Sevgiforum - Kişisel Gelişm - Psikoloji

Depresyonda Olduğumu Nasıl Anlarım?

Depresyonda Olduğumu Nasıl Anlarım? Hayatınızda kendi faaliyetleriniz den çevrenizdekilerle ilişkilerinizden keyif almıyorsanız! Mutlu değilseniz, hayata karşı anlamlı duygularınızı kaybettiğinizi düşünüyorsanız! Depresyon evresinde olabilirsiniz. Depresyonda Olduğumu Nasıl Anlarım? konumuzu sizler için hazırladık.  Depresyonda Olduğumu Nasıl Anlarım? Konumuza başlıyoruz bu konu sonunda umuyoruz depresyondan kurtulmuş olursunuz.

Depresyonda Olduğumu Nasıl Anlarım?

Depresyon Belirtileri

 • Nedensiz yere mutluluk duygusundan uzaklaşmak ve hiçbir şeyden memnun olmamak
 • Hem fiziksel hem de ruhsal yorgunluklar yaşamak
 • Ufak sıkıntılara gereğinden fazla öfkelenmek ve gerginlik halinde olmak
 • Konsanstrasyon ve odak problemi yaşamak
 • Sürekli yalnız kalma isteği ve plan programlara katılmamak
 • Uyku problemleri yaşamak

Depresyonda da Olduğumu Nasıl Anlarım başlıca depresyon evreleri belirtilerindendir. Ancak korkulacak bir durum yok. Depresyon evreleri oldukça yaygın meydana gelen ve doğru adımlarla atlatılan dönemlerdendir. Atlatılması mümkün olsa da bireyin yaşam kalitesini büyük ölçüde etkilemektedir. Depresyon ile beraber kendinize olan güveniniz hayata karşı tutum ve davranışlarınız etkilenir. Depresyon mutsuz bir ruh hali ile günlük yaşamınızın hakimi haline getirebilir. Bu nedenle üzerine düşülmesi ve gerekenlerin gecikmeden yapılması gerekmektedir.

Depresyonu Nasıl Yenebilirim?​

Depresyonu Nasıl Yenebilirim?​

Depresyonda da Olduğumu Nasıl Anlarım Nasıl Yenebilirim ? Depresif bir ruh hali içerisinde hayatınızı seyrediyorsanız, her şeyden önce kendinizi yalnız kalma isteğinden uzaklaştırın. Yalnızlık, depresyonu yüksek oranda tetikler. Sosyalleşmek, ailenizle ve sevdikleriniz ile vakit geçirmek, ruh halinize iyi gelir.

Depresyon Nasıl Geçer

 1. Kendinize zaman tanıyarak, yorulmadan ve dinlenerek faaliyetlerinize devam etmeniz gerekir. Bu yöntem ile kendinizi kapatmaktan vazgeçmeye başlarsınız. Bu sayede bir şeylerle meşgul olmak, ruh halinizin kötüleşmesini de engelleyecektir.
 2. Olumlu düşünceleri hayatınıza empoze etmeye çalışmak, hem pozitif bir insan olmanızı hem de hayata karşı umutla bakmanızı sağlar. Zihninizde kötü düşüncelere yer vermediğiniz her gün daha mutlu bir birey olacağınızı fark etmemeniz içten bile değil.
 3. Ailenizle ve yakın çevrenizle bu durumu paylaşmanız, onların desteğini de arkanıza almanız kısa sürede ruh halinizi düzeltir. Ancak çevrenizle bu durumu paylaşmadığınız her an, onların da sizlerden uzaklaşmasını tetikleyecektir. Bunun nedeni ise ortada bir sorunun var olduğunu bilmemeleridir.
 4. Başarılarınızı eğlendiğiniz vakitleri ve çevrenizdekiler ile yakın ilişkilerinizi kendinize hatırlatın. Bu hatırlatma ile gerçek kimliğinize geri dönmeniz daha kolay olacaktır. Bu sayede hem yalnız kalmaktan uzaklaşmak hem de modunuzu yükseltmek için adım atmış olacaksınız.
 5. Fiziksel anlamda ise kendinizi yazmaya yönlendirebilirsiniz. Size özel bir defter edinerek hayattan beklentilerinizi yazın. Neden mutsuz olduğunuzu, bu mutsuzluğu ve depresyonun sebeplerini de yazın. Nelerin tetiklediğini yazarsanız, farkındalık yaratmanız ve kendi kendinize çözüm bulmanız daha kolay olacaktır. Aynı zamanda kendinize bile söylemediğiniz ve üstünü örttüğünüz şeylerin de bir zaman sonra yazıya döküleceğini ve her geçen gün rahatlayacağınıza da şahit olabilirsiniz.
 6. Mutlu olmayı ve bu ruh halinden gerçekten kurtulmak istediğinize kendinizi inandırın. Bu inanç bir adım daha yol kat etmenize yardımcı olur. Hayatınızdaki güzelliklerin farkına varmaya çalışın. Kendinizi mutlu hissedeceğiniz yeni şeyler denemek, en hızlı sonuç veren terapiniz olacaktır. Unutmamalısınız ki bu dönemler zamanla hayatınızdan çıkacaktır.

Sizi Siz Yapan Değerler

 • Aldığınız sorumlulukları yerine getirme
 • Hissettiğiniz duygular
 • Elde ettiğiniz başarılar
 • Yaşadığınız ilişkilerin hayatınıza kattığı renkler
 • Tecrübeleriniz

Onlarla yaşamayı öğrenerek her yeni gün daha umutla uyanmak, depresyona karşı alacağınız en sert gard olacaktır. Sizler, her yeni güne mutlu uyanmayı hak edecek kadar değerlisiniz. Ayrıca her sorumluluğun üstesinden gelecek kadar cesaretlisiniz. Depresyon, sizler için sadece kısa süreli bir engeldir. Üzerinden geçmeyi ve onu yenmeyi başaracağınız konusunda tereddüt yaşamayın. Hayatınızın kontrolünü elinizde tuttuğunuz her an, engeller yok olmaya mahkumdur. Sizin için ise yaşamaya değer bir hayat kalitesi kalacaktır.

Yorum yapın

Depresyonda Olduğumu Nasıl Anlarım? - Sevgiforum

Sevgiforum - Kişisel Gelişm - Psikoloji