Ahiret sevgisi

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

ahiret-sevgisi.jpg


Ahiret sevgisi

İmanın beşinci şartı ahirete inanmaktır. Ahiret bu dünyadan sonraki sonsuza kadar devam edecek olan ebedi bir hayattır. Ahirete inanmak demek surun üfürülmesi ile başlayan, ölülerin tekrar diriltilip kabirlerinden kalkması, amel defterlerinin verilmesi, mahşer, sırat şefeat, Kevser cennet ve cehennem gibi ahirete ait olan hususlara inanmak demektir. Hakiki mümin için ahiret korkulacak yer değildir. Aksine müminin dünyada işlemiş olduğu bütün iyiliklerinin katlanarak mükâfatlandırılacağı bir yerdir.


Dünya hayatı geçicidir. Dünya sadece bir gölge gibidir. Bir gün mutlaka herkes ölecek ve dünyada işlemiş olduğu amellerin karşılığını görecektir. Hakiki mümin kalbinde dünya sevgisine yer vermez aksine ahiret sevgisi için çalışır. Onun için büyük Allah dostları ölüm dostu dosta bağlayan bir köprüdür buyurmuşlardır. Birinci surun üfürülmesi ile ahiret hayatı başlar. İsrafil as. Birinci sura üfürdüğünde bütün canlılar ölecek, dünya ve dünya dışındaki her şey parçalanıp yok olacaktır. ikinci sura üflediğinde mahlukat tekrar dirilecek ve yaptıklarından hesaba çekilecek. Hesap işi bittikten sonra iyiler cennete kötüler cehenneme gidecektir.


Kalbinde ahiret sevgisi ile yaşayan ve bütün ömrü boyunca kendini ahirete hazırlayan müminler o gün cennete gidecekler. Cennette Hz. Allah’ın onlar için hazırlamış olduğu cennet nimetlerinden istifade edecekler. Dünyadaki en güzel evler, köşkler, saraylar cennet saraylarının yanında çok sönük kalacak. Aynı şekilde dünyada en tatlı en lezzetli yiyecekler cennet nimetleri ile kıyas bile edilemez. Orada hiçbir gözün görmediği, hiçbir, kulağın işitmediği ve hiçbir insan aklının düşünemediği nimetler vardır. onun içindir ki peygamber efendimiz dünya müminin zindanıdır buyurarak cennet nimetlerinin büyüklüğüne dikkat çekmiştir. Orada mümin için hiçbir üzüntü, keder, hastalık, sıkıntı ve olumsuz bir şey olmayacaktır. İşte bu nimetleri bilen ve bunun bilincinde yaşayan bir Müslüman dünyaya bel bağlamaz. Onun için önemli olan ahirettir. Ahiret sevgisi her zaman dünya sevgisinden önce gelir. çünkü hakiki mümin dünyanın geçici ahiretin de sonsuz olduğunu bilir ve ona göre yaşar. Ahiret sevgisi her müminin kalbinde olması gereken bir sevgidir.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/ahiret-sevgisi.23/
 
15 Kas 2019
5
6

Ölümden sonra bizi bekleyen bir başka dünya olması heyecan verici bir durum. Bu heyecan tıpkı damarlarımızda dolaşan kanımız kadar akıcı ve sıcak bir duygu.
 
17 Kas 2013
48
25

• Güzel söz, özentiye ve gösterişe kaçmadan samimi ve tabii bir tavırla kalpten söylenen sözdür.
İnsanlara ahireti güzel ve dosdoğru sözler ile anlatın.
Güzel söz, en doğru kelimelerle maksadı ve mesajı açık, net, anlaşılır bir şekilde aktaran sözdür.
Konu içinçok teşekkür ederim sayınadmin.
 
15 Haz 2020
9
4

Dünyayı seven kişi ahireti sevemez. Oysa parayı sadece cebimize koymalı, kalbimize almamalıyız. Dünyanın sarayları, köşkleri geçicidir. Dünyada sultan olmanın, ölürken bir kıymeti yoktur. İnsan asıl ahiretin sultanı olmak için çalışmalıdır. Dünya sıkıntının, âhiret ferahlığın yeridir. İnsan parayı amellerini daha iyi yapabilmek, dine hizmet edebilmek için kazanmalıdır. Yapılan mübah işler, eğer doğru niyet edilirse ibadet olur diye bildirilmiştir. Yani bir insan sabah namazına kalkabilmek için uyursa, onun uykusu ibadet olur denilmektedir. İşte âhireti seven kişi her işinde âhireti düşünür ve gafletten uzak yaşar, her işini iyi niyetle yapmaya dikkat eder.
 
18 Şub 2017
37
29

dünya ve âhiret, bir terâzinin iki kefesine benzer. Birine ağırlık verilince diğeri hafifler. Akl-ı selîm sahibi her mü’minin gönlü, dâimâ âhirete meyletmek mecbûriyetindedir. Zira dünyanın gelgeç sevdâlarına ve içi boş heveslerine râm olup onunla mutlu olanın kalbinden âhiret sevgisi ve düşüncesi çıkar. Âhirete dâvet sesi kalbe yerleşince de, dünyaya dâvet fikri gönle yabancılaşır.
 
21 Haz 2020
17
8

Âhiretin hak olduğuna, bu dünyanın geçici olduğuna şüphesiz inanan bir insan âhireti sever ve âhirette Cennete girip cemalullahı görenlerden olabilmek için kendisine verilen sayılı nefeslerin kıymetini bilir. Dünya âhiretin tarlasıdır buyrulduğundan, âhireti sevenlerin bu dünyayı ekilecek bir tarla, geçilecek bir köprü gibi görüp, buraya fazla bağlanmadan, vakitlerini dinimizin emirlerini yapmakla ve dinimize hizmet etmekle geçirmesi lazımdır. Âhiret sevgisinden konuşup da, bunu fiiliyata dökemeyenler, kendileriyle tenâkuz (çelişki) içinde olan kimselerdir.
 
26 Tem 2019
92
45

"Kim âhiret kazancını isterse, onun kazancını artırırız. Kim de dünya kazancını isterse, ona da istediğinden veririz, fakat onun ahirette hiçbir payı yoktur."

(Şûrâ: 20)
 
Üst