Sevgiforum - Kişisel Gelişm - Psikoloji

Beden Dili Uzmanı Nasıl Olunur?

Beden Dili Uzmanı Nasıl Olunur? Beden dili kişinin konuşmasını daha etkili hale getirmek için sözsüz bir şekilde iletişimi güçlendirme şekline denmektedir. Beden dili çoğu zaman dikkat etmeksizin insanlara ilk izlenimi vermektedir. Duyguların konuşmadan anlaşılmasını ve empati duygusunun gelişmesini sağlamaktadır. Bunun için de beden dili uzmanlığı iyi bir seçenektir. Kişisel gelişim için çok fazla tercih edilen bu uzmanlık alanı. insanların hayatları boyunca iletişimlerini çok daha iyi bir düzeye çıkarmaktadır.

Beden Dili Uzmanı Nasıl Olunur İşte Detaylar

Beden Dili Uzmanı Nasıl Olunur? İnsanlarda iletişimin %55’i beden dili, %38’i ses tonu, %7’si ise kelimelerle sağlanmaktadır. Çok büyük bir paya sahip olan beden dilinin daha iyi anlaşılabilmesi için günümüzde birçok kurs bulunmaktadır. Bu eğitim için en önemli kriterler kişilerin uzlaşmacı, anlayışlı, empati kurma yeteneğine sahip ve gözlem yeteneğinin yüksek olmasıdır. Bu özelliklere sahip kişiler eğitimlere katılarak sertifikalara sahip olabilirler. Sertifika sahibi olan kişiler beden dili uzmanı olarak adlandırılırlar.

Eğitimlerde başlıca önemli tespitler mevcuttur.

Omuz Kaldırma Hareketi

Bilmiyorum ya da anlamıyorum ? Anlamına gelen omuz kaldırma hareketini hepimiz biliyoruz. Bu hareketin farklı hareketlerle şekillendirilmesiyle daha farklı anlamlar ortaya çıkmaktadır. Uzmanlar omuz kaldırma hareketini 3 bölüme ayırmaktadır. Hareket elleri kaldırmayla desteklendiğinde elim boş ve tehlikesizim anlamını taşımaktadır. Omuzlar yukarı doğru çekildiğinde korunma, kaşlar kaldırıldığında ise teslim olma anlamını taşımaktadır.

Üstünlük Gösterme Hareketi

Beden Dili Uzmanı Nasıl Olunur? Dünya’nın birçok yerinde aynı anlama gelen parmak ile üstünlük gösterme işareti kavgalar ve tartışmalar esnasında sıkça kullanılır. Had bildirme isteği taşımaktadır.

Kolların Bağlanması

Her ne kadar basit bir hareket ve anlamı açık gibi de görünse yerine göre farklı anlamalara gelebilmektedir. Kollarını bağlayan bir kişi iletişime geçmek istemiyor ya da savunma içgüdüsü ile bunu yapıyor olabilir. Üşümüş olma ihtimali de unutulmamalıdır.

Kaşların Kaldırılması

Kaşların kaldırılması kimi zaman farkında olarak kimi zaman ise farkında olmadan yapılan bir harekettir. Özellikle endişe, şaşkınlık, korku ve diğer huzursuz hissedilen zamanlarda sıkça yapılmaktadır. Kibar olmaya çalışan bir insan da huzursuz ya da tedirgin hissedebildiği için kaşlarını kaldırarak konuşmayı tercih eder.

Ses Tonunda Değişiklik

Ses tonundaki değişiklik konuya olan ilgi ile doğru orantılıdır. Kadınlar bir konuyla ilgili olduğunda daha hareketli ve canlı konuşurlar. Erkekler ise konuya ilgili ise ses tonları bir oktav daha kalınlaşmaktadır.

Hareketlerde Benzerlik

Eğer karşınızdaki kişinin yanında rahat hissediyorsanız onunla hareketleriniz benzer olabilir. Hatta o kişiyle bağa sahip olduğunuz anlamına da gelmektedir.

Göz Kontağı

Göz kontağı iletişimde en önemli gereksinimlerden biridir. Karşınızdaki kişiyi ciddiye aldığınız anlamına gelmektedir. Ancak bu tanımadığınız birine karşı ise korku ve endişe anlamına gelmektedir. Onu takip etmek ve hareketlerinden haberdar olmak istediğiniz anlamına gelmektedir.

Yalan söylerken genelde insanlar gözlerini kaçırırlar. Ancak bazı kişiler yalan söylemediğini ispatlamak içi yalan söylerken daha uzun süre göz kontağı kurarlar. Bu kişinin ona güvenmesi gerektiği mesajını vermektedir.

Öz Saygıyı Nasıl Güçlendirebiliriz – Sevgiforum

“Beden Dili Uzmanı Nasıl Olunur?” üzerine bir yorum

  1. İnsanın düşüncelerini ve hissettiklerini beden dili ele verir. İnsan sözlerine dikkat ettiği gibi beden diline de dikkat etmelidir. Mesela kambur duruş insanın o ortamda bulunmaktan sıkıldığı anlamına gelebilir. Abartılı jest ve mimikler karşı tarafta iyi bir izlenim uyandırmaz; tam aksine söylediklerimizin doğruluğu konusunda onu şüpheye düşürür. Birisiyle konuştuğunuz sırada sık sık saate bakmanız da hiç hoş olmayacak, saygısızca bir hareket olarak değerlendirilecektir. Birisiyle konuşurken göz teması kurmak, başka tarafa yönelmemek, vücuduyla ona dönerek onu dinlediğini göstermek önemlidir. Aynı şekilde insanın sürekli saçıyla oynaması insanlara aşırı gergin olduğunu düşündürebilir. İnsanın sürekli kaşları çatık dolaşması, somurtkan olması onun diğer insanlarla sağlıklı iletişim kurmasına engel olur. Oysa ‘Mümin kardeşinin yüzüne tebessüm etmek sadakadır.’ diye bildirilmiştir. Bunu yanlış anlayıp herkese tebessüm etmek sadakadır şeklinde yorumlamamalıdır. Tam tersi karşı cinsle mesafeli olmak gerekir. Tebessüm etmek sadakadır diye karşı cinse sürekli gülücük dağıtmak (!) tabii ki yanlış olacaktır. Onlarla tokalaşmak da yasaklanmıştır. Ancak el sıkışma hareketinin de beden diline dahil olduğu unutulmamalıdır. Mesela hemcinsinizle el sıkışırken bu hareketiniz zayıf olursa sizin özgüveninizin zayıf olduğunu veya onunla tanışmaktan memnun olmadığınızı düşünür. Elini fazla sıkarsanız bu sefer canı acır. 🙂 🙂

Yorum yapın

Beden Dili Uzmanı Nasıl Olunur? - Sevgiforum

Sevgiforum - Kişisel Gelişm - Psikoloji