Sevgiforum - Kişisel Gelişm - Psikoloji

Kişisel Gelişim İçin Yapılması Gerekenler

Kişisel Gelişim İçin Yapılması Gerekenler Kişisel gelişim mutluluk, sağlık, hırs ve başarı için gereklidir. Kişisel gelişim konusunda bir sınıra ulaşmak mümkün değildir. Rutinde ise unutmak kolaydır. Ancak ondan daha önemli bir aktivite yoktur.

Kişisel Öğrenme Büyüme ve Gelişim

Kendinizi kendi kendine çalışmaya adadığınızda, seçtiğiniz faaliyet alanında gelişmeye ve büyümeye başlarsınız. Entelektüel, profesyonel, sosyal veya ruhsal gelişim olabilir. Herhangi bir alanı seçebilir ve her alanda tutarlı bir şekilde gelişebilirsiniz. Bu sayede kişi hayatı boyunca gelişebilir.

Çevrenizdeki diğer insanları gözlemleyerek de öğrenebilirsiniz. Arkadaşlarınız, iş arkadaşlarınız, patronunuz veya yaşam tarzı size hitap eden birileri de olabilir. Bu yöntem de kişinin diğer insanlardan yararlı alışkanlıklar ve beceriler edinmesine izin verir.

İletişim Becerilerinin Geliştirilmesi

1. İletişim Becerilerinin Geliştirilmesi

Etkili iletişim kurma beceriniz, başarınız için çok önemlidir. Bu hem sözlü hem de sözlü olmayan iletişim için geçerlidir. Hangi sektörde çalışırsanız çalışın, iletişim becerilerinizi geliştirmek kesinlikle büyük bir artı olacaktır.

Müzakere Becerileri

2. Müzakere Becerileri

Zamandan ve paradan tasarruf etmenize yardımcı olacaktır. Aynı zamanda uzun vadede insanlarla ilişkilerden yararlanmak için mükemmel bir fırsat sağlayacaktır.

İstediğiniz her şeyi her zaman elde edemeyebilirsiniz ! Müzakere becerileri gelecek te hedeflerinize etkili bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Etik ve Sosyal Sorumluluk

3. Etik ve Sosyal Sorumluluk

Nasıl davranacağınızı bilmek ve başkalarının beklentilerini karşılayabilmek, olumlu imajınızı geliştirebilir. Başkalarının saygısını kazanabilir, büyük bir itibar kazanabilirsiniz. Hem işte hem de toplumda güvenirliğinizi arttırabilirsiniz. Böylelikle bir takımda veya toplumda lider pozisyonu alarak daha başarılı ve etkili olabilirsiniz.

Takım Çalışması ve Esneklik

4. Takım Çalışması ve Esneklik

İnsanlar dışa dönük ve içer dönük olarak ikiye ayrılır. Bazı insanlar bir takım kurmayı kolay bulurken, diğerleri kendilerini takımdan ayrı tutmaya çalışırlar. Tek başlarına çalışmaları daha kolaydır. İkinci kategoriye dahilseniz, esnek olmalısınız ve ortak bir hedefe yönelik bir ekipte çalışmayı öğrenmelisiniz.

Akıl Yürütme Sonucunda Doğru Kararı Vermek

 

5. Akıl Yürütme Sonucunda Doğru Kararı Vermek

Bilgiye dayalı kararlar alma yeteneği, muhakeme becerilerinizi ne kadar etkili kullandığınıza bağlıdır. Ne yazık ki, herkesin böyle bir yeteneği yoktur. Özellikle de zor kararlar alma söz konusu olduğunda. Doğru kararları vermek için bazı ipuçları:

Alınan bilgilerin dikkatlice dinlenmesi ve eleştirel analizi.
Yararlı ipuçları ve püf noktaları öğrenmek.
Farklı bakış açılarını derinlemesine anlamak, açıklığa kavuşturmak ve kabul etmek.

Eleştirel Düşünme ve Problem Çözme Becerileri

6. Eleştirel Düşünme ve Problem Çözme Becerileri

Eleştirel düşünme, bir sorunu etkili bir şekilde çözmek için bilgiyi, gerçekleri ve verileri kullanmanıza olanak tanır. Başarıya ulaşmak ve her türlü zorluğun üstesinden gelmek için bu becerilerin geliştirilmesini sağlayın. Bir problem üzerinde derinlemesine düşünme ve en iyi çözüme varırsınız. Acil bir çözüm ya da fikirler üretme yeteneği, kendi kendinize geliştirmek için önemli bir niteliktir.

Analitik Düşünme

7. Analitik Düşünme

Analitik düşünme aynı zamanda problem becerilerinin de önemli bir bileşenidir. Görsel düşünme, metodik, adım adım bir yaklaşım kullanarak problemleri hızlı bir şekilde çözme yeteneği sağlar. Analitik düşünme, karmaşık bir sorunu daha küçük, yönetilebilir bileşenlere ayırmanıza yardımcı olur.

Yaratıcı Düşünme

8. Yaratıcı Düşünme

Yeni fikirler ve bir şeyler yapmanın yeni yolları hakkında düşünmek yaratıcı düşüncedir. Modern gerçekliklere yeni ve taze bir bakış açısı getiriyor. Bu yenilik çağında, işte başarılı olmak için yaratıcı düşünme esastır. Yaratıcı insanlar tüm faaliyet alanlarında takdir görmekte ve iş verenler tarafından talep görmektedir.

Dikkat ve Hafızayı Geliştirmek

9. Dikkat ve Hafızayı Geliştirmek

Mükemmel hafıza, önemli tarihleri, gerçekleri ve tarihleri unutmamıza izin vermez. Ayrıca birçok hata ve problemden kaçınmamıza yardımcı olur. Zayıf hafıza veya dikkatsizlik nedeniyle yapılan bazı hatalar, iş açısından ciddi sonuçlar doğurabilir.

Organizasyon ve Öz Disiplin

10. Organizasyon ve Öz Disiplin

Hayatınızı planlayın ve önceden çalışın. Organize olmak daha iyi odaklanmanıza yardımcı olur. Disiplin görevlere öncelik vermenize, üretkenliği artırmanıza, stresi azaltmanıza yardımcı olur. Zamanınızı daha iyi yönetmek için disiplin yeterli bir kriterdir.

Öz disiplin ve organizasyon, kişisel verimliliği ve üretkenliği artırmanın güçlü aracı yoludur. Organize insanlar tüm çabalarında bu önemli beceriden yoksun olanlara göre daha başarılıdır.

Öz Saygı ve Öz Güveni Arttırın

11. Öz Saygı ve Öz Güveni Arttırın

Öz saygınızı ve öz güveninizi arttırmanın bir yolu kitap okumaktır. Kitaplar size bilgeliği, bilgiyi ve ufku genişleten değerli bilgiler verir. Okumak, dünyayı ve süreçteki sorunları daha geniş bir şekilde anladıkça sizi daha eğitimli kılar.

Bilgili olmak ve iyi okumak, diğer insanlarla iletişim kurarken daha fazla güven duymanızı sağlar. Öz güveninizi arttırır. Kapsamlı bir şekilde gelişmiş ve iyi okunan bir kişi, toplumda geniş bir kabul sağlar ve saygı kazanır. Fikri otoriter hale gelir, dinlenir ve danışılır.

Dayanıklılık ve İstikrar

12. Dayanıklılık ve İstikrar

Dayanıklılık, birçok yaşam zorluğunun ve sorunun üstesinden gelmeye yardımcı olur. Hayat yalnızca beyaz çizgilerden ibaret değildir. Başarının zirvesine çıktığınızda bile engeller olacaktır. Bu nedenle, içsel istikrar, dayanıklılık ve ruhun sabrı gibi nitelikleri geliştirmek çok önemlidir.

Sonuç olarak kendini geliştirmenin bir alanından diğerine geçerek, istenen tüm alanlarda öğrenin. Hedefler belirleyin ve sürekli olarak gelişin. Ancak aynı anda her şeye kapılmayın. Seçtiğiniz stratejiyi takip ederek kademeli olarak gelişin. Öğrenme hedeflerinizi seçtikten sonra, her biri için bir zaman çerçevesi belirleyin. Ayrıca öğrenme hedefleriniz için yıllık bir takvim oluşturabilirsiniz.

Kişisel Gelişim Aktiviteleri ile ilgili makale.

Kişisel Gelişim İçin Yapılması Gerekenler - Sevgiforum

Sevgiforum - Kişisel Gelişm - Psikoloji