Çocuk doğunca - isim koyma kuralları

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

cocuk-dogunca-isim-nasil-verilir.jpg


Çocuk doğunca

Cenab-ı Allah’ın kendisine erkek veya kız çocuk verdiği bir Müslümanın doğumun adabından olarak yapması gereken ilk şey öncelikle sağ kulağına ezan, sol kulağına kamet okumaktır. Eğer çocuğa hemen isim verilecekse isim verilirken okunacak ezan ve kamet kafi olacaktır. Ancak isim verilmesi gecikecekse o zaman doğumda çocuğun kulağına ezan ve kamet okumak icap eder çünkü peygamber efendimiz hadis-i şeriflerinde buyurmaktadır ki; hangi Müslümanın bir çocuğu doğunca, çocuğun sağ kulağına ezan, sol kulağına da kamet okursa, o çocuktan ümm-i sıbyan (havale) hastalığı kalkar.”

Çocuğa güzel bir isim vermek gerekmektedir. Zira çocuğuna güzel isi vermek baba üzerine bir haktır ve bundan mesuldür. Çocuğa peygamber, sahabe, manası güzel olan isimlerden koymak gerekir. İslam’a yakışmayacak, manası güzel olmayan ve İslam adabına uymayacak isimlerden uzak durmak, konulduysa değiştirmek gerekir. Peygamber efendimizin ismini aynen “Muhammed” olarak koymamak gerekir. Çünkü her defasından salavat okumak ve ona başkası tarafından ismiyle hitap edilerek kötü söz söylendiğinde peygamber efendimizin ismine karşı kötü söz söylenmiş olacağından bundan uzak durmak gerekir. Ayrıca peygamberimizin lakabını da isim olarak vermeyi peygamberimiz yasaklamıştır. Çocuk ilk konuşmaya başlayacağı zaman ona “La ilahe illallah” demeyi öğretmek müstehabdır.

Çocuğun doğumunun 7. Gününde kurban kesmek ve saçını kesmek peygamberimizin sünnetlerindendir. Erkek çocuk için 2, kız çocuk için 1 kurban kesilir. Bu kurban, kurban ibadetinde olduğu gibi, yenilir, ikram edilir ve fakirlere verilir. Eğer bir kişi için akika kurbanı kesilmemişse daha sonra kendisi için kestirebilir. Nitekim peygamberimiz peygamberlikle vazifelendikten sonra “bu benim aika kurbanındır” diyerek kurbanını kesmiştir. Hz. Aişe validemiz “Akika olarak kesilen hayvanın kemikleri kırılmamalıdır” buyurmuştur.

İsim koymak
Çocuğa isim konulacağı zaman dikkat etmek gerekmektedir. Bunun için öncelikle isim koyacak kişi ya babanın kendisi olmalıdır veya takvalı bir başkası olmalıdır. İsim koyacak kişi önce abdest alır. Eğer isim konulacak odada adetli bayan varsa dışarıya çıkmalıdır. İsim koyacak kişi çocuğu kucağına alır ve ayağa kalkarak kıbleye döner. Önce çocuğun sağ kulağı isim koyacak kişiye denk gelecek şekilde çocuğu tutar ve 1 fatiha 3 ihlas okuduktan sonra bunları hediye eder. Ardından çocuğun sağ kulağına ezan okur ve annesinin ismi ile birlikte çocuğun ismini kulağına 3 defa tekrar eder. Örneğin “Ya Ahmet bin Aişe, Ya Ahmet bin Aişe, Ya Ahmet Bin Aişe” daha sonra çocuğun sol kulağı gelecek şekilde çevirir ve bu sefer sol kulağına kamet okur. Daha sonra yine aynı şekilde annesinin ismi ile birlikte sol kulağına 3 defa ismini tekrar eder. Bundan sonra nazar ayetini okur ve böylece isim konulma işlemi tamamlanmış olur.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/cocuk-dogunca-isim-koyma-kurallari.11/
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Yeni Doğan Bebeğe Yapılması Gereken Sünnetler
Hz. Peygamber’in torunlarına karşı olan davranışlarından özetle yeni doğan bebeğe yapılması gereken sünnetler nelerdir öğrenebiliriz.

Peygamberimizin Bebeklere Davranışı
Hz. Peygamber’in çocukları dünyaya geldiğinde henüz İslamiyet yoktu ancak torunları doğduğunda peygamberlik sıfatı verilmişti. Bu sebeple peygamberin torunlarına karşı yaptığı davranışlardan yeni doğan bebeklere yapılması gerekenler nelerdir anlayabiliriz.

Yeni doğan bebeğin sağ kulağına ezan, sol kulağına kamet okunur. Bu davranış çocukları ümmü sıbyan hastalığından yani cinlerden korur.
Çocuğa güzel isim vermek, dinini öğretmek ve vakti geldiğinde evlendirmek evladın baba üzerindeki haklarındandır. Bu yüzden çocuğa güzel isim vermek sünnettir. Çocuğun doğduğu günün akşamında kulağına ezan okuyarak ismini koymak gerekir. Yedinci güne kadar bebeğin ismi koyulmalıdır.

Peygamberimiz elini yeni doğan bebeğin başına koyarak hayır ve bereket duası ederdi. Bu dua yapılacağı zaman bebeğin hayrı için ziyafet yemeği verilirdi.

Yeni doğan bebeğin ağzına tatlı bir şey çiğneyerek vermek ya da dudağına sürmek sünnettir ve tahnik olarak adlandırılır. En uygun olan gıda ise hurmadır. Kuru üzüm ya da şekerli diğer gıdalar da verilebilir. Tahnik bebek daha anne sütü bile almadan yapılırdı. Hurma bebeğin ilk gıdası olurdu.

Bebek eğer erkekse doğumunun yedinci günü sünnet ettirmek müstehaptır. Ancak bulüğ çağına kadar sünnet için müsaade vardır. Bebeklere ilk banyosu doğumdan sonraki yedinci günde yaptırılmalıdır.

Bebekler için akika kesmek gerekir. Bu kurban bebek doğunca yedinci gününde kesilirse daha fazlitelidir ancak çocuk bulüğ çağına gelene kadar kesilebilir. Akika kurbanının kanı bebeğe sürülür. Bebeğin saçı traş edilir ve ağırlığınca altın ya da gümüş sadaka verilir.
Hz. Peygamber çocuklara ilk olarak Nahl süresinin 78. Ayetinin öğretilmesini tavsiye etmiştir. Bu ayette “Ve Allah sizi analarınızın karınlarından, (siz) hiçbir şey bilmez bir hâlde iken çıkardı; şükredesiniz diye de size kulaklar, gözler ve kalbler verdi.” denilir.

İslami olarak yeni doğan bebeğe yapılması gerekenler ile Salih bir evlat ve iyi bir müslüman olması için ilk adımlar atılır. Aileler çocukların ahlaki gelişimi ile bu davranışları devam ettirmelidir.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/cocuk-dogunca-isim-koyma-kurallari.11/
 
13 Eyl 2019
106
24

Çocuklarınıza güzel isimler verin. Çocuklarınız büyüdükleri zaman isimleri hayatlarının merkezi olacaktır. Bilmiyorum belkide verilen isime göre hayatı şekillenecektir. Güzel isim vermek anne babanın en önemli görevlerinden birisidir.
 

Editör

Editör
13 Eyl 2019
85
59

ASİYE, Asi olan..

CEREN
kötü anlamlı veya anlamı yanlış bilinen isimler(ecrin,aleyna,irem,ceylin)
Kötü anlamli veya anlami yanlış bilinen o kadar isim var ki.. bu konuya degi...nmek istedim.
İşte o isimlerden bir kaç tanesi

Aleyna
Çocuklarına Kuran-i Kerim'de geçen bir isim koyma telaşında olan anne ve babalar, tercihlerini bazen Aleyna isminden yana kullanıyorlar.
Aleyna her ne kadar Kuran’da geçsede, anlamsız bir isimdir! Kuran’da geçen her kelime isim olarak kullanılmaz.
Aleyna gibi ‘bize ait, bizim üzerimize, bize ' anlamına gelen saçma bir kelimeyide isim olarak koymakta bu yüzden mantıksız.
Araplar Aleyna kelimesini zaten isim olarak kullanmıyorlar.
Peki biz neden kullanıyoruz? Sadece kulağa hoş geldiği için mi?
Koyduğunuz ismin Kuran’da geçmesine gerek yok, güzel anlamlı olması yeterlidir.
Aleyna bu tarife uymadığı için koyulması önerilmiyor.

Aleyna'nın geçtiği ayet: إِنَّ عَلَيْنَا لَلْهُدَى (İnne aleynâ lel hudâ) Türkçe’de anlamı: Şüphesiz, bize ait olan, yol göstermektir.

Aleyna'nın internette dolaşan manaları ise ‘esenlik, Allah'ın iyi kulları,’.
Fakat Aleyna kesinlikle ‘esenlik’ veya ‘Allah'ın iyi kulları’ anlamına gelmez!
Bu anlamların nereden uyduruldugun açıklamak istiyorum.
Arapların ‘Esselâmü aleyna ve alâ ibâdillâhis-Sâlihîn’ diye bir sözleri vardır. ‘Esenlik üzerimize ve Allah'ın bütün iyi kulları üzerine olsun’ demektir.

Bade
Anlam: Şarap, içki, kadeh.

şarkılardan da Bade'nin anlami anlasiliyor zaten:
1.Erkilet güzeli
Tek tek basaraktan
Bade süzerekten
Inci dizerekten
Gel canım gel aman

2. Ercişli Emrah - Bade İçerler Nazınan
Bade içerler nazınan
Sohbet ederler sazınan
Kırk ince belli kızınan
Selvi han bağdadır bağda

3.Karacaoğlan - Aşk Olmayınca Bade İçilmez
Aşk olmayınca bade içilmez
İçip içip nazlı yardan geçilmez
Açılır çiçekler gönül açılmaz
Ne değniyo'n dört yanını tor gibi gibi
vs. vs.

Belinay
Çoğu sitede Belinay'in anlamı ‘Peygamber Çiçeği’ olarak belirtilmiştir, fakat bu kesinlikle yanlıştır.
Belinay ‘Peygamber Çiçeği’ anlamına gelmeyen ve Kuran-i-Kerim’de yer almayan bir isimdir!

Kuran Arapça yazıldığı için Kuran’da geçen her kelimenin, her ismin kökeni Arapçadır.
Fakat Belinay’ın kökeni Türkçedir. Burdan anlaşıldığı gibi bu ismin Kuran’da geçmesi imkansız.
Belinay aynı Selenay,Sevilay ve Doğanay gibi birleşik bir isim.
Sevilay ismini örnek olarak alıyorum. Sevilay ‘sevilen ay, ay gibi sevil’ anlamına gelir.

Belinay ise belinmek+ay kelimelerinden birleştirilmiştir. Eski bir kelime olan ‘belinmek’, ‘bölünmek’ anlamına gelir.Bu yüzden Belinay da ‘belinen ay, bölünen ay, ay gibi belin, ay gibi bölün’ anlamını taşır.

Berre/Berra
Peygamber Efendimiz"in, güzel manalı olan bazı isimleri daha güzeliyle değiştirdiği de olmuştur. Mesela Peygamberimiz, "iyi insan, kusursuz kimse, günahsız" anlamına gelen Berre/Berra ismini Zeynep"e çevirmiştir. Bu ismi taşıyanın zihninde, kendini beğenme gibi bir mana oluşabilir. Bu da ismi taşıyan kişinin karakterini olumsuz yönde etkileyebilir.

Buğlem
Internette yazan anlami: Cenneti müjdeleyen melek

Gerçek anlami: eski bir kızılderili dilinde 'bereket yüklü bulut'

Cemre
Peygamberimiz bazı isimleri anlamlarının kötülüğünden dolayı değiştirirken ateş parçası manasına gelen Cemre'yi de güzel kız manasına gelen Cemile'yle değiştirmiş.

Ceylin
Çoğu yerde Ceylin’in anlamı ‘Cennet kapısı’ olarak belirtilmiştir. Fakat Ceylin Kuran-ı-Kerim’de geçmeyen ve ‘Cennet kapısı’ anlamına gelmeyen bir isimdir!

Cennetin sekiz kapısı vardır: Salat, Cihad, Reyyan, Sadaka, Hac, Af, Eymen ve Zikir-İlim kapısı. Gördüğünüz gibi Ceylin bu kapılar arasında yer almıyor.

Ceylin Ingiliz bir isim olan Jaylin’in Türkçeleştirilmiş halidir. Jaylin ‘sakin’ manasına gelen bir isimdir. Ceylin veya Jaylin ismini koymak bir Müslüman için uygun değildir.
Ceyl Farsçada 'yengeç' demek. Ceylin'in baska bir anlami: yengeç yuvasi.

Ecrin
Bu aralar popüler olan Ecrin’in anlamı çoğu yerde ‘Allah’ın hediyesi’ olarak geçiyor. Fakat Ecrin’in anlamı ‘Allah’ın hediyesi’ değil!
Ecrin isminin kökeni Arapça olan ‘ecr’ kelimesinden gelir. Ecr ‘ücur, ücret’ demektir, ve Ecrin de ‘ücret’ demektir.
Ücret kelimesini ‘ecret’ olarakta yazabiliriz, ama bu kelimenin telaffuzu daha zor olduğu için tercih edilmiyor.
Değerli hocamız Nihat Hatipoğlu da programında Ecrin ismi hakkındaki gerçekleri açıklamıştı.

Ecrin’in Kuran’da geçtigi ayet: قُلْ مَا أَسْأَلُكُمْ عَلَيْهِ مِنْ أَجْرٍ وَمَا أَنَا مِنَ الْمُتَكَلِّفِينَ (Kul mâ es’elukum aleyhi min ecrin ve mâ ene minel mutekellifîn(mutekellifîne))
Türkçe’de anlamı: De ki: Buna karşılık ben sizden bir ücret istemiyorum. Ve ben olduğundan başka türlü görünenlerden de değilim.

Eflal
Internette yazan 'Cennetteki bir meyve ağacı' anlami kesinlikle yanliş! Eflal 'Yara, zarar, bozukluk'demektir.

Eflin
Eflin'in anlami çogu sitede 'Cennet kapisi' olarak geçiyor, fakat bu kesinlikle dogru degil.
8 Cennet kapisi var, isimleri söyle: Salat, Cihad, Reyyan, Sadaka, Hac, Af, Eymen, Zikir-ilim
Efl Farsçada 'Gurub etmek, batmak' demektir. Eflin bu kelimeden türetilmiştir.

Efnan
Internette Efnan’ın anlamı ‘Cennetteki güzel gözlü kız’ olarak belirtilmiş.
Bu biçilen anlam tamamen yalandan ibarettir.
Efnan ‘Cennetteki güzel gözlü kız’ anlamına gelmez! Efnan Arapça bir kelime olan Afnan’ın Tùrkçe karşılığıdır. Efnan’ın (Afnan’ın) anlamı ‘ince dallar,çeşitler, şubeler’.

Efra
Anlam:
1.İşi gücü olmayan adam. Boş dolaşan kişi.
2.Kuruntulu, vesveseli adam.
3. Başının saçı tamam olan kimse

(Efra Alper Tunga'nın lakabı değildir, Efrasiyap Alper Tunga'nın lakabıdır)

Efsa
Efsa’nın anlamı çoğu sitede ‘Cennet ırmağı’ olarak geçiyor.
Cennete dört ırmak var: Tesnim, Selsebil, Kevser ve Kafur.
Gördüğünuz gibi Efsa Cennet ırmaklarından biri değil!
Bu ortaya biçilmiş anlam kim tarafından uyduruldu, çok merak ediyorum..

Efsa Farsça olan afsūn kelimesinden gelir. Afsūn Türkçemize Efsun olarak geçmiştir ve ‘sihir, büyü,hile, ’ gibi anlamlar taşır..

Efsa ise ‘sihirbaz, büyücü, hileci’ demektir.
Her ne kadar kulağa hoş gelse de, Efsa koyulmaması gereken bir isim.
Sihir, büyü ve hile gibi olaylar İslamiyetçe men'edilmiş ve büyük günahlardan sayılmıştır.

Efsun
Anlam:
1. Sihir, büyü, üfürük
2. Sihirbazların tuzağı
3. Hile ile yapılan kötü işler
(Efsun İslâmiyetçe men'edilmiş ve büyük günâhlardan sayılmıştır.)

Eliz
Anlam:
1. Tekme, çifte
2. Sıçrama
3. El izi

Elvin
'Renkler, rengarenk, renkli, gökkuşağının renkleri' demek.
Internette biçilen 'Cennet çiceği'anlami kesinlikle doğru değil!

Esila
Çoğu anne ve baba isim koyarken iki şeye dikkat ediyor: kulağa hoş gelmesine ve Kuran-i-Kerim’de geçmesine.
Bu yüzden son zamanlarda Esila ismi ön planda.
Fakat Esila Asila’yla karıştırılıyor. Asila Kuran’da geçen ve ‘akşam’ anlamına gelen bir kelimedir.
Araplar Asila kelimesini isim olarak kullanmıyorlar.
Esila ise Kuran’da geçmeyen ve anlamsız olan bir isimdir!

Asila'nın geçtiği ayet: وَاذْكُرِ اسْمَ رَبِّكَ بُكْرَةً وَأَصِيلًا (Vezkurisme rabbike bukreten ve asîlâ)
Türkçe’de anlamı: Sabah akşam Rabbinin adını an
 

Editör

Editör
13 Eyl 2019
85
59

Irem
Irem = Cennet bahçesi.
Evet, lk okuyuşta iyi güzel gibi gözükse de değildir aslında!
Irem, Allahın sevmediği yalan Cennettir.
Allah'a isyan ederek Cennet'e benzetmek iddiasiyle İrem bağını yaptırmış, bu bağdaki köşke girmeden kavmi ile yani taraftarlariyle birlikte gazaba uğramış, çarpılmış..!!
Allahın gazabına uğramış bir yerin ismini koymak hiç doğru değil.

Isra
Isra Kuran-ı-Kerim’in 17. suresi.
Resulullah'ın Kur'an-ı Kerim'den sonra en büyük mucizesi olan Hz. Peygamberimiz’in miraç gecesi anlatıldğı bu sure Türkçemize ‘Esra’ olarak geçmiştir.
Orjinal bir isim arayışında olan anne ve babalar kızlarına bazen Isra ismini veriyorlar.
Isra’nın Araplar tarafından kullanılan bir isim olması bu tercihin sebebi olabilir.
Ama atladıkları bir nokta var:
Evet, Araplar bu isimi Isra olarak yazıyor, fakat Esra olarak telaffuz ediliyor!
Yazıldığından farklı okunan bir fonetik yapıya sahip olan bir isim son derece zor olduğu için de zaten biz Türkler hem Esra yazıyoruz hem de Esra olarak telaffuz ediyoruz.
Isra ismini kızlarına koyan Türkler ise bu isimi ‘Isra’ olarak telaffuz ediyorlar, bu yanlıştır.

Esra aynı zamanda Isra’dan daha fazla anlama sahip olan bir isimdir, ‘asma filizi, Tanrı’nın yardımı, çol çiçegi, çok çabuk’ gibi.
Esra Isra’ya tercih edilmesi gereken bir isimdir.
Furqan ve Maida sureleri yerine nasıl Furkan ve Maide'yi kullanıyorsak, Isra’ nın yerine de Esra kullanılmalı.

Jülide
Jülide Farsça bir kelimedir ve 'dağınık, perişan, karma karışık' demektir.

Lara
Anlam:
1.Latin mitojisinde adı geçen ölüm perisi. Sır tutamadıgı için dili kesilmiştir.
2.Parlak

Lina
Lina isminin Türkçe yazılışı budur: Line.
Nasıl Aisha'nın yerine Ayşe, Mohammed'in yerine Muhammed/t, Khadija'nın yerine Hatice koyuyorsak, Lina'nın yerine de Line koymamiz lazim.
Line Kuran-ı Kerim'in 59. suresi olan Haşr Suresinde geçiyor ve 'hurma ağacı' anlamına geliyor.

Melis
Melis Melisa'nin kisaltılmışı sanılıyor çoğu zaman.
Bu yüzden 'Yunan mitolojisinde geçen bir rahibenin adı, Bir tür kokulu bitki, bal, sevgili' gibi anlamlar yaziliyor Melis için,
fakat bu anlamlar Melisa'nin anlamlari.. Melis'in degil!
Gerçek anlam:
1. Şişman ve tenbel olan kişi
2. Bir şeyi şiddetle tutmak

Merza
Merza'nın sitelerde yazan anlamı 'Meleklerin kraliçesi'..
Fakat Merza 'mariz' kelimesinden gelir ve 'hastalıklar, illetler, hastalar' anlamına gelir!

Minel
Çoğu sitede Minel’in anlamı ‘Cennetteki inci tanesi ‘ olarak geçiyor.
Bu anlamı okuduğumda resmen şok oldum..
Minel kesinlikle ‘Cennetteki inci tanesi’ değildir!
Bu anlamı maalesef bir kaç şahıs tarafından uydurulmuştur.
Minel Kuran-i Kerim’de geçen, fakat tek başına hiç bir ifade etmeyen bir kelimedir!
Minel kelimesinin anlamını anlamak için bir kaç örnek veriyorum.

Iki tane cümle: ‘Ben böceklerden korkmuyorum’ ve ‘Bu Allah’tan gelen bir iyilik’. Bu cümlülerdeki ‘den’ ve ‘tan’,
Minel’in Arapçadaki manasıdır. Yani Minel’in bizim tarafimizdan isim olarak konulması son derece komik ve saçmadır.
Minel’in anlamını (anlamsızlığını) anlamak için size Minel’in geçtigi bir ayeti sunuyorum: بَرَاءَةٌ مِنَ اللَّهِ وَرَسُولِهِ إِلَى الَّذِينَ عَاهَدْتُمْ مِنَ الْمُشْرِكِينَ
(Berâetun minallâhi ve resûlihî ilellezîne âhedtum minel muşrikîn).
Türkçede anlamı: Müşriklerden, ahd aldığınız kimselere Allah'tan ve O'nun resûlünden bir beraattir.

Nilda
Nilda son zamanlarda hakkında en çok soru aldığım isimlerden biri.
Bazı sitelerde Nilda’nın anlamı ‘Cennet kapısındaki meleklerden birinin adı’ olarak geçiyor.
Nilda her ne kadar kulağa hoş gelen bir isim olsa da, anlamı bu değil...
Nilda Ispanyol/Italyan kökenli bir isimdir ve 'savaşa hazır olan kadın, kadın asker' gibi anlamlar taşır.
Iddia edildiği gibi Cennet kapısında bir melek değil!

Nira
Nira Ibranice bir isim ve 'dokuma tezgâhı' demektir.
Internette yazan anlami ise 'Ancak rüyada karşılaşılabilen nadide güzel'.
Bu anlam uydurulmuş bir anlam tabii...

Sanem
Anlam:
1. Kâfirlerin, önünde ibadet ettikleri heykel, put.
2. Çok güzel olan

Sare
Anlam:
1. Susuzluk
2. Cemaat, topluluk
3. Ihtiyaç
4. Oldu
(Sare Hz. İbrahim'in (A.S.) birinci hanımının ismi değildir, Sara’dır o)

Selcen
Internetteki bazi isim sözlüklerinden anlami 'Cennetteki kuş ve çiçek ismi' olarak geçiyor, fakat bu anlam dogru degil!
Selcen 'ruhu güçlü, kuvvetli olan' demektir.

Sidelya
Bu isimin internette yazan anlami: Cennette açan çicek.
Fakat Sidelya ismi Kuran'da geçmeyen bir isimdir.
Bu isimin kökeni Latincedir ve 'yıldız çiçeği' anlamına gelir.

Sude
Anlam:
1. Ezilmiş, dövülmüş,sürülmüş
2. Terleyen
3. Boyalı, sürmeli

Suden
Bazı insanlar yaratıcılıkta sınır tanımıyor.
Suden’in anlamı bazı sitelerde ‘Peygamber efendimizin Cennetteki en çok sevdiği ağaç’ olarak belirtilmiş.
Fakat Suden kesinlikle Hz. Peygamberimiz’in Cennetteki en sevdiği ağaç değil!
Kuran’da her geçen kelimenin isim olarak konulmaması gerektiğinin en iyi örneklerden biri Suden kelimesidir.
Evet, Suden Kuran’da geçiyor, ama ‘başıboş, sorumsuz’ gibi kötü bir anlam taşıyor.
Bu yüzden Suden önerilmeyen bir isim.
Suden’in geçtigi bir ayet: أَيَحْسَبُ الْإِنْسَانُ أَنْ يُتْرَكَ سُدًى (E yahsebul’insânu en yutreke suden)
Türkçe’de anlamı: İnsan başıboş bırakılacağını mı sanır?

Talya
Talya, daha doğrusu Thalia, Yunan mitolojisinde bir tanrıça.
Bir Müslümanım çocuğuna koyduğu isimin Islam dinine uygun olması gerekiyor.
Talya hem başka bir dinin tanrıçası olduğu için hem de Allahın tek olduğunu inkar ettigi için , Islam’a uygun olmayan bir isimdir!
(Talya Talia ismiyle ayni anlama gelmez)

Tuana
Tuana’nın anlamı çogu insan tarafından beğeniliyor, çünkü bu ismin anlamını ‘Cennet bahçesine düşen ilk yağmur damlası’ sanıyorlar.
Fakat Tuana ‘Cennet bahçesine düşen ilk yağmur damlası’ anlamına gelmiyor!
Kuran-i Kerim'in Arapça yazıldığını herkes biliyor.
Tuana ise Arapça kökenli bir isim olmadığı için Kuran’da geçemez ve cennet ile ilgili bir anlam taşıyamaz!
Tuana’nın gerçek anlamları ‘ay ışığı, güçlü, kuvvetli

Nalan, inleyen, ağlayan, inleyerek ağlayan manalarına gelir.
 
11 Haz 2020
71
89

Çocuklara isim koyarken, hem örf ve âdetlerimize, hem de İslamiyet'e uygun bir isim seçmeye özen göstermeliyiz. Peygamberlerin isimleri, Esmâül Hüsnâdan olan Azîz, Mâcid, Mucib, Râfi, Reşîd gibi isimler, Eshâb-ı Kirâmın, evliyâların ve âlimlerin isimlerinden herhangi birine karar verilip çocuklara isim olarak koyulabilir. Fakat "bu isim Kur'an-ı Kerim'de geçiyormuş" diyerek, her kelimeyi de isim olarak koymamalıdır. Çünkü Kur'an-ı Kerim'de kafirlerin isimleri de geçmektedir. örneğin iblis, şeytan, hannas, Karun, Haman, Firavn, Ebu Leheb gibi kâfirlerin ismi geçmektedir. Tabii ki bunlar çocuğa isim diye verilmez. Örneğin Esra ismini koyanlar da çoktur. Fakat Esra demek, gece yürümek demektir. Çocuğa anlamlı isimler koymalıdır. Her peygamberin kendi isminden olan kişilere, her âlimin ve evliyânın da yine kendi ismini taşıyan Müslümanlara şefaat edeceği bildirilmiştir. Güzel isim koymanın önemi buradan da anlaşılmaktadır. "Sanem" put demektir ve kız çocuklara bu ismi vermek doğru değildir. Memiş, Ökkeş gibi isimler de uygun değildir. Samed ismini koymak caiz değildir. Samed, "Hiçbir şeye ihtiyacı olmayan, herkesin muhtaç olduğu merci" demektir. Allahü Teâlâ'nın isimlerinden biridir. Abdüssamed diye isim verilebilir.
 
12 Haz 2020
38
18

Yeni doğan çocuğa kısa bir süre içinde güzel bir isim koymak anne ve babaların en önemli görevlerindendir. Çocuğa konulan isim hem bu dünyada hem de ahirette geçerlidir. Rasulullah (sav) sadece çocukların değil, büyük insanların ismiyle dahi ilgilenmiştir. Kötü bulduğu bazı isimleri değiştirme yoluna gitmiştir. Yine konulması gereken güzel isimler hakkında bilgiler vermiş, zaman zaman bizzat kendileri çocuklara isimler vermiştir.

Rasulullah (sav) güzel isim koymanın önemini şöyle açıklıyor: “Sizler kıyamet günü isimlerinizle ve babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız. Öyleyse isimlerinizi güzel yapın.” (Ebu Davud, Edeb 69)
 
21 Haz 2020
21
11

İnsanların âhirette kendi isimleriyle ve babalarının isimleriyle (mesela Ahmet kızı Zeynep) diye çağrılacakları bildirilmiştir. Güzel isim koymanın önemi buradan da anlaşılmaktadır. Öte yandan güzel isim, insanların toplum içindeki prestijini de etkilemektedir. Örneğin bazı isimler var ki, onları duyunca insanın gülesi gelmektedir. İsmi yüzünden kendisiyle dalga geçilmesi, insanın toplumdaki saygınlığını zedeler ve motivasyonunu düşürür. Örneğin "aşkım", "koptagel" gibi isimler böyledir. Aynı zamanda isim ve soyisimlerinin oluşturduğu kombinasyon da ehemmiyetlidir. Mesela ben "Olgun Biber" diye bir adam tanıyorum, ayrıca adı soyadı 'Dünya malı', 'Roket atar' olan kişiler bile vardır. Öte yandan Müslümanlar, Yezid ismini çocuklarına koymayı tercih etmezler. Çünkü bu isim, Yezid'in yaptığı şeyleri hatırlatmaktadır.
 
Üst