Sevgiforum - Kişisel Gelişm - Psikoloji

Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir?

Borderline Nedir? Borderline kişilik bozukluğu, hemen hemen her yaşta görülebilen yıkıcı etkilere sahip zihinsel sağlık sorunudur. Cinsiyet ve yaş fark etmemesine rağmen, genel olarak bakıldığında genç erişkinlik döneminde başlar. Tedavi edilmediği sürece ilerlemeye devam eder. Borderline Hastalığı, kişinin ani düşünce değişikliği ve içsel dürtülerle hareket etme belirtileri ile kendisini ele verir. Tedavi süresi oldukça uzun olan bu hastalık, ciddiye alınmadığı veya tedavi edilmediği zaman yıkıcı etkilere neden olabilir.

Borderline Belirtileri Nelerdir?

Borderline hastalığına sahip olan kişilerin genel hayatı ve davranışları birbirine oldukça yakındır. Toplumda bu hastalığa sahip olduğunun farkında olmadan yaşayan pek çok kişi olduğu, araştırmalarla da doğrulanmıştır. Sınırda kişilik bozukluğu hastalığı sahibi olan kişilerde görülen davranışlar şu şekildedir;

  • Karşısındaki kişi veya kişilere aşırı ilgi gösterme/yüceltme ve hiçbir sorun yokken nefret etme değersizleştirme
  • Kültürel, dini veya ahlaki değerlerde ani değişimler/kimlik karmaşası
  • Kendine zarar verme eğilimi. (hızlı araç kullanma, madde kullanımı, yarın düşünülmeden çok para harcama, beklenmeyen cinsel davranışlar)
  • Saatler içinde değişebilen duygular (öfke, üzüntü, sevinç, nefret)
  • Kişinin kendisini doldurulmaz bir boşlukta hissetmesi. Ayrıca sürekli birisine ihtiyaç duyması
  • Vücuda fiziksel zarar verme (kesme, yakma), nedensiz intihar girişimleri
  • Şahsi güvenliğe önem vermeme
  • Terkedilme/hayal kırıklığına uğrama korkusu

Borderline

Borderline Hastalığının Nedenleri Nedir?

Hastalığın kesin nedenleri tam olarak bilinmiyor. Ancak, özellikle çocukluk zamanında cinsel istismara uğrayan kişilerde sık görüldüğü saptanmıştır. Erkeklere nazaran kadınlarda görülme sıklığı 3 kat daha fazladır. Yapılan araştırmalar neticesinde, hastaların pek çoğunun çocukken istismara uğradığı gözlemlenmiştir. Ayrıca aile içi sorunlar yaşadığı veya anne babadan ayrı büyüdüğü belirlenen kişilerde de bu hastalık görülebiliyor. Bunun yanı sıra uzmanlar Borderline hastalığının genetik olabileceğini de öne sürmektedir.

Borderline Nasıl Tedavi Edilir?

Borderline Hastalığı belirlenen kişilere uygulanan tedaviler, çoğu zaman hasta tarafından yarım bırakılır. Bunun önüne geçebilmek için uzmanlar çalışmalarını sürdürüyor. Uzmanlar hastalığın tedavisinde anahtar yöntem olarak psikoterapi tercih etmektedir. Kişinin mevcut durumuna bakılarak karar verilecek tedavi yöntemleri belirleniyor. İlaç kullanımı, grup tedavileri ve ileri durumlarda hastane gözetiminde tedavi öneriliyor. Borderline Tedavisi için hastanın rızası olması oldukça önemlidir.

Bu makalemiz ilginizi çekebilir. Kaçış Sendromu

Yorum yapın