Asr- ı Saadet ve Sahabe Sevgisi Nasıl Olmalı?

Zeynep

Editör
4 Eyl 2016
166
74

sahabe-sevgisi-nasil-olmali.png


Asr- ı Saadet ve Sahabe Sevgisi Nasıl Olmalı?

Peygamber Efendimizin (s.a.v) yaşamış olduğu kainatı saadetleri ile aydınlattığı mutluluk devrine Asr-ı Saadet devri denilir. Asr-ı Saadette Kur’an’ın Nurunun Suaları altında kalp katılıkları yerini mehamet almıştır. Düşmanlık, kin, terör gibi kötülüklerin yerini kardeşlik ve iyilikler almıştır.

Menfaat uğruna işlenen cinayetlerin işlenmesinin yerini yüksek fedakarlıkların gösterildiği hoşgörüye bırakmıştır. Kısacası yardımlaşma, dayanışma ve paylaşıma yol gösteren Asr-ı Saadet hayatın daha güzel yaşanmasına yardımcı olmuştur. Peygamber Efendimize (s.a.v) sahabe efendilerimiz çok derinden ve gönülden sevgi ile bağlıydılar. Çünkü O (s.a.v) onlara ve tüm kainata her şeyden daha fazla sevgiliydi. Huzurunda otururlarken başları hep önde ve edep içinde dikkatle dinlerlerdi.

Kesinlikle seslerini O’nun (asm) sesinden daha fazla yükseltmezler ve her şeylerini seve seve feda ederlerdi. Sahabe efendilerimiz her konuşmalarında ‘’ Anam, babam ve tatlı canım senin yoluna feda olsun ey Allah’ın Resulü! ‘’ diye başlarlar. Günlerden bir gün Hz. Ömer (ra) Peygamberimizin (s.a.v) huzuruna gelerek ‘’ Ey Allah’ın Resulü! Seni canımdan hariç, her şeyden daha fazla seviyorum’’ dediğinde Peygamber Efendimiz (s.a.v) Hz. Ömer’e (ra) bakarak; ‘’ Ey Ömer! Böyl yapmakla imanın kemale ermiş olmadı. ‘’ cevabını verir.

Her savaşta ölüme bir adım daha fazla yaklaşan sahabelere müşriklerin içinden biri sorar; ‘’ Sizleer şu an evinizde çocuklarınızla, ailenizle beraber olup Hz. Muhammed’in (s.a.v) burada savaşmasını ister miydiniz?’’ der. Sahabelerden gelen cevap ise ‘’ Vallahi O’nun ayağına bir diken batması karşılığında bile bunu asla istemeyiz.’’ derler.

Kur’an- ı Kerim de Peygamber sevgisinin ölçüsü şöyle anlatılmıştır; Yüce Allah ‘’ Peygamber, mü’minlere kendi nefislerinden daha evladır’’ Yani ki mü’min Hz. Muhammed (s.a.v)’ i herkesten ve kendi nefislerinden daha aziz tutarak herkesten fala sevecek. İmanın kemali, kemalin alameti muhabbet-i Muhammed (a.s.v) olacak. Sahabe-i Kiram’dan başlayarak günümüze ve bu günden kıyamete kadar devam edecek olan sevginin temeli ilk olarak böyle atılmıştır. Bu eşsiz olan sevginin örnekleri ile dolu olan tarih daha çok O’nun (s.a.v) sevgisine şahit olacaktır.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/asr-i-saadet-ve-sahabe-sevgisi-nasil-olmali.58/
 
11 Haz 2020
71
89

Her Müslüman Eshâb-ı Kiram'ın hepsini çok sevmekle mükelleftir. Onlardan birine düşman olmak, insanın îmansız gitmesine bile sebep olabilir. Müslümanlar, Eshâb-ı Kiram hakkında yanlış bir şey söylemekten çok sakınmalıdır. Eshâb-ı Kiram'ı sevmeyen, Peygamber Efendimizi sevmiyor demektir. Bazı kişiler, Cemel vakası, Sıffin muharebesi ve benzeri olaylarla ilgili yorumlar yapmakta, "şu sahabe yanlış yaptı." vs. gibi söylemlerle onların hakkında ileri-geri konuşmaktadır. Oysa bu konularda yorum yapmadan, İslam tarihi hakkında doğru yazılmış kitapları okumakla yetinmelidir. Her Müslüman, Eshab-ı Kiram'ın faziletlerini, güzel ahlakını örnek almalıdır.
 
Üst