Abdestin Tıbbi Mucizeleri

Zeynep

Editör
4 Eyl 2016
166
74

abdestin-faydalari.jpg


Abdestin Tıbbi Mucizeleri

İslamın gereği olan abdest sadece ibadete hazırlık değil, aynı zamanda insan sağlığı için tıbbi bir mucizedir.

Abdestin Sağlığa Faydaları
Abdest ilk olarak Hz, peygamber tarafından Müslümanlara aktarılmıştır. İbadete hazır olmak için bir arınma olan abdest, günde en az 5 kere alınmaktadır. Namaz kılmak, kuran okumak, hava yapmak gibi ibadetler abdestsiz yapılamaz. İşte bu sebeple Müslümanlar sıklıkla abdest alırlar.

Bugüne kadar yapılan araştırmalar abdest almanın faydaları nelerdir ortaya koymuştur. Sadece ibadet değil aynı zamanda insan sağlığı için faydalı bir aktivitedir.
Abdest ile yıkanan azalarda Biyolojik Aktif Noktalar harekete geçirilir. Yani cildimizdeki her bir nokta aslında iç organlarımız ile bağlantılıdır. Örneğin yüz yıkanırken mide, bağırsaklar, safra kesesi, idrar yolları, sinir sistemi uyarılir. Bir kez abdest almak ile sadece cilt temizlenmez, aynı zamanda iç organlar da rahatlar. Özellikle kulaklarda tüm organlara giden bağlantı noktaları bulunur. Kulağın içi ve arkasını yıkayarak tüm bu organlar uyarılır.

Abdest aynı zamanda akupunktur noktalarını da uyarır. Bu yüzden vücudun enerji ve kan dolaşımı hızlanır. Ağrıyan yer varsa hafifler, ateş varsa düşer. Bağışıklık sistemi güçlenir. Abdest almakla tansiyon düşer ve yorgunluk azalır.

Ağza su vermek diş eti hastalıklarına iyi gelir, diş çürümelerini geciktirir. Yüz kaslarını çalıştırdığı için güçlendirir ve nefes borusunu temizler.
Yüzü ve elleri yıkamak deriye canlılık katar, cildi güzelleştirir ve mikroplardan arındırır. Derideki hava kanalları açılır ve cilt hava alır.
Ayakları ovuşturarak yıkamak ayak şişkinliğini alır, ayaktaki ödemi alır. Kan dolaşımını hızlandırır ve huzur sağlar. Hormon dengesi sağlanır ve gelişme çağında olanlarda büyüme hızlanır.

Yukarıda saydığımız abdestin faydaları tüm vücudu etkiler. Abdestten daha çok fayda görmek için Hz. Peygamber ılık su ile abdest alınmasını tavsiye etmiştir.
Ayrıca abdest alırken misvak kullanmak diş etlerindeki akupunktur noktalarını harekete geçirir. Ağız sağlığını sağlamakla beraber beyin ve 5 duyu organını uyarır.
Abdestin tıbbi mucizeleri saymakla bitmeyecektir. Peygamber efendimizin tavsiye ettiği abdestsiz gezme hususu ile daha çok fayda görülecektir.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/abdestin-tibbi-mucizeleri.53/
 
12 Haz 2020
42
21

Babaannem hep der; ''Abdest alanın nuru yüzündedir. İçinin ferahlığı, yüzüne yansır.'' Yazı gerçekten çok bilgilendirici bir yazı. Teşekkür ederim paylaşım için.
 
13 Haz 2020
5
4

Günde 5 defa abdest alan bir insanın temizliğe riayet etmemesi, pis olması imkansızdır. Temizlik ise sağlıklı olmanın anahtarıdır. Üstelik abdest alırken misvak kullanmanın fazileti de maddi faydası da çoktur. Misvak diş etlerinin kuvvetlenmesini sağlar, dişleri normal diş macunlarından daha iyi temizler, nefesi ferahlatır. Tabii ki Müslüman'lar dünyevî faydaları için abdest almaz, Allah'ın rızası için abdest alır. Abdestimiz olsa bile abdest tazelemek çok sevaptır.
 
12 Haz 2020
42
21

Abdest ve gusül vücudun elektriksel gerilimini azaltır.
Vücutta bir statik elektrik dengesi vardır. Bu elektriksel yük, öfkelenince normalin 4 katına, cünüp olunca 12 katına çıkar.

Günümüzde kızılötesi ışınlarla dış derinin fotoğrafları çekilmiş, bu fotoğraflarda, ilişkiden sonra, vücudun bütün yüzeyinin fazla statik elektrik tabakasıyla örtüldüğü tespit edilmiştir.

Yıkanınca su zerreleri, olumsuz elektrik gerilimini alarak, vücudu topraklayıp, yeniden normale döndürüyor. Bu açıdan gusül, tıbbî yönden de, yapılması gereken bir temizliktir.
 
18 Şub 2017
37
29

İbadet maksadıyla yapılan abdest ve gusül, beden sağlığımız için pek çok faydaları hasıl etmektedir. Bedeni faydalarının yanında, ruh sağlığı yönünden de faydası çoktur. Tespit edilen sayısız faydalarından bazıları şöyle sıralanabilir:
Günlük hayatımızda, ellerimizin dokunmadığı yer, kapmadığı mikrop kalmıyor. İşte abdest alırken, el, yüz ve ayakları yıkamak, cilt hastalıkları ve iltihapları için en güzel bir korunmadır. Mikroplar, parazit bakterilerin bazıları vücuda deri yoluyla dahil olurlar.

Solunum sistemimizin bekçiliğini yapan burnu yıkamakla, toz ve mikrop yığınlarının vücuda girmeleri önlenmiş olmaktadır.

Yüzün yıkanması, cildi kuvvetlendirir, baştaki ağırlığı ve yorgunluğu hafifletir. Damarları ve sinirleri harekete geçirir. Devamlı abdest alanların, ihtiyarlasalar, yaşlansalar bile yüzlerindeki güzelliklerinin gitmemesi bu yüzdendir.

Cünüblüğe sebep olan hallerde büyük bir enerji harcanmakta, kalp ve dolaşım hızı artmakta, solunum hızlanmaktadır. Vücudun aşırı çalışmasıyla da yorgunluk, bitkinlik, uyuşukluk ve gevşeklik hissedilmekte, umumiyetle zihni faaliyetler oldukça yavaşlamaktadır. Gusül ile vücut eski zindeliğini kazanır. Vücudu belirli aralıklarla devamlı yıkamak, koruyucu hekimlik yönünden fevkalade önemlidir.

Abdest ve gusül abdestinin, dolaşım sistemi üzerinde de olumlu tesirleri bulunmaktadır. Damarlardaki sertleşme ve daralmayı önler. Abdestte mevzii bir uyarılma vardır. Lenf sistemi, en önemli merkezlerinden biri olan burun arkası ve bademcikler yıkanarak uyarılmaktadır. Ayrıca boyun ve yanlarının yıkanması da, lenf sistemine tesir eder. Abdest ve gusülle kolaylaşan lenf dolaşımı sayesinde, lenfosit denen savaşçı hücreler vücudu zararlı unsurlardan korurlar ve vücut direncini arttırırlar.

Su bulunmadığı zaman toprakla yapılan teyemmüm de büyük ölçüde vücuttaki statik elektriği yok etmektedir.
 
12 Haz 2020
38
18

Son yapılan bir araştırmaya gore, suyu ağızda mazmaza (gargara) yapmak, diş etleri hastalığı ve iltihaplanmaya karşı ağzı korur, dişlerin de çürümelerini önler. Ayrıca ağız ve yüz kaslarını güçlendirip nefes borularındaki iltihaplanmalara karşı korur. Burna su çekmeye ve onu yıkamaya gelince, bu da burnu var olan mikroplardan kurtarır. Hatta, güzel bir şekilde abdest almaya devam eden bir kimse, burun mikroplarından tamamen kurtulur. Bu durum; burnu hastalıklardan koruduğu gib, mikropların burun vasıtasıyla nefes borularına geçmesini de engeller. Yüzü yıkmak ise; yüz derisine canlılık verir, onu güzelleştirir ve yüzü toz ve mikroplardan kurtarır. Yüce Allah şöyle buyurur: “Allah tevbe edenleri de temizlenenleri de sever”. (Bakara: 222).
 
13 Eyl 2019
106
24

Ve AŞK... Uykunun en tatlı yerinde sıcak yatağından kalkıp, buz gibi suyla abdest alarak.. Sevgili'nin huzuruna çıkmaktır...

 
Üst