Bir Günah İçin Elli Gün Ağlayan Sahabe Ka’b Bin Malik

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

sahabe-kab-bin-malik.png


Bir Günah İçin Elli Gün Ağlayan Sahabe Ka’b Bin Malik

Yüce Allah tövbeleri her zaman kabul eder ki, biz sadece hatalarımızda ya da işlediğimiz günahlar sonrasında tövbe etmesini bilelim. Makbul bir tövbeye mazhar olan çok mümtaz sahabe Ka’b bin Malik bir günah için 50 gün ağlamıştır.

Gözyaşlarına Neden Olan Günah

Ka’b bin Malik (ra) ile beraber 3 tane sahabiTebük seferiyle alakalı Peygamber Efendimizin (s.a.v) çağrısına neden olduğu bilinmeyen bir sebepten dolayı zamanında katılmamışlardır ve diğerlerinden geri kalmışlardır. Bu durum sonrasında arkalarından askere yetişmek için geç kaldılar ve sonuçta Medine de kalırlar.

Hz. Muhammed (s.a.v) Efendimizde haklarında Allah’ın emri ve hükmü gelene kadar, sebebi ve özrü olmaması halde Tebük seferine geç kalan üç sahabi ve Ka’b bin Malik (ra) ile tüm Müslümanların konuşmasını yasakladı. Doğru sözlü olmaktan çekinmeyen sahabeler ile bütün Müslümanlar konuşmaktan çekindiler. Peygamber Efendimizin (s.a.v) kesin kararı karşısında Ka’b bin Malik (ra) ve diğer arkadaşları çok büyük üzüntü duyarlar.

Hatta bu durum sonucunda gözyaşlarını tutamazlar ve adeta dünya başlarına yıkılmıştır. Ancak hemen tövbe etmeye başladılar ve Allah’tan af dilediler. Yüce Allah’ın vereceği hüküm geciktikçe dehşetli bir kabus içinde kalırlar ve her geçen gün dakikalar dayanılmaz bir işkence haline gelir.

Elli Gün Sonra Gelen Mutlu Haber

Ka’b bin Malik (ra) ve sahabe arkadaşları elli gün boyunca hiç aralıksız işledikleri günahı gözyaşları, pişmanlık ve tövbeler ile geçirmişlerdir. En sonunda müjdeli haber ellinci günün sonunda sabah namazından sonra gelmiştir. Bu müjdeli haberin gelişinde Ka’b bin Malik (ra) şöyle anltıyor;

‘’ İşte tam bu sıra Seli dağı üzerinden birisi çok yüksek sesle, Ka’b bin Malik müjde! Diye bağırmaya başladı. Bu sesi duyduğumda hemen secdeye kapandım ve ellinci günün sabah namazından sonra Resulullah (s.a.v) Allah’ın bizim tövbelerimizi kabul ettiğini söylemiş de halk müjdeli haberi vermeye gelmiş. Diğer arkadaşlara da haberi müjdelemek için gitmişler. Müjdeleme hediyesi olarak haberciye üstümde bulunan elbiseyi verdim.’’ diye anlatmıştır.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/bir-gunah-icin-elli-gun-aglayan-sahabe-kab-bin-malik.78/
 
12 Haz 2020
38
18

Bir günah için elli gün ağlayan sahabelerimizden; bir günah için bir tövbeyi çok görüp üzerine bin günah ekleyen nesillere döndük. Bunları düşünmek bile yüreğimi sıkıştırıp beni üzüyor. Sen bize yardım et Ya Rab!
 
Üst