Sevgiforum - Kişisel Gelişm - Psikoloji

Kişisel Gelişimin Ruhu Beslemesi

Kişisel Gelişimin Ruhu Beslemesi Hayatın bizdeki tanımı. Doğumla başlayan içinde her türlü yaşamsal değerleri barındıran nefes alıp verdikçe tüm olaylar ile tanışıp özde yoğrulan sonlu senaryoların oynandığı bir filmdir. Git-gide çoraklaşan dünyada sosyal hayatların esir olan insanlar arasındaki kültür sentezlerinin kısırlaştığı ! ^^edil^^ hayatların tırmandığı ve birey bazında içselleşen hayatlar kişisel tanıların tarifidir. Her kişi kendi dünyasında demokratik bir yaşam kıstası içinde dünyasını şekillendirme ve yürütme realitesinde ilerler. Ne yazık ki insan; hayalle gerçek arasında iç alemini bazen kıyam edemez. Tarumar olan seferlerinde toz bulutlarından sonra düşselliğine inme gelir. Beklenmedik hatıraların umulmadık ters-köşeleriyle savrulur. Hiç bir koruyucu içgüdü kalkan olamaz. Böyle devrik bir durumda hayatın öğretileri karşılar insanı. Sımsıkı yapışılan şey aslında ilahi bir yakarışın sema ya dokunuşudur. (Ruhsal Benliğinizi Besleyenin Yolları)

Önce Düşer İnsan

Kişisel Gelişimin Ruhu Beslemesi Karmaşık düzen içinde örselenen bir sürü canlar vardır. Çarptırılmış karakter avcılarının tetiğinde vurulmayı bekleyen, dimdik bir dağa umutsuzca bakan gözler vardır. Karda ısınmayı bekleyen kedi yavruları vardır, uzanacak sıcak bir eli bekler. Bazen hayat görür onları bazen es geçer. Tüm hiyerarşi ( bireyleri toplumsal anatomik yapıyı) devam ettirmenin yapı taşlarıyla uğraşır. Aslen hayatın göremediğidir gelişim dediğimiz kavramın kılcal damarları. Yani doğan her canlı içgüdülerin esiridir sadece. Ama öğreti ve deneyim dediğimiz hadise tüm davranış becerilerinde üstünde sınır konulamaz noktaya taşır insanı. İnsan önce düşer sonra ayağa kalkarak adım atmayı deneyimler. Bellekte yerleşen öğretiler, yaşamsal öneme sahip verilerdir. Her kazanım bir sonraki için basamaktır.

Beden Bezenir Ruha

Tatlı ve acının aynı tende nüfusudur tüm vuruk ve klinik hallere maruz kalan beden. İçerisinde sakladığı kimliğiyle bir ömrü yad eder. Terki mümkün olmayan bu ikiz tutum, kıyametin (ölümün) gelmesiyle vedalaşır. Bu zaman zarfında çok şeyleri biriktirirler heybelerinde. Sıfır km. bir araba aldığınızda keyifli ve bir o kadar zahmetsiz sürüş yaparsınız. Yıllar geçtikçe kaportada aşınmalar başlar. Arabada istenmeyen arızalar meydana gelebilir; ama motoruyla ve kaportasıyla bir bütündür. Muhafaza edilmeyen ve garaj görmeyen arabanın kaportası eskimeye başlar. Lakin motor zindeliğini korur. İnsan bedeni de buna benzer. Yılların yüküne maruz kalan hayatlar erken yaşlanır. Ama ruh yaşama sevincini kaybetmediği müddetçe tazeliğini korur. (Kişisel Gelişim Aktiviteleri)

Gıda

Kişisel Gelişimin Ruhu Beslemesi Tüm geri dönüşler giderken bırakılan artıkların büyümesidir. Ağaç yağmuru – kurt kuzuyu bekler. İnsanda hayatta ruhunun gıdası olarak, bir çikolatanın beyinde oluşturduğu o dalgalanmayı sevmekle iyilik yapmakla pekiştirir. Manevi besleme olmazsa ruh çöker, beyin işlevinde sekteye uğrar; çünkü ruhun gıdası mutluluktur. Kişisel Gelişimin Ruhu Beslemesi  isimli makelemizi okuduğunuz için teşekkür eeeriz.

Yorum yapın

Kişisel Gelişimin Ruhu Beslemesi - Sevgiforum

Sevgiforum - Kişisel Gelişm - Psikoloji