Çevrenizle İyi İlişkiler Kurmanın Yolları


cevreniz-ile-iyi-iliskiler-kurmanin-yollari.jpg


Çevrenizle İyi İlişkiler Kurmanın Yolları
İnsanların geneli sevmek, sevilmek ve beğenilmek ister. Davranışlarıyla, hal ve tavırlarıyla çevresi tarafından takdir edilmeyi arzu eder. Tüm bunlara sahip olabilmek için kişiler çevresiyle iyi ilişkiler kurmakgerektiğini bilmesi gerekir. Peki, çevrenizle iyi ilişkiler kurmanın yolları nelerdir? Şimdi bunları sıralayalım.

Yalan Söylemeyin
Kendinize ve insanlara asla yalan söylemeyin ve böyle bir yanlış yola başvurmayın. Ortaya çıkacak bir yalanınız diğer insanların size olan güvenini bir anda zedeleyecek hatta yok edecektir. Bu da doğal olarak çevrenizdeki kişilerle olan ilişkilerinize zarar verecektir. Doğruları söylemekten hiçbir zaman çekinmeyin. Gerçekler acıdır ama tesiri çabuk geçer.

Gereksiz Muhabbetlere Girmeyin
Arkadaşlarınız arasında gereksiz ve boş muhabbetleri girmekten kaçının. Sohbet ortamında bulunan insanları gerecek, rencide edecek ve onları rahatsız edecek konuşmalardan mümkün olduğunca uzak durun.

Kişilerin Sözlerini Gereksiz Yere Kesmeyin
Konuşma esnasında kişilerin sözlerini sık sık kesmeyin. Söz sırası size geldiğinde konuşun veya gerektiği durumlarda sohbete dahil olun. Ayrıca konuşmalarınızda ricacı olun.

Samimi ve İçten Davranın
Çevrenizle olan ilişkilerinizde samimi olun ve kişilere karşı içten davranın. Onlara karşı sevgiyle yaklaşın. Gerçekçi olmayan, yapmacık davranışlardan ve sırf insanların ilgisini çekmek için insanlara kendinizi beğendirmeye çalışmak gibi yanlış davranışlar içine girmemeye özen gösterin. Böyle bir tavır ve huy takınmanız insanları tarafından hoş karşılanmayacak ve ilişkilerinize zarar verecektir. Her zaman insanlara karşı samimi olun ve içten davranın.

Çevrenize Pozitif Enerji Yayın
Gördüğünüz, rastladığınız ve konuştuğunuz her insana tebessüm ederek selam verin, hal ve hatırlarını sormaktan çekinmeyin. Bunu aksi olan soğuk davranışlar ve asık suratınız insanların sizden kaçmasına neden olacaktır. Ayrıca insanlara ters cevaplar vermekten de kaçınmaya özen gösterin. Daima etrafınıza pozitif bir enerji yayın. Çünkü çevrenizle iyi ilişkiler kurabilmenin en iyi adımlarından biridir.

Empati Kurun
İnsanların her anı ve her günü bir değildir. Her insan farklı bir karaktere sahiptir. Bundan dolayı insanlarla anlaşabilmek, iyi ilişkiler kurabilmek ve onları anlamak için kişilerin dünyasına girmek gerekir. Bu da ancak empati kurma yoluyla olur. Yani kendinizi karşıdaki insanın yerine kendinizi koyarak onun gibi olabilmektir.

Etkin Dinleme Yapın
Çevrenizde bulunan insanların değişik ruh halleri, sorunları ve bir takım rahatsızlıkları olabilir. Bu kişiler sizinle konuşmak ve dertleşmek isteyebilir. Bu insanları can kulağıyla etkin dinleyerek onlara yardımcı olabilirsiniz. Bazen bazı insanların derdini karşıdaki insana dökmesi ve içini ona açması belki de derdine çare olabilir.

Görgü Kurallarına Uyun
Görgü her zaman geçerli bir davranış biçimidir. Bundan dolayı toplum içinde ya da insanlar arasında görgü kurallarına riayet ederek davranmaya çaba harcayın. Aksi bir davranışınız onların sizden uzaklaşmasına neden olabilir.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/cevrenizle-iyi-iliskiler-kurmanin-yollari.183/
 
15 Haz 2020
14
10

Çevremizle sağlıklı ilişkiler kurabilmek noktasında belirttiğiniz düsturların her biri ayrı bir öneme haiz. Yalan söylemek zaten günahtır, hele ki yalancı şahitlik yapmak, yalan yere namuslu kadınlara iftira atmak daha da büyük günahtır. "Beyaz yalan" demek yalanı meşrulaştırmayacağı gibi, önem verilmeden söylenen bir yalan büyük problemleri doğurabilir. Malayani-boş konuşmak da insanlar arasındaki ilişkiyi zedelemektedir. Zaman çok kıymetli bir sermaye iken, arkadaşlarla bir araya geldiğimizde bize faydası olmayan şeylerden konuşmamız, hele başkalarının dedikodusunu yapmamız o sermayeyi çar-çur etmek demektir. Oysa birbirimizi manevi açıdan teşvik edecek, eksiklerimizi görmemize yardım edecek faydalı sohbetler yapmak, arkadaşlarımızla ilimden, irfandan konuşmak gerekir. Toplumda kulaktan kulağa konuşmak, bağırarak konuşmak, çatık kaşlı olmak da tasvip edilmeyen davranışlardandır.
 
17 May 2013
15
11

Çevreyle iyi iletişim. selam vermekten ve ikramdan geçer. Allah rasulu bir hadisi şerifinde. Yemek yedirmen, tanıdığın ve tanımadığın herkese selam vermen hayırlı bir ameldir diye buyurmuş. öyle ki her ikisi de karşı tarafta bir olumlu iz bırakmakta ve iyi bir ilişkinin kapısını aralamaktadır.
 
21 Haz 2020
20
14

Çevresiyle iyi iletişim kurmak isteyen, sarf ettiği kelimelere dikkat etmeli, her insana onun anlayacağı şekilde konuşmalı ve onun mizacına uygun davranmalıdır. Ayrıca insanların dış görünüşü ve temizliği de çevresiyle kurduğu ilişkileri doğrudan etkileyen önemli bir faktördür. Örneğin ağız ve ter kokusu, bakımsız saçlar, kirli elbiseler insanların bizden tiksinmesine ve uzaklaşmasına yol açacaktır.
 
Üst