15 Temmuz’da Neler Yaşandı ! Birde Bizden Dinleyin

ikra

Yönetici
23 Ocak 2015
606
662

15 Temmuz’da Neler Yaşandı ! Birde Bizden Dinleyin
15 Temmuz’da Neler Yaşandı?


Türkiye tarihinde yaşanan son darbe, 15 Temmuz 2016’da gerçekleşti. O gün tüm Türkiye korku ve beraberliği bir arada yaşadı.

15 Temmuz’da neler yaşandı? 15 Temmuz 2016’da Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ), Paralel Devlet Yapılanması (PDY) tarafından düzenlenen hain darbe girişimi, Türkiye’de direniş ile bertaraf edildi. Üzerinden yıllar geçti ancak o gün yaşananlar unutulmuyor. Türkiye olarak kara günümüzün şehitlerinden Şehit Ömer Halisdemir’in yazdığı gibi çok sayıda kahramanlık öyküsü ortaya çıktı. 15 Temmuz’da yaşananlar hiçbir zaman hafızalardan silinmeyecektir.

251 Vatandaş Şehit Düştü

Darbe girişimine karşı ayağa kalkan halk, çok sayıda şehit verdi. Türk tarihinde son yıllarda yaşanan en büyük olaylardan biri. 251 vatandaş şehit düştü. 2.196 vatandaşın da gazi olduğu hain darbe girişimi, halkın direnişi ile sonlandırıldı. Halkın öncü olması, güvenlik güçlerinin de desteklemesi ile darbe girişiminin saatler iççinde bertaraf edilmesi sağlandı. Darbe girişimi büyük boyutlara ulaşmadan engellenmeyi de başardı. 15 Temmuz gecesi onlarca şehir düştü. Vatandaşlar tankların önünde dimdik durmayı başardı. Birçok kahramanlık hikayesi ise vatandaşların terör örgütüne karşı durması ile yazıldı. Halkın direnişi, güvenlik güçlerinin desteği, bir olma mücadelesi sayesinde darbe girişiminin bastırılması da sağlandı.

15 Temmuz Darbe Girişiminde Yaşananlar


15 Temmuz Darbe Girişiminde Yaşananlar


Saat saat15 Temmuz olayları veriliyor. O gün ve sonrasında neler oldu? Yaşanan darbe olayından sonra devlet ne gibi tedbirler aldı? Aslında hepimizin yakından şahit olduğu olayların perde arkasında ne var?

Saat 16:16’yı gösterdiğinde Kara Hava Komutanlığı’nda görevli bir subay MİT’e gitti. FETÖ üyesi askerler tarafından Mit Müsteşarı Hakan Fidan’ın alınması için kuruma saldırı olacağı yönünde ihbarda bulundu. Fidan, Genelkurmay 2.Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’i telefonla aradı ve konu hakkında bilgi verdi.

Saat 17:32’de Hakan Fidan tarafından Karargah’a gönderilen müsteşar yardımcısı Genelkurmay 2.Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’i bilgilendirdi ve Orgeneral Güler, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’a detaylı bilgi verdi. MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı karargaha davet etti.

Saat 18:10 olduğunda ise MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Karargah’a giderek komuta kademesi ile görüşme yaptı. Gelen ihbarın daha büyük bir planın parçası olabileceğini söyleyerek aslında bir uyarıda bulundu.

Saat 18:30’da Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, TSK Harekat Merkezi’ni aradı ve havada bulunan araçların indirilmesi emrini vererek durdurmak istedi.

Saat 19:26’da MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Marmaris’te olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı aradı. Kendisine ulaşamadı. Bu sebeple koruma müdürü ile görüştü. Cumhurbaşkanı’nın güvenliği ile ilgili herhangi bir sorun olup olmadığı yönünde bilgi aldı. İlave tedbirlere ihtiyaç duyup duymadıklarını sordu.

Saat 20:22’de ise MİT Müsteşarı Hakan Fidan karargahtan ayrıldı.

Saat 20:23’te Akıncı 4.Ana Jet Üs Komutanlığı’nda toplanan 33 Özel Kuvvetler Görevlisi Karargaha doğru harekete geçti.

Saat 20:46 olduğunda ise darbenin gece saat 03:00’da başlayacak olması nedeni ile karargahtan erken ayrılan Genelkurmay Strateji Daire Başkanı Tümgeneral Mehmet Dişli, özel aracı ile geri dönüş yaptı.

Saat 21:00’da Tümgeneral Mehmet Dişli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın makam odasına girerek, kendisine ‘Komutanım operasyon başlıyor, herkesi alacağız, taburlar, tugaylar yola çıktı, biraz sonra göreceksiniz’ dediği bildirildi. Bu şekilde darbe tebliğ edilmiş oldu. Hulusi Akar2ın söylenenlere tepki gösterdiği biliniyor. Bu girişimi hiçbir şekilde desteklemeyen Hulusi Akar, 15 Temmuz olayları yaşanmadan önce darbe girişimine de engel olamadı. Hiçbir şekilde geri adım atılmadı. Geri adım atmayan Dişli, odanın dışına çıkarak hazır durumda olan ekibe, komutana müdahale etmeleri emrini verdi.

Saat 22:05’te darbeci asker kontrolündeki uçaklar Ankara’da uçuş yaptı.

Saat 22:10 itibariyle ise köprüyü kontrol altına almak için Kuleli Askeri Lisesi Komutanlığı’ndan hareket eden FETÖ’cülerin komutasındaki askeri birlik Boğaz Köprüsü’nü tek yönlü trafiğe kapattı.

Saat 22:30 olduğunda Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından tüm emniyet mensupları acil olarak göreve çağrıldı.

Saat 22:35’de Atatürk Havalimanı’na tanklar ile gelen askerler kontrol kulesine girdi.

Saat 23:10 olduğunda, Başbakan Binali Yıldırım, yaşananları kalkışma olarak niteleyerek, Türk ordusu içerisinde darbe girişiminin olduğunu duyurdu.

Saat 23:25’te darbecilerin sosyal medya erişimi engellendi. Ancak erişim engeli kısa bir süre sonra da kaldırıldı.

Saat 23:37’de ise Genelkurmay 2.Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, darbeci Cemil Turhan ve İki Özel Kuvvetler personeli tarafından elleri ve kolları bağlı vaziyette, Halil Gül’ün pilotluğunu yaptığı helikoptere bindirilerek Akıncı Üssü’ne götürüldü.

Saat 23:44’te darbecilerin WhatsApp’taki Yurtta Sulh grubundan ‘İstanbul’da Moda Deniz Kulübüne müdahale lazım, generaller var, derdest edilecek şeklinde bir mesaj atıldığı tespit edildi.

Saat 23:45’te ise darbe girişimini yapan grup, TSK’nın akredite gazeteciler ile iletişim için kullandığı e-posta hesabından ‘Kontrol tam olarak ele alındı’ şeklinde mesaj gönderdi.

Saat 23:50 olduğunda Ankara’nın dört bir yanından güçlü patlama sesleri geldi. Darbe girişimine tepki gösteren vatandaşlar ise sokağa dökülmeye başladı.

Saat 00:04 itibariyle Cumhurbaşkanı ilk açıklamasını yapmaya başladı ve televizyonda yayınlandı.

Saat 00:15’te Darbeci askerler TRT binasını bastı. Haber spikeri olan Tijen Karaş’a Yurtta Sulh Konseyi adına bir bildiri okuttu.

Saat 00:24’te ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, Face time ile Hande Fırat aracılığı ile Türkiye’ye sokaklara çıkması, darbeye engel olması çağrısında bulundu.

00:33’te Akıncı Üssünden iki tane F16 daha izinsiz şekilde kalktı.

Saat 01:00’da ise darbe girişiminde bulunan kişiler hakkında Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Gözaltı kararı çıkarıldı.

Saat 01:10’da Skorsky tipi askeri helikopter TÜRKSAT uydu istasyonunu vurdu.

15 Temmuz Zaferi


01:13 Diyarbakır’dan gelen Özel Kuvvetler Grup Komutanı Tuğgeneral Semih Terzi’nin uçağı Etimesgut Havalimanı’na indi. Özel Kuvvetler’i ele geçirmeye çalışan Terzi, Astsubay Başçavuş Ömer Halis Demir tarafından başından vurularak etkisiz hale getirilmesi sağlandı. Darbeci hainlerin silahından çıkan kurşunlarla şehit düşen Halisdemir, bu hamlesi ile darbe girişiminin kaderini de değiştirmiş oldu. 15 Temmuz Zaferi olarak anılması için ilk adım atılmış oldu.

01:21’de İçişleri Bakanı Efkan Ala, Genelkurmay Başkanlığı TAK ve polisin ülkedeki darbe girişimine müdahale ettiğini açıkladı ve planlayanların ise çete olduğunu söyledi.

01:40 itibariyle Boğaz Köprüsü’nü geçmeye çalışan protestocuların üzerine ise ateş saçıldı. Camilerden sela okunarak halka sokağa çıkmaları, darbe girişimine karşı durmaları için çağrı yapıldı.

02:21’de ise Ankara Emniyet Müdürlüğü’nü de vuran ve en az 17 polisin şehir olmasına neden olan askeri helikopter Gölbaşı’nda düşürüldü.

02:25’te İstanbul Taksim Meydanı’nda mevzilenen bir grup asker giderek sayıları artan protestocuları dağıtmak için havaya ateş saçtı.

02:50’de F16’lar ve askeri helikopterler TBMM binasını vurmaya başladı. Meclis’in giriş kapılarının yakınlarına ise dört bomba atıldı. Milletvekilleri sığınağa geçti.

03.00 TRT yeniden yayına döndü ve TRT’yi ele geçirmeye çalışan askerler gözaltına alındı.

03:14 TÜRKSAT Gölbaşı Yerleşkesi FETÖ mensubu pilotlar tarafından bombalandı. Yerleşkeye dört adet MK – 82 bombası atıldı.

03:20’de İstanbul’da darbecilerin kontrolünde olan savaş uçakları alçaktan uçmaya başladı.

03:30’da darbeci askerler CNN Türk yayını kesti.

Saat 04:00’da Erdoğan, savaş uçaklarından gizlenmek için yolcu uçağı ile İstanbul’a geldi.

04:07’de Başkan Erdoğan Atatürk Havalimanı’nda kendisini karşılayan kalabalığa 15 Temmuz darbe girişimi açıklaması yaptı.


  • Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
  • Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
  • O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
  • O benimdir, o benim milletimindir ancak.

  • Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilal!
  • Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celal?
  • Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal...
  • Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!
 
Üst