Peygamberi Sevmek

Editör

Editör
Katılım
13 Eyl 2019
Mesajlar
246
Tepkime puanı
12
Peygamberi Sevmek

Peygamber efendimize iman etmek imanın şartlarından iken peygamberi sevmek bir itaattir.

Peygamberi Sevmek İtaattir

İmanın şartlarından bir tanesi peygamberlere imandır. Bu yüzden şahadet ederken Hz. Peygamber’in Allah’ın kulu ve elçisi olduğu tasdik edilir. Aynı zamanda peygamber efendimizin İslam’a getirdiklerini de kabul etmek anlamına gelir.

Hz. Peygamber'i sevmek, sevgilerin en üstünüdür. Hatta hadisi şerife göre peygamber sevgisi anne, baba, evlat sevgisinden ve hatta kendi nefsinden bile üstün olmalıdır. Aksi takdirde iman tamamına ermemiştir. İnsan öncelikle alemlerin Rabbini, sonra ise Allah’ın resulünü sevmelidir. Diğer tüm sevgiler bundan sonra gelmelidir.

Allah ve peygamber sevgisi sadece gönüllerde kalmamalı ve amellere yansımalıdır. Gerçekten seven bir mümin sevdiğinin sözünden çıkmayacaktır. Sevgisini davranışlarına da yansıtacaktır. Aksi takdirde sevmiş olmayacaktır.

Peygamberi sevmek sünnetine itaat etmektir. Efendimizin hayat tarzını örnek almak ve her an onun gibi yaşamaya özen göstermektedir. Peygamber efendimizin buyurduklarına razı olmak ve peygamberi her konuda hakem almak gerekir. Peygamberin buyurduklarını sorgulamamak ve itaat etmek, tam bir teslimiyet ile boyun eğmek gerekir.

Ayeti kerimeye göre mümin kadın ve erkekler için Allah ve resulünün verdiği hükümden başka tercih hakkı yoktur. Kesin şekilde emredilen konularda başka seçimler yapılamayacaktır. Örneğin haram dediğinin ‘ama’ sı olmayacaktır.

Peygamberi Sevmek Güzel Ahlaktır

Peygamber efendimiz iyiliği emretmenin, kötülükten men etmenin timsalidir. Peygamberi seven ve örnek alan mümin, O’nun ideolojilerini de insanlığa anlatmalıdır. Sadece sözlerle değil, hali tavrı ile de peygamberi anlatmaktır. Peygamber ahlakıyla ahlaklanarak yürüyen bir örnek olmaktır. Çünkü peygamberimiz güzel ahlakı tamamlamak için gönderilmiştir.

Peygamberi sevmek her an ona salat ve selamda bulunmaktır. Böylece peygambere olan saygı gösterilecektir. O’nun şefaatine nail olmak için bir adım daha yaklaşılacaktır.

Evrensel Bir Sevgi

Peygamber efendimizin sevgisi gayrimüslimlerde dahi vardır. Çünkü alemlere rahmet olarak gönderilen peygamberimiz evrensel bir dile sahiptir. Güzel ahlakı ile objektif olan herkes tarafından sevilmekte ve saygı duyulmaktadır. Bu yönüyle evrensel bir örnektir. Gayrimüslimlerin dahi sevdiği bir peygamberimiz varken Müslümanlar peygamber sevgisi konusunda doruklarda olmalıdır.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/peygamberi-sevmek.60/

 

ikra

Yönetici
Katılım
12 Eyl 2019
Mesajlar
221
Tepkime puanı
161
Kur’an-ı Kerim Peygamber Efendimize Saygının Önemini Hangi Ayetlerle Vurguluyor?

Kur’an’da hem Hz. Muhammed’e (s.a.v) hem de tüm peygamberlere saygı duyulması gerektiğinden çokça bahsedilmiştir.
Kur’an’da, Allah’ın (c.c.) Resulü Hz. Muhammed’e (s.a.v.) saygı göstermenin önemini anlatan ayetlerden bazıları şöyledir;

“Müminler, ancak Allah’a ve Resûlüne gönülden inanmış kimselerdir. Onlar, o Peygamber ile ortak bir iş üzerindeyken ondan izin istemedikçe bırakıp gitmezler. (Resûlüm!) Şu senden izin isteyenler, hakikaten Allah’a ve Resûlüne iman etmiş kimselerdir. Öyle ise, bazı işleri için senden izin istediklerinde, sen de onlardan dilediğine izin ver; onlar için Allah’tan bağış dile; Allah mağfiret edicidir, merhametlidir.” Nûr Suresi, 62. Ayet

“(Ey müminler!) Peygamber’i, kendi aranızda birbirinizi çağırır gibi çağırmayın. İçinizden, birini siper edinerek sıvışıp gidenleri muhakkak ki Allah bilmektedir. Bu sebeple, onun emrine aykırı davrananlar, başlarına bir belâ gelmesinden veya kendilerine çok elemli bir azap isabet etmesinden sakınsınlar.” Nûr Suresi, 63. Ayet

“Ey iman edenler! Allah’ın ve Peygamberinin önüne geçmeyin. Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz, Allah hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir. Ey iman edenler! Seslerinizi, Peygamber’in sesinin üstüne yükseltmeyin. Birbirinize bağırdığınız gibi, Peygamber’e yüksek sesle bağırmayın, yoksa siz farkına varmadan işledikleriniz boşa gider. Allah’ın elçisinin huzurunda seslerini kısanlar, Allah’ın, gönüllerini takvâ (Allah’a karşı gelmekten sakınma) konusunda sınadığı kimselerdir. Onlar için bir bağışlanma ve büyük bir mükâfat vardır. (Ey Muhammed!) Odaların arkasından sana bağıranların çoğu aklı ermeyen kimselerdir. Onlar, sen yanlarına çıkıncaya kadar sabretselerdi, elbette kendileri için daha iyi olurdu. Allah, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.” Hucurât Suresi, 1. – 5. Ayetler
 

Üst