Borderline (Sınırda) Kişilik Bozukluğu Nedir?


borderline-kislik-bozuklugu-nedir.jpg


Borderline (Sınırda) Kişilik Bozukluğu Nedir? Borderline (Sınırda) kişilik bozukluğu, hemen hemen her yaşta görülebilen yıkıcı etkilere sahip zihinsel sağlık sorunudur. Cinsiyet ve yaş fark etmemesine rağmen, genel olarak bakıldığında genç erişkinlik döneminde başlar. Tedavi edilmediği sürece ilerlemeye devam eder. Borderline hastalığı, kişinin ani düşünce değişikliği ve içsel dürtülerle hareket etme belirtileri ile kendisini ele verir. Tedavi süresi oldukça uzun olan bu hastalık, ciddiye alınmadığı veya tedavi edilmediği sürece yıkıcı etkilere neden olabilir.

Borderline Belirtileri Nelerdir? Borderline hastalığına sahip olan kişilerin genel hayatı ve davranışları birbirine oldukça yakındır. Toplumda bu hastalığa sahip olduğunun farkında olmadan yaşayan pek çok kişi olduğu, araştırmalarla da doğrulanmıştır. Sınırda kişilik bozukluğu hastalığı sahibi olan kişilerde görülen davranışlar şu şekildedir;

  • Karşısındaki kişi veya kişilere aşırı ilgi gösterme/yüceltme ve hiçbir sorun yokken nefret etme değersizleştirme
  • Kültürel, dini veya ahlaki değerlerde ani değişimler/kimlik karmaşası
  • Kendine zarar verme eğilimi (hızlı araç kullanma, madde kullanımı, gerekmediği halde çok para harcama vb.)
  • Saatler içinde değişebilen duygular (öfke, üzüntü, sevinç, nefret)
  • Kendisini doldurulmaz bir boşlukta hissetmesi ve sürekli birisine ihtiyaç duyması.
  • Vücuda fiziksel zarar verme (kesme, yakma), nedensiz intihar girişimleri
  • Şahsi güvenliğe önem vermeme
  • Terkedilme/hayal kırıklığına uğrama korkusu

Borderline Hastalığının Nedenleri Nedir?​


Hastalığın kesin nedenleri tam olarak bilinmemek bilinmiyor. Erkeklere nazaran kadınlarda görülme sıklığı 3 kat daha fazladır. Yapılan araştırmalar neticesinde, hastaların çocukken istismara uğradığı, aile içi sorunlar yaşadığı veya anne babadan ayrı büyüdüğü belirlenmiştir. Bunun yanı sıra uzmanlar Borderline hastalığının genetik olabileceğini de öne sürmektedir.

Borderline Nasıl Tedavi Edilir?​


Borderline hastalığına sahip olduğu belirlenen kişilere uygulanan tedaviler çok büyük öneme sahihtir. Fakat bu tedaviler genellikle hasta tarafından yarım bırakılmaktadır. Bu konuda çalışmalarını sürdüren uzmanlar, hastalığın tedavisinde anahtar yöntem olarak psikoterapi tercih etmektedir. Kişinin mevcut durumuna bakılarak karar verilen tedavi yöntemler şöyledir. İlaç kullanımı, grup tedavileri ve ileri durumlarda hastane gözetiminde tedavi önerilir. Borderline tedavisi için hastanın rızası olması oldukça önemlidir.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/borderline-sinirda-kisilik-bozuklugu-nedir.197/
 
12 Haz 2020
22
11

Bu tür hastalıkların mütehassıs hekimler tarafından teşhis ve tedavi edilmesi önemlidir. Ne yazık ki bazı psikiyatristler hastalarını 15-20 dakika bile dinlemeden hemen ilaç yazıp göndermektedir. Oysa psikiyatrik tedavide ilaç kadar davranışsal terapinin de önemi büyüktür. Tabii ruhsal hastalıkların çeşitli sebepleri olsa da, manevi eksikliklerin de payı büyüktür. İnanmayan veya inandığı halde ibadetlerini yerine getirmeyen, sürekli günah işleyen kişilerde ruhsal sorunlar meydana gelmektedir. İnanıp ibadetlerini yapan kişilerde de psikolojik hastalıklar oluşabilir. Fakat bu durum onları ümitsizliğe sevk etmez ve onlar psikolojik hastalıkları daha kolay atlatır. Çünkü sabrederek, dua ederek Allahü Teâlâ'dan yardım istemek ve ona sığınmak, kendilerine güç verir.
 
Üst