Aşk ve Sevgi

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Aşk ve Sevgi


Aşk ve Sevgi

Aşk, her insanın yaşaması gereken kutsal duygulardan bir tanesidir. Birine aşık olduğumuz zaman ayaklarımızı yerden kesilir ve kalbimiz mutlulukla dolar. Çok sayıda insan aşk ve sevgi duygusunu birbirine karıştırır ve aynı olduğunu iddia eder. Bu iddianın en büyük sebeplerinden biri de aşkın zamanla yerini sevgiye bırakıyor olmasıdır. Ancak aşk ve sevgi, birbirinden çok farklı iki duygudur. Kendi içinde kategorilere ayrılan bu duygular sayesinde hayatımız çok daha güzel bir hal alır ve yaşadığımızı hissederiz. Sevmek ve sevilmek farklı duygular olduğu gibi aşk ve sevgi de bambaşka hislerdir. Peki aşk ve sevgi farkı nedir? Bu iki duygu neden birbirinden ayrılır? Bu yazıda bu soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Aşk Nedir?

Aşk denilen güçlü duygu bir anda meydana gelir ve içinde mutlaka arzu barındırır. Bunun anlamı arzuladığınız insana aşık olmanız değil; aşık olduğunuz insanı arzulamanızdır. Herhangi bir sevgi beslemediğiniz bir insana aşık olabileceğiniz gibi çok sevdiğiniz bir insana da aşık olabilirsiniz. İşte bu yüzden aşkın bittiği her ilişki son bulmaz. İçinde güçlü bir sevgi barındıran ilişkiler aşk bitse dahi sevgi sayesinde devam edebilir. Yani aşık olmadan da sevebilir veya sevmeden de aşık olabilirsiniz. Biliyoruz, biraz karışık oldu. Aşık olmak, karşıdaki olduğu gibi kabul etme ve sadece onu arzulama sanatıdır. Karşıdaki kişi ne yapsa size güzel gelir ve bu kişinin her hareketine hayranlık duyarsınız.

Sevgi Nedir?

Sevgi, aşktan çok daha farklıdır ve zamanla oluşur. Bir insana aniden aşık olabilirsiniz ancak sevmek için zamana ihtiyaç duyarsınız. Aşk, tek başına bağımsız bir duygudur ve başka bir hisle desteklenmeye ihtiyaç duymaz. Sevgi ise; güven, bağlılık, sadakat ve bunun gibi duygularla bir bütünlük içindedir. Yani kötü kalpli bir insana aşık olabilirsiniz ancak bu insanı sevmeniz oldukça zordur. Sevdiğiniz insana zaman geçtikçe bağlanır ve kendinizi sadece ona ait hissetmeye başlarsınız. Aşık olduğunuzda bağlılık duygusunu çok fazla yaşamayabilirsiniz ancak sevdiğiniz zaman karşınızdaki insana çok bağlanırsınız. Aynı zamanda sevgi içinde arzulama barındırmayabilir. Yani sevdiğiniz insanı arzulamadan da sevmeye devam edebilirsiniz.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/ask-ve-sevgi.243/
 
11 Haz 2020
71
89

Sevgi ve aşkın ayrıntılı bir şekilde mukayese edildiği bu yazı için teşekkür ederiz. Her ikisi de anlam bakımından sürekli karıştırılan kavramlar olduğu için
Sevgi ve aşk arasındaki farklılıkların bilinmesi önemlidir. Yoksa maalesef insanın hissettiği şeyi aşk veya sevgi sanarak hem kendini hem karşısındakini aldatması kaçınılmaz olacaktır.
 
12 Haz 2020
42
21

Aşk ile sevginin en büyük ayrımı şudur:
Aşk, onda ne var ne yoksa almaktır.
Sevgi, sende ne var ne yoksa vermektir.
Sevda ise, sende ne var ne yoksa vermek; onda ne var ne yoksa almaktır.
Allah hepimize hayırlı sevdalar nasip etsin.
 
21 Haz 2020
17
8

Sevgi ve aşkın ayrıntılı bir şekilde mukayese edildiği bu yazı için teşekkür ederiz. Her ikisi de anlam bakımından sürekli karıştırılan kavramlar olduğu için
Sevgi ve aşk arasındaki farklılıkların bilinmesi önemlidir. Yoksa maalesef insanın hissettiği şeyi aşk veya sevgi sanarak hem kendini hem karşısındakini aldatması kaçınılmaz olacaktır.

Evet, özellikle bu zamanda, sevgi ve aşk kavramları çok karıştırılmaktadır. Bazıları, karşı cinse duyduğu ilgiyi, arzuyu aşk olarak nitelendirmektedir. Oysa aşk, çok büyük, çok özel bir duygudur. Asıl aşk, ilahi aşktır. Diğer aşklar ise bu dünya gibi gelip geçicidir. En ufak bir sıkıntıda, birbirleri için "aşkımdan ölüyorum, bitiyorum" diyenler birbirine düşman kesilebilmektedir. İşte bu, yaşanan şeyin aşk değil alışkanlık olduğunu gösterir. Zira gerçek âşıklar, birbirlerinden sıkıntı görseler bile, asla sevgileri, aşkları azalmaz, bitmez. İlahi aşka düşen bir kişi, başına nasıl bir bela gelirse gelsin, Allah'tan ümidini kesmez, onun kapısından ayrılmaz. Dünyada gördüğü cefâlar, eziyetler onu isyana sürüklemez. İşte gerçek sevgi ve aşk kavramından anlaşılması gerekenlerden biri de budur.
 
Üst