Allah Aşkı

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

Allah Aşkı


Allah Aşkı

İslam dininde Allah sevgisi
yoğundur ve dinin tüm gerekleri Allah’a duyulan yoğun sevgi ve aşkla yapılmalıdır.

Dinin Omurgası Olarak Allah Sevgisi

Allah aşkı, genel bir görüş olarak İslam dininin temeli niteliğindedir. Bu durum kendini yaratıcıya adamak, her şeyin varlık nedeni olanı sevmekle alakalıdır. Yani bir adanmışlığı ifade eder. Kuran’da Allah’a duyulan sevgi olmadan yaptıklarını anlamak mümkün değildir. Kaldı ki bu sevgi dünyada tüm varlıkları Allah’tan dolayı sevmeyi ve saygı duymayı da beraberinde getirir. İslam’da en önemli konulardan biri, her türlü varlığa Allah tarafından yaratıldığı içinsevgi göstermek önemlidir. Bu konuda Hz. Muhammed’in sözleri de durumun önemini gösterir. İnanmayan ve insanları sevmeyen kişilerin cennete giremeyeceğini söyler.

Hz. Muhammed Sevgisi İle Allah Sevgisi

Allah sevgisi Hz. Muhammed
(S.AV) sevgisi ile birbirine bağlı olarak düşünülmektedir. Buna göre Allah sevgisine ulaşmak için Resulullah sevgisi ile tanışmak ve onu sevenlere sevgi duymak önemlidir. Bazı İslam yorumcularına göre, peygamberler, sıddık olanlar, samimi olanlar, Allah sevgisine ulaşmak için bazı önemsenmesi gereken kişilerdir. Bu kişilere haza doğruluk ve haza Ebubekir olanlar da eklenmektedir. Bunun yanında, hakikati gözlemleyen, hakikati yaşayan kişiler ve hakikat makamında olan kimseler de Allah sevgisine götüren yollardandır. Salih olan kimseler- Kuran’daki en önemle bahsedilen kişilerdendir. Allah sevgisi bu gibi gönlü sonsuz ufukla dolu kişiler aracılığıyla daha çok hissedilebilir.

İbadetler Ve Allah Sevgisi

İbadet etmekle yükümlü olan Müslümanlar, bunu sadece bir görev olduğu için değil Allah’a duydukları sevgi ve imanla yerine getirmelidir. İslam dini ve Kuran’ı Kerim’de yapılan ibadetin niteliği de önemsenmiş, niyetin önemi vurgulanmıştır. Namaz kılarken veya tüm farz olan ibadetleri yerine getirirken Allah aşkı ve sevgisi ile beraber bu yapılmalıdır.

İslam dinine yönelik ve Kuran’ı Kerim yorumcuları sevme sırasının doğru olmasının önemine vurgu yapmaktadır. Buna göre dünyevi olanlara Allah ve Allah dostlarına duyulan sevginin ayrı olması gerekiyor. Mala, mülke eş dosta harcanan insan enerjisi Allah sevgisinin az kalmasına neden olabilmektedir. Kişi, dünyevi olanı Allah’tan çok sevmemelidir.
Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/allah-aski.167/
 
11 Haz 2020
71
89

Allah'ı sevdiğini söyleyen kişilerin ölüm için hazırlık yapması gerekir. Paylaşımlarınız da bu noktada bizleri îkaz etmekte, maneviyata yöneltmektedir. Tabii önemli olan sadece okumakla kalmayıp fiiliyata geçirebilmektir. Yazdıklarınız teşvik edici olsa da bu sayfayı kapattıktan sonra okuduklarımızı unutursak okuduklarımızdan faydalanamamışız demektir. Umarım en iyi şekilde faydalananlardan olabiliriz.
 
12 Haz 2020
31
20

"Aşık olan Allah'ı bulmuş, Allah'ı bulan kendini unutmuştur."

ALLAH (Celle Celâlühü*) Tek gerçek ilâh olan Allah, kendisinden başka, varolan herşeyin Yaratıcısı ve tüm varlık alemlerinin mutlak hakimidir. Yüce Yaratıcı’nın en yüce ismi olan “Allah” , O’nun bütün diğer adlarını kapsamaktadır. Bu yüce isim, sadece ve sadece O’na mahsus olup, O’nun dışında hiçkimse için kullanılmamıştır ve kullanılamaz da! Allah varı yokedendir. Allah yoktan varedendir. Allah birdir. Eşi ve benzeri yoktur. Allah tüm alemi, yerleri, gökleri, varlıkları, canlıları ve her şeyi yaratandır. Allah her şeyi bilendir. Allah her şeye kadirdir. Yerleri, gökleri ve tüm alemi yaratan yüce Allah'a hamdolsun.
 
17 Kas 2013
48
25

Varmı yüreğinizde böyle bir aşk ? :
Benim var elhamdülillah ve ben bu aşk ile huzur doluyum. Bambaşka bir aşk bu büyülü ve tarifsiz hisler. Hadi açın kalbinizi bu aşka.. Açılsın tüm kapılar ardına kadar boylu boyunca bu aşk ile tanışın mutluluklar dilerim şimdiden.
 
17 Kas 2013
48
25

“Allah’tan yardım isteyin ve sabredin. Şüphesiz yeryüzü Allah’ındır. Ona, kullarından dilediğini mirasçı kılar."

Araf, 128
 
Üst