Anne Baba Aile Sevgisi

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
605
662

anne-baba-aile-sevgisi.jpg


Anne Baba Aile Sevgisi

Müslümanlıkta anne ve babanın yerini ayrıdır. Anne baba sevgisi, İslam’a olan inançla desteklenir. Saygı ve seviye dönüşür.
Kur-an’ı kerimde anne baba aile sevgisi önemi Bakara suresinde 83.ayet ile açıklanmıştır. Anne baba sevgisinin önemi Kur’an-da farklı yerlerde anne baba sevgisinin önemi vurgulanmıştır.

‘‘Allah'tan başkasına ibadet etmeyeceksiniz, anne babaya, yakınlara, yetimlere, yoksullara iyilik edeceksiniz, herkese güzel sözler söyleyeceksiniz, namazı kılacaksınız, zekatı vereceksiniz’’

Aileden Gelen Dini İnanç
Ailenin önemi, çocuklara aşıladığı inançtan ötürüdür. Anne baba sadece çocukları koruma da görevli değildir. Onların cennete gitmesi, Allah inancının olması, ibadet sevgisi, Peygamber sevgisi aileden gelir. Anne ve babanın çocuğa dinden uzaklaştırmadan, yanlış ifade etmeden onların dini inancını kuvvetlendirmesi gerekir. İbadet etmenin çocuk yaşta başlaması, çocukların alışkanlık haline getirmesini sağlayacaktır.

Aileden gelen ibadet sevgisi;
Anne baba sevgisinin olması, aile sevgisinin olması demek aileden gelen dini inancın da en iyi şekilde olması demektir. Bunun için anne ve baba kendilerine örnek olacak çocuklarının yanında ibadet etmeli, onlara bunu en iyi şekilde aşılamalıdır.

Sana Allah yolunda ne harcayacaklarını soruyorlar. De ki: "Hayır olarak ne harcarsanız o, ana-baba, akraba, yetimler, fakirler ve yolda kalmışlar içindir. Hayır olarak ne yaparsanız, gerçekten Allah onu hakkıyla bilir."

Ailenin Sevgisinin Önemi
Çocuklar sevdiği kişilerin öğütlerini dikkate alır. Bunun için evin içinde Müslüman olmaya uygun şekilde hoş görü ile hareket edildiğinde, çocuklara verilen öğütlerin de dikkate alınması sağlanır. Bu konuda Peygamber efendimizi örnek almak en doğrusu olacaktır. Hem sabırlı hem de öğüt veren bir aile ortamında yer almak, çocukların da ilerleyen dönemlerde insanlara karşı sabırlı olmasını sağlar. Kendilerini ifade etme güçlü çekmeden, Müslüman olmanın şartlarını, farzlarını, önemini kolay bir şekilde açıklayabilir. Aileden dini öğrenmiş biri, bilinçli bir şekilde inanır ve en iyi şekilde Müslümanlığı layıkıyla yaşar.

Aile sevgisinin önemi aslında dinin ilk yaşandığı yer olmasından kaynaklanır. Dini anlamak, aile içinde dinin huzuru da getirmesini görerek olacaktır. Müslümanlık aile yaşantısını düzene sokacaktır.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/anne-baba-aile-sevgisi.107/
 
11 Kas 2019
6
13

Anne ve babaları hayatta olanlar onların kıymetini iyi bilsinler . Onların yokluğunu yetim ve öksüzlerden öğrenebilirsiniz.
Anne ve babanın hayır duasını alanlar cennete doğru büyük bir adım atmış olur.
 
14 Haz 2020
70
49

Anne-babamızı sevmemiz, onlar bizi nasıl besleyip büyüttülerse bizim de yaşlılıklarında onlara bakmamız boynumuzun borcudur. Fakat dediğiniz gibi önce anne-babanın görevlerini yerine getirmesi, çocuğunu dinine bağlı bir kişi olarak eğitmesi gerekir. Küçük yaşlarda dini eğitim verilmeyen çocuklar başına buyruk yetişmekte, büyüdüklerinde anne-babalarını karşılarına almakta, onlara âsi olmaktadır. Oysa çocuğu için binbir emek harcayan anne-babaların, böyle bir muameleye kalması ne kadar üzücüdür. Fakat anne-baba çocuklarını doğru eğitmeyi başaramadılarsa, bu durumun meydana gelmesinde onların suçu vardır. Ne yazık ki sonradan pişman olmak, "keşke çocuğumu doğru yetiştirseydim" demek fayda sağlamayacaktır. Çocukların kalbi tıpkı tertemiz bir toprağa benzer. O kalbe ne ekilirse ileride oe biçilir.
 
12 Haz 2020
42
21

Şu değerli hadisi tekrar hatırlatmak isterim;

“Anne baba, kişinin cennete girmesine vesile olacak kapılardan birisidir. Bu kapıdan girme fırsatını kaybetmek ya da değerlendirmek artık senin arzuna kalmıştır.” (Tirmizî, Birr, 3)

Anne ve baba insanın dünyaya gelmesine vesile olan, yaratılanlar içinde üzerimizde en çok hakkı bulunan kişilerdir. Belki bir evlat, belki ana-baba olarak bizlere düşen en önemli görev bu aile birliğini, saygısını, aile içi sevgiyi her zaman korumaktır. Böylelikle insan şu dünyada huzura kavuşabilir ve ahirette de mutluluğa erer.
 
18 Şub 2017
37
29

Yalnızlık Allah'a mahsus her canlı bir eş arar, taşın kalbi yok ama onu bile yosun sarar. - Hz. Mevlana
 
13 Eyl 2019
106
24

“Rabbimiz! Hesap görülecek günde, beni, anamı babamı ve inananları bağışla”
İbrahim,41
 

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
605
662

Fedakarlık ve mücadeleleriyle hayatın her alanında var olan, varlıklarıyla yaşamlarımızın her anına anlam katan, toplumun mimarı kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun.
 
Üst