Allah sevgisi nasıl olur?

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

allah-sevgisi-nasil-olmali.jpg


Allah sevgisi nasıl olur?

Hz. Allah bütün âlemin yaratıcısıdır ve onun zatı bütün mükemmel sıfatlara sahip bütün noksan sıfatlardan uzaktır. Allah’a iman eden her mümin Hz. Allah’ı tanımalı ve onu sevmelidir. Peki, Allah sevgisi nasıl olmalıdır? Öncelikle kişi Allah’ı tanımalı ve sonun sıfatları hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Onu tanıdıkça hem sevecek hem de korkacaktır. Hazreti Allah’ın birçok sıfatları vardır. Zatına ait olan sıfatları şunlardır. Vücut, Kıdem, Beka, Vahdaniyet, Muhalefetün lilhavadis, kıyam binefsihi’dir. sübütii olan sıfatları ise hayat, semi, basar, iradet, kudret, kelam ve tekvin’dir. Bunları tek tek izah edecek olursak;

Vücut: Hz. Allah’ın var olmasıdır. Kıdem: evveli yoktur ve ezelidir. Beka: sonu yoktur ebedidir. Vahdaniyet; o tekdir ve ortağı yoktur. muhalafetün lilhavadis: sonradan olanlara benzemez. Kıyam binefsihi: var olmasında başka bir şeye muhtaç olmamak. Hayat: Allahü Teala diridir ve dirilticidir. Semi: o her şeyi işitir. Basar: o her şeyi görür ve hatta karanlık gecede kara taşın üzerinde kara karıncanın yürüdüğünü görür ve ayağının sesini işitir. İradet: irade sahibidir. Ne dilerse onu istediği gibi yapar. Kudret: onun gücü her şeye yeter. Kelam: harf ve sese muhtaç olmadan konuşur. Tekvin; yoktan var eder ve meydana getirir.

Görüldüğü üzere Cenabı Hakkın birçok mükemmel sıfatı vardır. Daha sayamadığımız birçok sıfatları da bulunmaktadır. İşte Hz. Allah bu kadar mükemmel bir yaratıcıdır. Onu her şeyden çok iyi tanımamız ve sevmemiz gerekir. Onu sevmek dilde kalmamalı aynı zamanda sevgimizin bir isbatı olmalıdır. Eğer bir mümin Allah’ı seviyorsa onun emirlerine uymalı ve onun istediği gibi olmalıdır. Allah sevgisi hakkında peygamber efendimiz bir hadisi şeriflerinde şöyle buyuruyor. ‘kim kalbinde mevlasının sevgisini bulursa o kimse bilsin ki, mevlası da ona muhabbet etmiştir zira o muhabbet ona hak tarafından gelmiştir.’ Hadisi şeriften de anlaşıldığı üzere kim Allahı seviyorsa, kalbinde onun sevgisi varsa Allah da onu seviyordur. Allah sevgisi ancak ona ve onun Resulü Muhammed Mustafa sav. tabi olmak ile mümkün olur.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/allah-sevgisi-nasil-olur.12/
 

Editör

Editör
13 Eyl 2019
85
59

Allah sevgisi hiç bir sevgiye denk olmamalı bu sevgi bambaşka olmalı.
Özel olmalı gösteriş siz olmalı. İçerden gelmeli yüreğe dokunmalı.
 
Üst