasın zaten her evin bereketi ve huzuru için gerekli olup insanlar sevap kazanmak, Kur'ân-ı Kerîm'in faziletlerinden nasiplenmek için onu okumayı hiç unutmamalıdır.
 
Üst