Allah Sevgisi

ikra

Yönetici
”İmanın en sağlam temeli, Allah için sevmek Allah için buğzetmektir.” (Ebu Davud)

”Yüce Allah bir kulunu severse, onun kalbini sevdiği şeylerin sevgisi ile doldurur.” (Ali Seyyidî)

”Allah’ı sevenler meşhur olur, Allah’ın sevdikleri ise gizlenmişlerdir.” (Muhammed Ebu’l Mevahib)

”Zikrin en üstünü, Allah’ı anmanın yasak olduğu zaman ve yerde O’nu anmaktır.” (Hz. Ömer)

”Allah’ım! Sevgini ve seni sevenin sevgisini ve seni sevmeye beni yaklaştıranın sevgisini bana nasib et.” (Hadis-i Şеrif)

”Allah, kendisini sevenleri ölseler bile diri; kendisini sevmeyenleri yaşasalar bile ölü saymıştır.” (Şakiki Belhi)

”Allah’ı seven gönül, Allah için dikilmeyi, ayakta kalmayı, zorluklara katlanmayı da sever.” (Malik bin Dinar)

ikra

Yönetici
”Neye yaklaşsam, sonu uzaklık ve kırgınlık; Anla ki, yok, Allah’tan başkasıyla yakınlık…” (Necip Fazıl Kısakürek)

”Kendi kendinize sebepsiz yere hüzünlendiğiniz anlarda biliniz ki, Allah’a yaklaşmışsınızdır.” (Fethi Gemuhluoğlu)

”Sözü Allah’ın yolunu göstermeyen, hali Allah’a ulaştırmayan kimse ile arkadaşlık etme.” (İbn Atâullah İskenderî)

”Allah’ım insanlar seni verdiğin nimetler yüzünden severler; bense seni verdiğin belalar yüzünden severim.” (Hallac-ı Mansur)

ikra

Yönetici
”Allah senin kapından aşk sarayına bir insan alacaksa, o insana sen nasıl ben seni sevmiyorum dersin?” (Şems-i Tebrizi)

”Mademki kendinde bir dert veya pişmanlık hissediyorsun; bu, Allah’ın sana olan yardımının ve sevgisinin bir delilidir.” (Mevlana)

”Aşık odur ki; Allah’tan aldığı aşk emanetini Allah’a verir. Aşk mezhebinde her şey yüce Aşk’a kurbandır.” (Şems-i Tebrizi)

”İran ve Arap toplumlarında dine saygının temelinde ”Allah korkusu” varken; Anadolu’nun İslam anlayışında hep ”Allah sevgisi” öne çıkmıştır.” (A. Taner Kışlalı)

ikra

Yönetici
”Aziz ve Celîl olan Allah’ın sevgisinin belirtisi, Allah’ın Sevgilisi’nin ahlakına, yaşama biçimine, emirlerine ve sünnetlerine uymaktır.” (Zünnûn-i Mısrî)

”Kalbinde Allah sevgisiyle, dünya sevgisini toplayabildiğini iddia eden yalancıdır; çünkü bir gönülde iki aşk olmaz.” (İmam Şafiî)

”Tek başına kaldığı zaman yabancılık ve gurbet hissini yaşayan, henüz Rabbiyle tam bir yakınlık oluşturamamıştır.” (Hazreti Aişe)

”Yüce Allah’ın bizden razı olup olmadığını neyle bilebiliriz? Senin O’ndan razı olman, O’nun senden razı olduğunun belirtisidir.” (Yahya bin Muaz)

”Hoştur bana Senden gelen, / Ya gonca gül yahut diken, / Ya hil’at-ü yahut kefen, / Narın da hoş, nurun da hoş.” (Yunus Emre)

ikra

Yönetici
”Allah dostları kimlerdir? Allah’ı her şeye tercih ettikleri için, O’nun tarafından her şeye tercih edilenler.” (Zünnûn-i Mısrî)

”Köpeklerin sahiplerine olan sadakati, senin Allah’a olan sadakatinden daha kuvvetli ise vay haline!” (Vehb bin Münebbih)

”Her yolun bir adabı vardır. Allah’ı sevmenin de bir adabı vardır. Derviş sadece gönlü geniş ve ruhu gezgin bir sufi demek değildir ki.” (Şems-i Tebrizi)

”Her şey, her şey şu tek müjdede; / Yoktur ölüm Allah diyene! / Canım kurban başı secdede, / İki büklüm Allah diyene!” (Necip Fazıl Kısakürek)

”Bir kul, yeryüzünün herhangi bir noktasında Allah’a secde ettiğinde kıyamet günü o yer, o adamın lehine şahitlik edecek ve öldüğünde üzerine ağlayacaktır.” (Atâ bin Meysera)

ikra

Yönetici
”Ey taatlerin kendisini sevindirdiği ve isyanların kendisine zarar vermediği Rabbim! bana Seni sevdiren şeyi ver, Sana zarar vermeyen şeylerden beni bağışla.” (İsmail Hakkı Bursevî)

”Alemin kendisine boyun eğmesini isteyen kişi, sadece Allah’ı sevsin, Allah’ın sev dediklerini sevsin. O zaman tüm kainat ona itaat için seferber olur.” (Ebu’l Hasan Ali bin Vefa)

”Allah’ı sevmenin belirtisi, zikrini sevmektir. Allah kulunu sevince kul da Allah’ı sever. Daha önce Allah kulu sevmeden kul Allah’ı sevemez. Allah da kulunu, ”Kulum rızamı kazanmak için çabalıyor.” diye bildiğinden sever.” (Ahmed Havarî)

”Ulu ve Yüce Allah’ı seviyor musun?” diye sorduklarında, sükut et. Çünkü, eğer, ”hayır” dersen kafir olursun; ”evet” dersen, hareketlerin O’nu sevenlerin hareketlerine benzememektedir, o zaman da sahtekar olursun.” (Fudayl bin İyad)

”Edep bilenler başkadır, / Canı ruhu yanmış aşıklar başka. / Aşk şeriatı bütün dinlerden ayrıdır. / Aşıkların şeriatı da Allah’tır; mezhebi de.” (Mevlana)

ikra

Yönetici
”Şu gönülde, sevgi şimşeği parlayınca, bilmiş ol ki, o gönülde sevgi vardır. Senin gönlünde de Allah sevgisi iki kat oldu, arttı ise, şüphe yok ki Allah da seni seviyor demektir.” (Mevlana)

”Allah’ım! Eğer cehenneminden korktuğum için ibadet edersem, beni cehenneminde yak. Eğer cennetin için ibadet edersem, beni ondan mahrum bırak. Eğer senin rızan için ibadet ediyorsam beni ebedî Cemalinden mahrum etme!” (Rabiatü’l Adeviye)

ikra

Yönetici
ALLAH SEVGİSİ

Sevgilerin en yücesi Allah sevgisidir.

Annemizi-babamızı severiz. Çünkü onlardan ilgi ve sevgi görmüş, şefkat ve merhamet kanatları arasında büyümüşüz. Bizi büyütmede ve hayata hazırlamada hiç bir fedakarlığı esirgememişlerdir. Bunun için onları severiz.

Allah'ı niçin sevmeliyiz?

Şimdi düşünelim: bizi yaratan ve sayısız nimetler veren kimdir? Bizi akıl ve düşünce gibi üstün yeteneklerle donatan ve diğer varlıkları hizmetimize veren kimdir? Hiç şüphe yok ki, Allah Teala'dır. O halde, en çok sevgiye layık olan da O'dur. Bunun için O'nun her şeyden daha çok sevmeliyiz.

Allah'ı sevmek, O'nu bilmeye ve tanımaya bağlıdır. Çünkü insan, ancak bildiğini ve tanıdığını sever. Bunun için Allah'ı sevenler ancak O'na inananlardır. Nitekim Kur'an-ı Kerim'de söyle buyurulmuştur.

" İnsanlar arasında Allah'ı bırakıp O'na koştukları eşleri ilah olarak benimseyenler ve onları, Allah'ı severcesine sevenler vardır. Mü'minlerin Allah'ı sevmesi ise hepsinden kuvvetlidir ."

Allah'ı nasıl sevmeliyiz?

Allah'ı seviyoruz demek yeterli değildir. Bunun bir belirtisi olmalıdır. O da gönderdiği ve görevlendirdiği son peygamber Hz. Muhammed'e uymaktır. Onun izinden gitmek ve güzel ahlakı ile ahlaklanmaktır. Bu aynı zamanda Allah'ın emirlerine uyup, yasaklarından da sakınmak demektir. Bu konuda Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyuruluyor;

" Ey muhammed, de ki: Allah'ı seviyorsanız buna uyun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah affeder ve merhamet eder. "

Bizler Allah'a ait kullarız ve şüphesiz ona dönücüleriz.

ikra

Yönetici
Allah’ın sevgisini kazanan her şeyi kazanır, Allah’ın sevgisini kaybeden ise her şeyi kaybeder. Çünkü dünya da, ahiret de Allah’ın elindedir. Öyleyse Allah’ın sevdiği müminlerden olalım, olmaya gayret edelim. Allah’ın çok sevdiği ve kendisini Allah’a sevdiren Peygamber Efendimizin hayatını kendimize örnek alalım ve daima onu izleyelim ki Allah’ın sevgisini kazanabilelim. Zira Allah kulunu severse, onu dost edinir. Allah ise dostlarını düşmanları olan nefse ve şeytana bırakmaz, onları korur. Allah kulunu sevince, kendisine isyandan da korur. Bize yakışan, Allah’ın sevdiği Peygamberi ve vârisleri izlemek, sevdiklerini sevmek ve sevdirmektir.

Ey Rabbimiz! Bizi sev, sevdir ve sevindir, sevdiklerinin ahlakıyla ahlaklanmaya muvaffak eyle. Amin!