Sevgiforum - Kişisel Gelişm - Psikoloji

 Kendinizi Geliştirmenin Yolları

Kendinizi Geliştirmenin Yolları Kendinizi Geliştirmeyi Nasıl Öğrenebilirsiniz? Kendinizi Ne Kadar Tanıyorsunuz? Gerçekten kendinizi ne kadar tanıyorsunuz? Sizin toplumdan, toplumun sizden beklentileri neler? Aileniz sizi nasıl ve nerede görmek istiyor? Bazen kafa karışıklıkları yaşanabilir ve gerçekte kim olduğunuzu unutabilirsiniz. İhtiyaçlarınız, değerleriniz, arzularınız ile tüm teması kaybetmek…

Aslında kendinizi çok iyi tanımıyorsanız, yaratıcı ve mutlu olmanızı sağlayacak bir yol bulmak imkansız olabilir. Kendinizi işe yaramıyor ya da yalnız hissedebilirsiniz. Tam da burada kendinizi geliştirmeye başlamak için yeni yollar bulacaksınız.

Kişinin Kendini Geliştirmesi Neden Önemli?

Kişinin Kendini Geliştirmesi Neden Önemli?

 Kendinizi Geliştirmenin Yolları Aslında kişinin kendini geliştirmesinin birçok olumlu sonuçları vardır. Bunlardan en önemlisi kişinin duygusal zekasını arttırmaktır. Duyguları kontrol etmeyi başardığınız zaman yani duyguları bastırmadan ya da kaybolmadan ortaya çıktıkça, bu duyguları yönetmeniz daha kolaydır.

Duygusal yetiştirilen bireyler, kendi kurallarına toplumsal kurallara göre daha çok dikkat ederler. Bu nedenle de kendileri ile daha çok barışıktır. Duygusal zeka ve kişisel gelişim, başarıyla yakından ilişkilidir. Yapılan psikolojik araştırmalar son zamanlarda, üst düzey liderlerin çoğunluğunda bu özelliklerin ikisine de sahip olduğunu göstermiştir. Yani bu özellikler başarılarında kilit rol oynamaktadır. Kendinizi Değiştirmek ve Geliştirmek İçin Neler Yapabilirsiniz? Kendinizi Geliştirmenin Yolları Kendiniz için çalışmaya başladığınızda, gelişim sürecinizin ne kadar heyecanlı ve eğlenceli olduğunun farkına varacaksınız.

Kendinizi Tanıyın

Kendinizi Tanıyın

Kendinize aşağıda belirttiğimiz soruları sorun:

 • Hangi kelimeler beni tanımlar? Bu sorunun cevabı için 5 ila 10 kelimeye yer verin.
 • Hangi kişilik özellikleri beni tanımlar? Bu sorunun cevabı için 5 ila 10 özelliğe yer verin.
 • Toplumda hangi rolü oynuyorum?
 • Yabancı bir kişi beni nasıl görür?
 • Diğer insanlar üzerinde nasıl bir izlenim bırakmak istiyorum?

Tüm bunlara ek olarak hayatta aldığınız iyi ve kötü önemli kararları düşünün. Neden bu kararları verdiniz? Kendi isteğinizle mi başkalarının baskısı altında mı karar verdiniz?

Değerlerinizin Farkına Varın

Değerlerinizin Farkına Varın

Psikologlar, evde, işte ve günlük yaşamda eylemlerimizi motive etmede, önemli değerlerden bahseder. Yaklaşık olarak 8 ortak insani değere sahip olduğuna inanıyorlar. Sizde, size rehberlik ettiğini düşündüğünüz bu 8 değeri listeleyin. Bunlar muhtemelen sahip olduğunuz ahlaki değerler olacaktır. Mesela, şefkat, dürüstlük gibi… Eğer bu değerlerinizin ne zaman ve nasıl geliştiğini düşünürseniz kendiniz hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

Vücudunuzu Tanıyın

Vücudunuzu Tanıyın

Kişinin kendi vücudunu bilmek en az zihnin inceliklerini anlamak kadar önemli bir detaydır. Vücudunuzu keşfetmek, sınırlar ve hedefler belirlemenize, tüm benliğinizde hissetmenize yardımcı olur. Yalnızca fiziksel yeteneklerinizi düşünmekle kalmayın. Aynı zamanda vücudunuza iyi gelip gelmediğini anlamak için yeni şeyler denemeye hazır olun. Kendinizi Geliştirmenin Yolları Ek olarak, farkındalık meditasyonları uygulayın. Nefesinizin hareketlerinizle uyum haline getirmekte oldukça etkilidir.

Günlük Tutun

Günlük Tutun

 Kendinizi Geliştirmenin Yolları Her gün standart yazı yazmak gibi bir yaklaşımı gerçekleştirmek zorunda değilsiniz. Ancak ne gördüğünüzü, neyi hayal ettiğinizi ya da düşünceleriniz hakkında bir günlük tutabilirsiniz. Ayrıca resimler de yapabilirsiniz.

Zayıf Yönlerinizin ve Güçlü Yönlerinizin Farkına Varın

Kim olduğunuza dair gerçek bir resim oluşturmanız önemlidir. İlk olarak zayıf ve güçlü yönlerinizi analiz edin. Hangi özellikleriniz olumlu duygular uyandırıyor? Neyi seviyorsunuz?

Zayıf yönlerinizi belirlerken, başarısızlıklarınızla ortak bir yanınız var mı? Sorusunu mutlaka kendinize sorun.

Hayata Bakış Açınız Olsun! Hedefleriniz Olsun!

 Kendinizi Geliştirmenin Yolları Geçmişi bırak! Denildiğine her zaman şahit oluruz. Ancak durum hiç de böyle değil. Geçmişi düşünmek, kendiniz üzerinde çalışırken hayati önem taşır ve özellikle de gelecek planları yaparken de ihtiyacınız olacak. Kendinize hayattaki amacınızı ve ne düşündüğünüzü sorun.

Düşüncelerinize Dikkat!

Düşüncelerinize Dikkat!

 Kendinizi Geliştirmenin Yolları Birçoğumuz aynı karamsar ve mantıksız düşüncelere sahibiz. Eğer ki kendinizi bilmiyorsanız bu durum bilişsel ön yargıları olduğu gibi kabul edersiniz. Sonrasında ise refahınızda ve ruh halinizde bozulmalar yaşayacaksınız. Tam tersine eğer kendinizi geliştirmek üzerinde çalışırsanız, zihniniz sizi daha güçlü yapar. Ayrıca sizi bilinçli düşüncelere yönlendirecek ve bu çarpıtmaları gördüğünüz anda fark edeceksiniz. Bundan sonraki gelecekte, olumlu düşünme ve kendini geliştirme hayatımızın bir parçası olacak.

“ Kendinizi Geliştirmenin Yolları” üzerine bir yorum

 1. Bu yararlı konu için teşekkürler. Ne yazık ki çoğu kişi kendini tanımak yerine kendini kandırmayı tercih ediyor. Hatalarını görmezden gelip en ufak bir iyiliğini büyütüyor, herkese anlatıyor. Hatta gösteriş için iyilik yapıyor. Başkalarının kendisi hakkındaki övgüleriyle çok mutlu olurken en küçük bir eleştiriye bile tahammül edemiyor.

  Çoğu kişi kendi beklentilerinin, ihtiyaçlarının, yeteneklerinin neler olduğunu, gerçekten ne istediğini ve neler yapması gerektiğini umursamıyor. Ya görevlerini ihmâl ediyor ya da başkalarının istediği gibi biri olmak için çabalıyor. Elâlem ne der diye düşünerek inandığı birçok değerden ödün veriyor. Oysa insanın başkalarının rızâsını gözeterek değil Allah’ın rızâsını gözeterek yaşaması gerekir. İnsan düşünmelidir ki diğer insanlar da kendisi gibi fânîdir. Onların övmesi, yermesi unutulacaktır. En yakını bile olsa kimse kimseyle beraber toprağın altına girmeyecek, onu mezarlığa bırakıp gidecektir.

  Bu yüzden insanın kendini tanıması; ‘ben neyim? Bu dünyaya neden geldim? Ne için yaşıyorum ve neyi hedefliyorum? Öldükten sonra ne olacağım?’ sorularının cevaplarını bulması lâzımdır.

  Ayrıca dediğiniz gibi kendini tanıma sürecinde geçmişi yoksaymamak önemlidir. İnsan geçmişe takılıp kalmamalı ama aynı hataları tekrarlamamak için de geçmişi unutmamalıdır.

  İnsan her zaman kendini geliştirmeye çalışmalı, iki gününün birbirine eşit olmaması için çaba göstermelidir. Her gün yeni bir şeyler öğrenmeli, ilim denizinde derinlere doğru açılmalıdır.

Yorum yapın

 Kendinizi Geliştirmenin Yolları - Sevgiforum

Sevgiforum - Kişisel Gelişm - Psikoloji