Allah’ın sevmediği huylar

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

allahin-sevmedigi-huylar.jpg


Allah’ın sevmediği huylar

Dünyada yaşamaktan maksat Hazreti Allah’ın rızasını kazanmak ve böylece ahirette ebedi saatede erişmektir. Bunun da yolu; Hazreti Allah’ın emrettiklerine yapışmak ve nehyettiği şeylerden sakınmaktır. Bunu yapabilmek te peygamber efendimizin sünnetlerine tabi olmaktan ve onun gösterdiği yoldan gitmekle olmaktadır.

İslam dini sadece amel işlemek ve günahlardan uzak durma dini değildir. “ben ancak güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderildim” hadis-i şerifi ile peygamberimiz İslam’ın asıl gayesini ifade etmektedir. Bir kulun dünyada yaşarken dikkat etmesi gereken en önemli vazifesi Cenab-ı Hakkın rızasını kazanmak ve gadabından uzak durmak durmaktır.

İnsanlar arasında “Allah’ın rızasının nerede olduğu belli değildir, gadabının da nerede olduğu belli değildir” sözü çok meşhurdur. Ancak peygamber efendimizin işaret buyurduğu bazı haller vardır ki, bir kişi bu hallere sahip olursa o zaman Allah’ın gadabını kazanabilir. Bu nedenle kendisinde bu sıfatların bulunduğu kimse ahlakını değiştirmeli ve bu ahlaktan uzak durmalıdır.
İşte Allah’ın sevmediği ahlakın anlatıldığı hadis-i şerif; “Allâhü Teâlâ altı şeyi sevmez:

  • Namazın içinde abes (namazın âdâbından olmayan bir şey)le meşgul olmak
  • Verdiği sadakayı başa kakmak
  • Oruçlu iken boş ve faydasız konuşmak
  • Kabirlerin yanında gülmek
  • Cünüp iken mescide girmek
  • Başkalarının evlerini gizlice gözetlemek.”

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/allahin-sevmedigi-huylar.10/
 
15 Haz 2020
9
6

Her insanın ahlâk-ı zemime denilen kötü huylardan uzak durması gerekir. Alay etmek, inat, kibir, acelecilik, cimrilik, yalan söylemek, fitne çıkarmak, malayani (boş) işlerle meşgul olmak, gıybet, iftira, hased etmek, hikd yani kin beslemek, hırsızlık, emanete ihanet, israf, kalp kırmak, müstehcen konuşmak, nemime (söz taşımak), su-i zan etmek gibi kötü huylar insanın kalbinde birer lekedir. İnsanın kalp aynasını bu lekelerden temizleyerek parlatması gerekir. Dünya ve âhiret saadeti, iyi ahlaklı olmakla elde edilir. Kötü huylardan kurtulmak için ilim öğrenmemiz, kötü insanlarla arkadaşlık etmekten sakınmamız gerekir. İslamiyet kötü huylardan kaçınılmasını emretmiştir.
 
17 May 2013
15
11

İmanı olan bir insan bir iş yaptığında vicdanını kalbini dinlediğinde yaptığı işin doğrumu yanlışmı olduğunu söylemektedir. Vicadanınız kabul etmiyorsa haram helal delil ile sabit olamsada yaptığınız yanlıştır. Kişini en büyük şahidi vicdanıdır.
 
12 Haz 2020
42
21

“…Allah, hiçbir kibirleneni, övüngeni sevmez.”(Lokmân,31/18);

“Şüphesiz O, zâlimleri sevmez.”(Şûrâ,42/40);

“…Allah, kendini beğenip övünen hiçbir kimseyi sevmez.”(Hadid,57/23)
 
21 Haz 2020
20
2

Her Müslümanın kalbini temizlemesi gerekir. Kalbi iyi olanlar dinimize uyar, güzel huyların yeri insanın kalbidir. Kalbi kirli olanlar kötü huylu olur, dinimizin emirlerine gericilik der, dinimizden uzaklaşmak onlara göre ilericiliktir, özgürlüktür, uygarlıktır. Herkes kendindeki kötü huyları düzeltmeye, kalbini iyi huylarla süslemeye çalışmalıdır. Dünya sevgisi kalbi karartan bir hastalıktır. İnsan dünyaya ve âhirete faydası olmayan fuzuli işlerden vazgeçmelidir.
 
Üst