Sevgiforum - Kişisel Gelişm - Psikoloji

Kendini Keşfet Ve Geliştir

Kendini Keşfet Ve Geliştir Kendini Keşfetmek ve Geliştirmek Gerekli. Hayat boyu farkında olmasak da her an bir keşif ve gelişim süreci geçiriyoruz. Çünkü doğamız gereği geliştirilmek durumundayız. Kendini Keşfet Kişisel gelişimin temeli kendini keşfetmekten geçer. Zaten hayat boyu yeni şeyler öğrenmekle ve bilgilenmekle meşgulüz. Ancak kendinizi keşfetmek biraz daha farklı bir olay. Kendi sınırlarınızı görmek, potansiyelinizi fark etmek, kendinizi kontrol edebilmenin önemi çok büyüktür. Bu hayatta sizleri daima başarılı bir insan konumunda tutacaktır. Peki ama kendimi nasıl keşfedip geliştireceğim? der gibi baktığınızı görür gibiyim. Elbette sizler için nacizane bazı tavsiyelerde bulunacağım. Ancak burada da asıl iş size düşüyor. Siz kendinizi nasıl keşfetmek istersiniz? Bu zamana kadar kendinizi geliştirmek için sarfettiğiniz bir çaba var mı? Gelin bunları birlikte cevaplayalım.

Hedeflerinizle Hayallerinizi Ayırt Edin!

Hedeflerinizle Hayallerinizi Ayırt Edin

Genelde hedef ve hayal kelimelerini birbirinin yerine kullanmak gibi bir hataya düşüyoruz. Hedefler, hayatınızın o döneminde başarmak istediğiniz ve ulaşma imkanınızın olduğu koşullardır. Hayaller ise daha uzun vadelidir. Şartlar el vermese dahi oldurmak için planlar yapacağınız durumlardır. Hayalleriniz hedefleriniz olamaz mı? Elbette olabilir. Hedeflere ulaşmanın yolu hayal kurmaktan geçer. Hayal kurmayı sevmeyen insanların hedefleri olsa dahi ya tam anlamıyla gerçekleşmez ya da yarım kalır. Bu nedenle hangi düşünce hayaliniz, hangi düşünce hedefiniz ayırmanız gerekir. Sonrasında ise iki ayrı kategori için işe koyulma zamanı!

Potansiyelinizi Doğru Yerde Zorlayın!

Potansiyelinizi Doğru Yerde Zorlayın

Kendini Keşfet Hayatta her konuda mükemmel olamazsınız. Birden fazla alanda kendinizi kanıtlamış olmanız, hayatın her alana yetenekli olduğunuzu göstermez. Herkesin mutlaka bir alanda yeteneği vardır. Ancak bunu denemeden bilmek mümkün değildir. Deneme riskini göze almayanlar olan yeteneklerini de köreltirler. Bu nedenle hayat boyu bir yetenekleri olmadıkları düşüncesi ile yaşarlar. Birden fazla alanda yeteneğiniz varsa mutlaka içlerinden birisinde uzmanlaşın. Sadece yeteneği olan biriyle mi çalışmak istersiniz? Farklı yeteneklerinin yanında bir de uzmanlığı olan alana sahip biriyle mi çalışmak istersiniz? Sorunuzun cevabını kendiniz şu anda verdiniz. Bu sebeple potansiyelinizi zorlama zamanı!

Zaaflarınızın Farkına Varın!

Zaaflarınızın Farkına Varın

Kendini Keşfet Bu hayatta zaafı olmayan bir birey yoktur. Zaaf denildiğinde akla sadece zayıf yönler gelmektedir. Ancak insan gün geldiğinde şartlar gereği en güçlü yönüne bile yenik düşebilir. Bu nedenle hayattaki güçlü ve zayıf yönlerinizi mutlaka benimseyin. Zayıf yönlerinizle yüzleşmek sizi rahatlatacağı gibi, güçlü yönlerinizi eleştirmek de kişisel gelişiminize büyük katkı sunar. Zaaflarınızın farkında olmak, her zaman karşı hamleleri daha kolay göğüslemeniz için sizleri motive edecektir!

Fikrinizi Beyan Etmekten Çekinmeyin!

Fikrinizi Beyan Etmekten Çekinmeyin

Bir ortamda her konuda bilginiz olmayabilir. Bilmediğiniz şeylerle ilgili sorular sormak ve bilgi sahibi olmayı istemek sizi zayıf biri yapmaz. Tam aksine öğrenmeye ne kadar açık olduğunuzu ve kendinizi ifade etmekten çekinmediğinizi ortaya koyar. Hayat boyu her konuda bilgi sahibi olmanız mümkün değildir. Ortamda silik bir kimlik olarak değil de kendinizi geliştiren bir kimlik çizmek daima sizin elinizde.

“Kendini Keşfet Ve Geliştir” üzerine bir yorum

 1. Bu site kişisel gelişim noktasında çok önemli bir kaynak niteliği taşıyor. İslâmi bilgiler bakımından da değerli içerikler barındırıyor. Aslında konuların her biri oldukça ayrıntılı bir şekilde yazılmış ve üzerine daha fazla şey söylemek gerekmiyor. Fakat yine de çorbada tuzumuz olsun hesabı biz de bir şeyler yazarak katkı sağlamak istiyoruz. 🙂

  Kendimizi keşfetmek için yapmamız gerekenleri çok tafsilatlı bir şekilde beyan etmişsiniz. İnsanın sahip olup da kendisinin bile farkında olmadığı yetenekleri olabilir. Kendisine itiraf etmekten çekindiği gerçekleri, kendisine söyleyip durduğu yalanlar olabilir. İstiyorum zannettiği bazı şeyleri gerçekten istemiyor olabilir. Şu an yaşadıklarıyla ‘yaşamak istedikleri’ çok farklı şeyler olabilir. Tüm bunların bilincine varmak kendimizi keşfetmekle olur.

  Örneğin; yazınızın ilk maddesi olan ‘hedeflerle hayallerin ayırt edilmesi’ mühim bir husustur. Hedeflerle hayaller çoğu zaman birbirine karıştırılır. İnsan gerçekleşmesi imkânsız şeyleri de hayal edebilir. Mümkün olmayan bir şeye ulaşmak istiyorsa bunun adı ‘hedef’ değil ‘hayal’ olur.

  İnsan her şeyden önce iyi bir kul, topluma faydalı bir insan, kendisini yetiştirmiş, kişisel gelişimini tamamlamış bir birey olmayı hedeflemelidir.

  Hedeeflerimizi bu dünya ile sınırlamamak, îmânla ölmek için çabalamak gerekir. İnsanın çok günahı olsa bile îmânla ölürse mutlaka Cennet’e girecektir. Cehennemde sonsuz kalacak olan sadece kâfirlerdir.

  Bunun için insanın ilk hedefi doğru inanmak ve bu îmânını muhafaza etmek olmalıdır. İnanç doğru olmazsa yapılan ibâdetlerin de o kişiye faydası olmaz.

  Yazının ikinci maddesi olan ‘potansiyeli doğru yerde zorlamak’ da üzerinde durulması gereken bir noktadır. Her insan farklı bir alanda yeteneklidir, herkesin kapasitesi farklıdır.

  İnsanın hiç yetenekli olmadığı, ilgisini çekmeyen yahut ilgisini çekse bile başarı sağlayamadığı bir alanda uğraşması, var olan yeteneklerini kullanamayıp ziyân etmesi demektir.

  Hangi alanda mâhir olduğumuzu keşfedip o alana yönelmeli ve yaptığımız işleri en iyi şekilde yapmaya çalışmalıdır.

  Yazıdaki ‘zaafların farkına varmak’ önerisi de dikkate şâyandır. İnsanlar zaaflarının farkında olmalıdır ve bunları başkalarının kullanmasına izin vermemelidir. Bilgisayarın güvenlik açıkları olduğu gibi insanların da vardır ve bunlar zaaflardır. Karşınızdaki insanın zaaflarınızı bir şantaj malzemesi hâline getirip onlarla size istediklerini yaptırmaları için fırsat sunmamanız; zaaflarınıza karşı koymayı öğrenmeniz lâzımdır.

  Kimi insanın paraya, bazılarının kadına, bazılarının iltifat ve övgülere zaafı vardır. Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür.

  Yazının son maddesi de başarılı olmanın şartlarından biridir. İnsan bilmediği konuları sormaktan imtinâ etmemelidir. İstişâre etmenin dinimizdeki önemini herkes bilir. ‘Danışan dağı aşmış, danışmayan düz yolda şaşmış.’ diye boşuna dememişlerdir. İnsan bilmediği şeyleri araştırmalı, ehline sormalıdır.

  Fakat özellikle İslâmi konularda, her önüne gelenden fetva almamaya dikkat etmelidir. Çünkü yarım doktor candan, yarım hoca dinden eder demişlerdir.

  Bildiğimiz konularda konuşurken de dikkatli olmalıdır. Her doğruyu her yerde söylemek tepki almamıza sebep olabilir. İnsan kiminle hangi tarzda konuşacağını bilmelidir. Bu ‘nabza göre şerbet vermek’ değil de ‘ilm-i siyaset’ olarak adlandırılır.

Yorum yapın

Kendini Keşfet Ve Geliştir - Sevgiforum

Sevgiforum - Kişisel Gelişm - Psikoloji