Sevgiforum - Kişisel Gelişm - Psikoloji

Kitap Okumanın Yararları

Kitap Okumanın Yararları Birçok insan günlük yaşamından uzaklaşmak ve kendini dinleyebilmek için kaçış yerleri arar. Bu kaçılan yerleri bazen fiziksel olarak bulamayız. Tam da bu noktada kitapların değerini bir kez daha görmüş oluruz.

Kitap Okumanın Yararları Nelerdir

Kitaplar bizi olduğumuz noktadan alır ve hiç bilmediğimiz zamanlara ve mekânlara götürerek bizi rahatlatır. İşe bilimsel olarak da bakmak istersek kitap okumanın faydaları saymakla bitmez diyebiliriz. Örneğin yoğun geçen bir günün ardından otuz sayfalık bir kitap okumak sizi ruhsal ve zihinsel olarak rahatlatır. Kelime dağarcığınızı geliştirmenize yardımcı olur. Şimdi sizlere kitap okumanın yararları maddeler halinde sıralayalım.

Kitap Okumanın Yararları Nelerdir

1. Empati Duygunuzun Gelişmesine Yardımcı Olur​

Her kitap size başka hayatları tanıtır böylece sizin empati duygunuzun da gelişmesine sebep olacaktır. Yapılan bilimsel araştırmalara göre düzenli kitap okumak beyninizde yeni nöron bağlantıları oluşturduğunu gösteriyor. Bu da sizin daha zeki olacağınızın anlamına geliyor. Bilgi birikiminizin artması da cabası.

2. Düşüncelerinizin Olgunlaşmasını Sağlar​

Kitap okumak hiç şüphe yoktur ki sizin yaratıcılığınızı da çokça geliştirecektir. Okumak düşünceyi besler, büyütür ve hızlandırır. Bu da düşüncelerinizin olgunlaşmasını sağlar. Kitap okumak hafızanızı dinçleştirir. Bu da hafızayla ilgili hastalıklarda -örneğin Alzheimer gibi- sizin en büyük silahınız olmasını sağlar. Meslek hayatınızda başarılı olmanızı sağlar. Hayal gücünüzü geliştirir ve herhangi bir yazı yazmak istediğinizde yararlı olur. (En İyi Kişisel Gelişim Kitapları)

3. Sizi Sıradan Olmaktan Kurtarır​

Her kitaptan öğreneceğiniz farklı farklı şeyler vardır. Sosyal çevrenizde bilgi sahibi olmanızı sağlar. Konuşmalar sırasında vereceğiniz örneklerin özgünlüğü sizin özgüveninizi artıracaktır. Etrafınızdaki insanlar tarafından kültürlü bir kişiliğe sahip olur böylece sıradan bir insan olmaktan kurtulursunuz.

4. Hediye Seçimlerinizde Size Muhteşem Bir Seçenek Olur​

Her şeyi bu kadar hızlı tükettiğimiz bu son zamanlarda hediye bakmaya vakit bile bulamıyoruz. Hediye alacağımız kişinin neyi beğenip neyi beğenmeyeceğini bile çoğu zaman karar veremiyoruz. Böyle bir durumda kitap almak her zaman en iyi fikirlerden biridir. Kitap alın karşınızdaki kişiye her zaman hatırlayacağı bir tecrübe yaşatmış hem de beğenilmeme olasılığını ortadan kaldırmış olursunuz.

5. Rahat Bir Uyku Uyumanıza Yardımcı Olur​

Kitap Okumanın Yararları Kitap okumak sizi rahatlatır ve stresinizi azaltır. Böylece olayları daha rahat düşünmenize, anlamanıza yardımcı olarak sizin daha doğru kararlar almanızı sağlar. Yatmadan önce düzenli olarak okuduğunuz otuz sayfalık bir okuma sizin daha rahat uyumanıza yardımcı olur.

“Kitap Okumanın Yararları” üzerine bir yorum

  1. Detaylı bilgilendirmeniz için kendi adıma teşekkür ederim. Kitap okumanın yararları ancak doğru yazılmış kitaplar için geçerlidir. Yanlış bilgiler içeren bir kitap insana zarar verir. Eğer bu, dünyevî ilimlerle ilgili bir kitap ise kişiyi yanlış yönlendirir. Fakat okunan kitap; İslâmi açıdan mahzurlu ise, şirke sebep olan sözler içeriyorsa, bid’at veya kâfirlik olan itikadları aşılıyorsa, inanç ve amel noktasında sahih olmayan bilgiler veriyorsa, ahlâka mugâyir ise bu kitap insanın ruhunu ve âhiretini mahveder. Onun için ehl-i sünnet âlimleri tarafından yazılmış kitaplardan başkasını okumamalıdır. ‘Şunu da okuyayım, bundan da bir şey öğrenirim.’ düşüncesiyle her bulduğumuzu okumak bizi mânevi açıdan büyük kayba uğratır. İnsan her bulduğunu yemediği gibi her önüne gelen kitabı da okumamalıdır. Bu noktada size Hüseyin Hilmi Işık hazretleri tarafından tercüme edilen kitapları gönül rahatlığıyla önerebilirim. Asırlar önce yazılmış Mektûbât, Mesnevî, Şir’atül-İslâm, Berîka, Hadîka, Redd-ül Muhtar ve benzeri pek çok kitabın bugün tercümesi yapılmış olsa da bu tercümelerin ne kadar güvenilir olduğu tartışmalıdır. Her tercümeye de koşulsuz şartsız güvenmemek gerekir. Zira ehil olmadan tercüme yapanlar ibarelerin anlamlarını saptırarak işine geldiği gibi yorumlamakta, okuyanları zehirlemektedir. Hatta bir dînî kitabın içindeki bilgiler tamamen doğru olsa bile, eğer onu yazan kişinin itikadı ve ameli düzgün değilse; okuyanlara zulmet bulaşır demişlerdir. Bu nedenle, yazdıklarını hayatına uygulayan İslâm âlimlerinin kitaplarını okumak lâzımdır.

    Meâl, tefsir ve hadis kitaplarını da açıklamasız okumak yanlış anlamalara sebep olur. İnsanlar mealden, tefsirden, hadîs-i şerîf tercümelerinden hüküm çıkarmaya kalkmamalı, dinini öğrenmek için doğru bir ilmihal kitabı okumalıdır.

Yorum yapın

Kitap Okumanın Yararları - Sevgiforum

Sevgiforum - Kişisel Gelişm - Psikoloji