Allah Sevgisinin Önemi ve İnsan Hayatına Etkisi

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

allah-sevgisinin-onemi-ve-insan-hayatina-etkisi.jpg


Allah Sevgisinin Önemi ve İnsan Hayatına Etkisi

Allah’a inanç insanlar var olduğundan beri ihtiyaç olmuştur ve varlığımızın kaynağına duyulan sevgi ve merak da hayati önem taşımaktadır.


Allah Sevgisinin Önemi Nedir?

İnanmak her insanın ihtiyaç duyduğu bir histir. Bunda korkunun ve anlaşılamayan durumların etkisi çok büyüktür. Çünkü insanların algıladığı bölümler çok kısıtlıdır ve ölüm diye doğrudan bizi etkileyen bir durum söz konusudur. Ölüm ve varlığı anlamlandırma birbiriyle alakalı iki durumdur ve öldükten sonra kendimizi ne halde bulacağımızı bilmediğimiz için kendimizi savunmasız ve eksik hissedebiliriz. Bu aslında insani bir duygudur ve evrende ne kadar aciz olduğumuzun bir göstergesidir. Çünkü yaşadığımız dünya dışında birçok yaşam alanlarının olması muhtemeldir. Yani her ne kadar kendimizi odak noktasına koysak da bir açıdan bütünü oluşturan parçalardan biriyiz demek mümkündür. Allah sevgisi de yaşadığımız zaman içerisinde bu bütünde doğru bir biçimde var olmak, iyi bir insan olabilmek için önemli bir kriterdir.

Dine Göre Allah Sevgisi Değişir Mi?

Kutsal olana, yaratıcıya inanmak ve onu sevmek her dini sistemde vardır. Bazı dinlerde daha farklı bir durum görülebilir, ancak tek tanrılı dinlerde Allah sevgisi benzer nitelikler taşır. Çünkü Müslümanlık öncesi Hristiyanlık ve Yahudilik gibi tek tanrılı dinler temelde ortak bir noktadan çıkmıştır. Zaman içerisinde toplumlara göre farklılıklar göstermiş ve değişikliklere uğramıştır. İslam en son din olarak bilinmektedir.Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/allah-sevgisinin-onemi-ve-insan-hayatina-etkisi.3
 
26 Tem 2019
92
45

Bu sevgi hayatımıza yön veren ve onun ışığı ile şekillenen ışıl ışıl parlayan bir yoldur. Allah bizleri yolundan ve rızasından ayırmasın inşallah.
 
12 Haz 2020
22
11

Rabbimizi bilenlerin, onu sevmemesi düşünülemez. İnsan kendisini yaratan, yaşatan, türlü türlü nimetler vereni nasıl sevmez? Her şey Allahü teâlânın eseridir ve her şeyin varlığı Rabbimizin varlığına bağlıdır. Allah'ın eşi, ortağı, benzeri yoktur. O, mutlak güzeldir. Gerçek sevgiye layık olan sadece Allâhü teâlâdır. Marifetten (bilmekten, anlamaktan) sevgi hâsıl olur. Allah'ı seven insanlar, onun sevmediği şeylerden uzak durmaya çalışır. Her sıkıntıda ona iltica eder.
 
Üst